Čitaoci "Telegrafa" odlučili: Ovo je naš najlepši grad, ima jake razloge zašto je prešišao i BG
Zanimljivo je da je Subotica, iako na četvrtom mestu, daleko iza Sombora sa 6,64 posto
Na pitanje "Koji je najlepši grad u Srbiji", koje smo postavili vama, a povodom polemike na tu temu koja se pojavila na Redditu, pobedio je - Sombor.
Od 2.366 pristiglih glasova, za Sombor se odlučilo 17,84 posto ljudi, a odmah za petama mu je Novi Sad sa 16,86 posto glasova. Beograd je tek na trećem mestu sa 11,88 posto.
Zanimljivo je da je Subotica, iako na četvrtom mestu, daleko iza Sombora sa 6,64 posto.
Možda je popularnosti Sombora doprineo i Nikola Jokić, proslavljeni košarkaš koji je u njemu rođen. Ipak, toliki broj glasova za Sombor sigurno nije bez pokrića - reč je o jednom od zaista najlepših gradova Srbije, sa prelepim šetalištem, gradskom kućom i mnogo zelenila.
Daleko od glavnih puteva Sombor nije tako česta destinacija naših turista, ali kogod da ga je posetio, nije se pokajao.
Zelenilo je simbol Sombora, a u ovom gradiću postoji čak 121 kilimetar drvoreda, za jedan više nego što je ukupna dužina svih ulica u gradu.
Sombor ima četiri parka i dve šumice, a ukupan broj stabala je 18.000.
Dominantna zgrada je "Županija" - nekada Zgrada Bačko-Bodroške Županije. Ovo zdanje nije prekrasno samo spolja, dok mu se približavate i posmatrate ga kroz mlazeve vode centralne fontane, već je moguće i najaviti se, pa i posetiti unutrašnjost zdanja.
Svečanu salu krasi slika "Bitka kod Sente" s kraja 19. veka i to je najveće ulje na platnu koje možete da vidite u Srbiji.
U pitanju je bila važna bitka protiv Turaka, u kojoj je učestvovalo mnogo Somboraca, a na njoj je prikazan i austrijski princ Eugen Savojski na belom konju.
Ipak, centralno mesto zauzima Gradska kuća. To je mesto gde je novembra 1918. i oktobra 1944. godine izvršena primopredaja grada između okupatorske i oslobodilačke vojske.
Somborski muzej otkriva bogati kulturni život grada s kraja 19. veka, a osim Gradskog muzeja možete posetiti i Muzej batinske bitke koji čuva vredne predmete iz vremena Drugog svetskog rata.
Ali, ovaj grad ima i starijih zdanja, iz 18. veka, poput Grašalkovićeve palate ili stare katoličke crkve. U Somboru postoji i pravoslavni manastir.
U Somboru su ponikli i brojni slikari, a danas u ovom gradu postoji više galerija.
Nakon obilaska gradskih ulica, galerija i muzeja, valjalo bi okusiti i bačku kuhinju, a ako ste raspoloženi i za muziku, Sombor je poznat po tamburašima. Ako sve to začinite i nekim dobrim vinom, provod u Somboru zadovoljiće sva čula.
Inače, treba znati i da deo teritorije grada izlazi na obalu Dunava i to u delu koji je poznat kao Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje. Postoji mnogo lovačkih i ribolovačkih udruženja, kao i mogućnosti da zaplovite Dunavom, pa i kanalom DTD.
(Telegraf.rs)