Situacija u Kragujevcu i dalje nepovoljna: Čak 103 pacijenta sa najtežim kliničkim slikama

Svi oni zahtevaju maksimalnu medicinsku pažnju

Foto: Tanjug/AP

Situacija u Univerzitetskom Kliničkom centru u Kragujevcu i dalje je nepovoljna - od 1.118 bolničkih kreveta, za kovid pacijente opredeljeno je više od 350, a popunjenost kapaciteta u kovid sistemu je veća od 70 odsto. Kako je za Tanjug rekao vršilac dužnosti direktora te ustanove dr Slobodan Milisavjević trenutno se od posledica korona virusa leči 250 pacijenata, a dnevno se hospitalizuje između 20 i 30 ljudi.

- Ono što nije dobro je što se, od ovih 250 pacijenata, čak 103 nalazi na intenzivnoj nezi. Svi oni zahtevaju maksimalnu medicinsku pažnju, jer se radi o pacijentima sa najtežim kliničkim slikama - rekao je Milisavljević.

U Kliničkom centru, koji kao tercijarna ustanova zbrinjava oko dva miliona ljudi, više od 20 odsto pacijenata koji se leče od kovida 19, je iz drugih okruga, odnosno iz opštih bolnica koje gravitiraju ka toj ustanovi u Kragujevcu.

Prema rečima Milisavljevića, među hospitalizovanima dominiraju nevakcinisani, dok je znatno manje onih koji su uglavnom nepotpuno vakcinisani.

Podseća da je Srbija u početku bila u samom svetskom vrhu po broju vakcinisanih, ali je sada taj broj nezadovoljavajući.

Dodaje da je u Šumadijskom okrugu do sada bar prvu dozu primilo oko 48 odsto ljudi, 45 odsto njih je primilo obe doze, dok je treću, buster dozu primilo 19 odsto građana u Šumadiji.

- Zdravstveni sistem se i dalje bori sa kovidom i zato je važno da se poveća stopa vakcinacije i da se i dalje poštuju sve mere Kriznog štaba - poručio je Milisavljević.

On je rekao i da je zdravstevni sistem u Kragujevcu i dalje spreman da odgovori na sve izazove koje nosi delta i delta plus soj ili bilo koja druga mutacija, koja bi se eventualno pojavila.

- Zahvaljujući angažovanju predsednika Srbije, vlade i ministra zdravlja, imamo dovoljno lekova i opreme, ali ono što je hronično problem, ne samo u Kragujevcu, već u celoj Srbiji, jeste nedostatak kvalitetnih zdravstvenih radnika, pre svega lekara i medicinskih tehničara - rekao je Milisavljević.

Dodao je i da su u KC Kragujevac uporedo sa borbom u kovid sistemu, u uspeli da listu čekanja na odeljenju radio-terapije svedu na minimum, čime je omogućeno da se i non kovid pacijenti nesmetano leče.

Posle kratkotrajnog zastoja, operativni program je nastavljen, a sve operacione sale rade za hitne i onkološke pacijente, kojima se i pored vanrednih okolnosti zbog korona virusa, pruža mogućnost za izlečenje, naveo je Milisavljević.

Video: Dr Srđan Pešić: Lek molnupiravir je prekretnica u lečenju kovida

(Telegraf.rs)