"Je l sad treba da zanemarimo da je bio ordinarna kaca go*ana": Besraman tvit sociologa o smrti Ivana Tasovca

Ivan Tasovac, direktor Beogradske filharmonije, iznenada je preminuo u 55. godini

Foto: Beogradska filharmonija, Printskrin/Twitter/@romulian

Između slobode govora i govora mržnje, linija je tanka, ali je vrlo važno podvući je. Slobodni smo da kažemo šta mislimo, što nikako ne znači da bi trebalo da budemo slobodni da vređamo, ugrožavamo druge i širimo mržnju. Bar ako smo pristojni, civilizovani ljudi.

Mladi sociolog Dario Hajrić nije birao reči o pokojnom Ivanu Tasovcu, direktoru Beogradske filharmonije, koji je iznenada preminuo u 55. godini.

"Jao, je l' to sad treba i o Tasovcu pisati tugaljive 'otišo si a bio si poznat čovek i noseća greda kulture' rekvijem-tvitove i potpuno zanemariti da je bio ordinarna kaca go*ana?", napisao je Dario Hajrić na svom tviter profilu.

Nakon što ga je jedan pratilac posavetovao da treba ostati uzdržan, on je uzvratio istom merom.

- Malo uzdržanosti, koliko god je bio blago rečeno odbojan, on je radio i pre ovog sistema i njegovog učešća u njemu od 2013. Puno je u istoriji takvih figura, koje pominjemo sada s uvažavanjem, poštujući njihova dela neovisno od pogrešne politike za koju su se zalagali - napisao je ovaj tviteraš, na šta je Hajrić odgovorio: "Izrazio sam se krajnje uzdržano. Što se pak istorije tiče, niti meni klecaju kolena pri pomenu istorijskih ličnosti - a isto preporučujem i drugima - niti se pokojna hulja kvalifikuje za tu kategoriju."

Vređati nije isto što i sukobiti mišljenja. Vređati nije isto što i argumentovano izneti stav. Vređanje je samo primitivno, nasilno izražavanje koje za sobom povlači nova nasilja, a takvo društvo niko ne želi. I to bi sociolozi prvi trebalo da znaju.

Ivan Tasovac (55), direktor Beogradske filharmonije, preminuo je pre dva dana u svom domu u Beogradu oko 21 sat, nakon što mu je iznenada pozlilo.

Tasovac je diplomirao klavir na Konzervatorijumu "Petar Iljič Čajkovski" u Moskvi u klasi profesora Sergeja Dorenjskog. Bio je direktor Beogradske filharmonije od 23. marta 2001-2013. godine, a zatim je ponovo izabran na ovu poziciju 2017. godine. Početkom 2014. na konkursu za novog direktora jednoglasno je izabran kao najbolji kandidat za ovu poziciju.

Tasovac u dvanaestoj godini debituje sa orkestrima Beogradske i Zagrebačke filharmonije. Nastupao je kao solista i sa orkestrima u Italiji, Švajcarskoj, Španiji, Irskoj, SAD, Rusiji, Belgiji. Član je žirija međunarodnih konkursa, vodio je majstorske kurseve pijanizma u Italiji, Rusiji i bivšoj Jugoslaviji.

Dobitnik je nagrada "Disrupton" za 2004. godinu, koju dodeljuje predstavništvo advertajzing mreže TBWA onima koji rade drugačije od uobičajenog, menjaju pravila i razbijaju ustaljene kanone; dobitnik je povelje “Budi dobar i pokaži to drugima” koju dodeljuje Poslovna škola za odnose se javnošću za u periodu jul-decembar 2004. godine i dobitnik je godišnje nagrade za 2005. godinu, koju dodeljuje “Samsung”. Dobitnik je nagrade „Doprinos godine Evropi 2009.” . Nedeljnik „Vreme“ izabrao ga je za ličnost 2011. godine.

Bio je predsednik Saveta za promociju Srbije. Na poziciji ministra kulture i informisanja Republike Srbije nalazio se od septembra 2013. do avgusta 2016. godine.

Vlada Republike Srbije ponovo je imenovala Tasovca za direktora Beogradske filharmonije, 24. januara, 2017. godine.

(Telegraf.rs)