Silovanje u braku je stavka koja ne postoji u Krivičnom zakoniku: Intimni odnos nije obaveza

Žene, nažalost, često nisu svesne da ne moraju da pristanu na intimni odnos sa svojim partnerom, ukoliko to i same ne žele

Foto-ilustracija: Shutterstock

Svaki neželjeni polni odnos, pa makar on bio u vezi ili u braku je silovanje. Ovo je jedan od najstrašnijh oblika nasilja koje mnogo žena trpi, a gotovo nijedna ne prijavljuje. Žene, nažalost, često nisu svesne da ne moraju da pristanu na intimni odnos sa svojim partnerom, ukoliko to i same ne žele.

Ukoliko to urade mimo svoje volje, u pitanju je seksualno zlostavljanje, odnosno silovanje u braku. Ovo kao i svi ostali oblici nasilja, ostavlja velike traume na ženi.

Psiholog Snežana Repac kaže da je samo silovanje po sebi strašan i traumatičan čin za jednu ženu, a da je to posebno teško kada se desi u braku.

- Bitan je odnos između dva čoveka, naročito kada oni žive u zajednici. Kada dođe do silovanja u braku, ta trauma je velika jer je to osoba koja je poznata, i kojoj je žena dala poverenje.

Ona je nekada bila voljena, nasilnika možda i danas voli, ali iz nekog razloga u tom braku više nema odnosa ljubavi, već odnosa moći, kontrole i porobljavanja. Ta trauma je možda gora, jer je najpre ljubav pregažena, od toga postoje ožiljci, a kad se na to doda i nasilje nad telom i duhom, to je dramatično - objašnjava Repac.

Ono što je poražavajuće je to da je velika većina ljudi mišljenja da je seksualni odnos u braku obaveza, bez obrzira na to da li ga žena želi ili ne.

Silovanje u braku ne postoji kao stavka u Krivičnom zakoniku

U Krivičnom zakoniku, u članu 194, stoji da "Ko primenom nasilja, pretnjom da će napasti na život ili telo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, telesni integritet ili duševno stanje člana svoje porodice se kažnjava zatvorom od tri meseca do tri godine".

Ipak, pomena silovanja u bračnoj zajednici tu nema.

Da silovanje u braku nije izdvojeno definisano u Krivičnom zakoniku, potvrđuje advokatica Jasna Kolaković Smiljanić. Ona kaže da krivično delo silovanje iz člana 178 obuhvata i ovu situaciju, odnosno sve u kojima postoji obljuba pod prinudom, silom ili pretnjom.

- Žene inače retko prijavljuju krivično delo silovanje. U krivičnopravnoj nauci je poznato da je tamna brojka kriminaliteta kod ovog dela među najvećim. Silovanje u braku prijavljuju još manje zato što ne znaju da je kažnjivo, kao i usled patrijarhalne kulture koja je dominantna na ovim prostorima, a koja uči ženu da su seksualni odnosi u braku njena obaveza, što je izrazito opasan i štetan diskurs - kaže Kolaković Smiljanić.

- Krivično delo silovanje nije teško dokazivo ukoliko se na vreme - odmah nakon događaja prikupe svi dokazi, ukoliko žena odmah prijavi krivično delo, sačuvaju se svi tragovi, ode kod lekara i obavi neophodne preglede, kao i ako postoje dokazi da je pružala otpor.

Sva ova procedura je, međutim, izrazito stresna i naporna za ženu u trenutku kada je preživela napad koji će ostaviti posledice za ceo njen život, kada je izrazito ranjiva, pa i iz tih razloga žena često odabere da ne prijavi krivično delo - zaključuje advokatica.

Video: Pokušaj silovanja u predvečerje: Skočio na ženu sa leđa pa je oborio na trotoar

(Telegraf.rs)