Da li je selo Pečenjevce dobilo naziv po pečenju? Ovde je živeo Toma Zdravković, u prošlosti ga palili Turci
Postoje tri legende o nastanku naziva Pečenjevca, a jedna od njih ide u prilog teoriji da je nastala zbog pečenja
Kad kažete Pečenjevce, šta vam je prva asocijacija? Da li vam je pečenje? I da li je naziv ovog mesta kod Leskovca nastao po pečenju?
Restoran Tomina priča u mestu Pečenjevac ipak, poznat je po roštilju, prenosi sajt Megafon.co.
- Imamo Tominu pljeskavicu, Tomin gulaš, Tominu salatu. To nema niko u našem kraju - kaže Staniša Cvetković iz Tomine priče.
Postoje tri legende o nastanku naziva Pečenjevca, a jedna od njih ide u prilog teoriji da je nastala zbog pečenja.
- Prvo je bila legenda da je neki Ban bio boj na Bojniku i da je onda zamolio da se za njega ispeče pečenje kod manastira Svete Marije koji se danas nalazi u središtu sela Pečenjevce. To je jedna legenda, pa je tako po tom pečenju selo dobilo naziv. Da je po pečenju, po meni, zvalo bi se Pečenjevce - smatra Ivana Bošković.
Neki ga zovu Pečenjevac, neki Pečenjevce. Tabla na ulazu u ovo mesto kaže Pečenjevac. Ali na spomeniku koji su meštani digli Tomi Zdravkoviću piše Pečenjevce. Ivana Bošković master profesor srpskog jezika i autorka knjige Ojkonimi leskovačke opštine koja se upravo bavi nazivima sela i naseljenih mesta kaže da je otkrila da se ovo mesto nekada zvalo Pečenevce:
- Kako je pravilno? Ja sam napisala selo kao Pečenjevce. Inače, tendencija je da se od oblika srednjeg roda – Pečenjevce, sa nastavkom -ce, nazivi sela menjaju u imena muškog roda sa tim nastavkom -ac. Dakle, Pečenjevac bi bila samo jedna novija verzija, ali ja sam u mojoj studiji zabeležila Pečenjevce kao Pečenjevce, ne kao Pečenjevac.
Ostale legende
- Po drugoj legendi, selo su palili Turci, i to zajedno sa stanovnicima. Često sam nailazila na ove legende koje su vezane za Turke, ali u stvari, ova imena su mnogo starija od Turaka, ona potiču iz vremena mnogo pre nego što su Turci došli, pre nego što su nas Turci zarobili, ona su još popisana u turskom defteru, tako da te legende padaju u vodu - kaže Ivana.
Ivana zaključuje da je ipak najverovatnije ovo mesto dobilo naziv prema trećoj legendi, a ne, po pečenju.
- I treća je legenda, sada zaista ima veze sa Turcima, je da je ovo selo dobilo naziv po Pečenezima. To je tursko tatarsko pleme koje je još u 11. veku preko Bugarske došlo na Balkan - zaključuje Ivana.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, u Pečenjevcu je bilo oko 1.500 stanovnika.
- Imamo lepu infrastrukturu, imamo sve, ali nemamo ljude - kaže Staniša iz Pečenjevca.
Kao i u većini manjih mesta u Srbiji, i ovde je problem odlazak stanovništva u veće gradove. Da bi poboljšali ponudu svog rodnog mesta, vlasnici restorana Tomina priča otvorili su ga 2014. godine.
Tomina kuća u Pečenjevcu danas je prazna. Ali njegovi nekadašnji prijatelji i komšije, pa i generacije posle njega, ga ne zaboravljaju.
(Telegraf.rs)