Prvi rezultati istraživanja o delta soju: Analiziran je ceo Kragujevac, dve vakcine najbolje štite
Istraživanje Doma zdravlja Kragujevac kojim rukovodi profesor fakulteta Medicinskih nauka Dejan Baskić se nastavlja.
Prvo istraživanje delta soja korona virusa, koji je trenutno prisutan u Srbiji, potvrdilo je dve činjenice. Vakcinisani se razboljevaju, međutim, razlika između imunizovanih i onih koji nisu primili vakcinu je drastična i to baš gde je i najbitnije - kada je u pitanju odlazak u bolnicu i broj onih koji su dospeli na intezivnu negu.
"Blic" je objavio preliminarne rezultate prvog istraživanja koje je urađeno u Srbiji o tome koliko je i kako delta soj "pogodio" naše građane, vakcinisane i nevakcinisane i kakve su se kliničke slike razvile.
Nakon što je pre nekoliko meseci objavljeno istraživanje o uspešnosti svake vakcine posebno, iznova je i proučavanje zaražavanja delta sojem urađeno prvo u Kragujevcu. Broj praćenih slučajeva je jednak broju osiguranika Doma zdravlja Kragujevac - 145.000, a u koji se slivaju svi podaci o kovidu. Broj praćenih slučajeva je iznad reprezentativnog i otuda se rezultati mogu uzeti kao merodavni i ne samo za prostor cele Srbije.
Istraživanje slučajeva oboleljavanja od delte počelo je 1. juna, a prvi presek je napravljen sada, u septembru. Broj obolelih od kovida do dana početka istraživanja je bio 25.000 građana pa su posebno praćeni oni koji nisu do tog trenutka preležali bolest. I to, vakcinisani do 1. juna njih 75.020 i oni koji se do tog datuma nisu imunizovali - 45.000 građana. Na dan početka istraživanja dve doze je primilo 65.639, a jednu 9.381.
Istraživanje je upravo rađeno jer verzija koja trenutno hara i ne samo u Srbiji je izmenjena varijanta virusa u odnosu na onu kada su pravljene vakcine. Od delta soja obolelo je vakcinisanih - 747 (33.2), a nevakcinisanih 1.504 (66.8). U ovom delu istraživanja konstatovano je da je broj obolelih koji su vakcinisani porastao, međutim, ukoliko se rezultati uporede sa opštom populacijom dobija se pokazatelj - da su se nevakcinisani tri puta više razboljevali.
Istraživanjem je obuhvaćeno i kako je koja vakcina ‘radila’ na novu verziju virusa. I dalje se kao najuspešnije cepivo pokazuje Fajzer. Najviše obolelih je među onima koji su primili kinesku vakcinu, ali je činjenica da je nju u Srbiji primilo najviše građana. Dakle, od delta soja je obolelo 8,3 posto građana koji su primi AstraZeneku, od Fajzera 6,8 odsto, Sputnjika 13,6 odsto i Sinofarma 71,4 odsto.
Do drastične ali i najbitnije razlike dolazi se u delu istraživanja koji su oboleli od kovida morali na lečenje u bolnicu. U slučaju nevakcinisanih to je 75.2 odsto, a vakcinisanih 24.8 odsto. Još uočljivija razlika je kada je reč o intezivoj nezi i stavljanju na respirator - odnos je dva vakcinisana pacijenta u odnosu na 33 nevakcinisanih. Kada je reč o vakcinisanima koji su morali u bolnicu najmanje slučajeva je zabeleženo posle vakcinacije Astra Zenekom.
Istraživanje Doma zdravlja Kragujevac kojim rukovodi profesor fakulteta Medicinskih nauka Dejan Baskić se nastavlja. Profesor u izjavi za "Blic" kaže:
- Mi smo nastavili naše ranije započeto istraživanje i pratili šta se dešava u novom talasu kada je dominatantan delta soj. Prvi presek je napravljen praktično pred vakcinaciju trećom dozom i po rezultatima se može zaključiti da je nakon šest meseci efektivnost vakcinacije pala, ali i da je virus sada drugačiji. Glavna poruka je, a tome u prilog sada govore i konkretne obrađene brojke u bolnici je manje vakcinisanih od nevakcinisanih. I neoboriva činjenica je da vakcine štite od teških kliničkih slika - poručuje profesor Baskić.
(Telegraf.rs)