Otrovan pauk, koji podseća na osu, viđen u Smederevskoj Palanci: Plete mrežu u zoru i sumrak
- Ova vrsta pauka naseljava centralnu i severnu Evropu, severnu Afriku, delove Azije i Azorska ostrva - objašnjavaju za Telegraf.rs u Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju
U Smederevskoj Palanci viđen je pauk koji se retko sreće, što je nateralo našeg čitaoca da ga slika i pošalje nam, a kako smo saznali u Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju, reč je o otrovnom pauku koji, na sreću, nije smrtonosan za ljude.
Pauk podseća na osu, reč je o osolikom pauku koji plete okruglu mrežu i naseljava centralnu i severnu Evropu, severnu Afriku, delove Azije i Azorska ostrva.
- Rod Argiope uključuje prilično velike pauke koji često imaju upadljivo obojen stomak. Ovi pauci žive širom sveta. Većina zemalja u tropskoj ili umerenoj klimi ima jednu ili više vrsta sličnog izgleda. Na slici je najverovatnije osoliki pauk (Argiope bruennichi). Osoliki pauk vrsta je pauka koji plete okruglu mrežu i naseljava centralnu i severnu Evropu, severnu Afriku, delove Azije i Azorska ostrva - objašnjavaju za Telegraf.rs u Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju.
Dodaju da ženka ovog pauka ima žute, crno-bele pruge, baš kao i obična osa.
- Noge su, takođe, prugaste. Mužjak je manji i bledo braon. Pauk plete spiralnu mrežu u krug u zoru ili sumrak, najčešće u visokoj travi ili niskom grmlju neposredno iznad zemlje. Mreža ima karakterističnu belu, široku široku cik-cak traku koja se proteže po sredini - pričaju u Zavodu.
I ovaj pauk je, kao i crna udovica, koja je ujela čoveka u Trebinju, otrovan, ali nije smrtonosan za ljude.
- Osoliki pauci koriste otrov za imobilizaciju i ubijanje plena, ali otrov nije smrtonosan za ljude - kažu u Zavodu da biocide i medicinsku ekologiju.
Podsećanja radi, muškarac (50) hospitalizovan je na Odeljenju za anesteziologiju, reanimaciju i intezivno lečenje trebinjske bolnice, nakon što ga je u ponedeljak u Pertovom polju ujeo najotrovniji pauk u Evropi, crna udovica.
Ova vrsta pauka, kako nam je juče rečeno u Zavodu, nije prisutna u Srbiji, ali kako kažu, nije isključeno da se neće pojaviti u skorašnjoj budućnosti, s obzirom na to da su leta sve toplija i suvlja.
(Telegraf.rs)