Milica zna ko joj je donor bubrega: Jedna osoba odgovara, otkrila nam da li je u pitanju Kristijan

Lekari su joj predviđali još samo šest meseci života

Foto: Instagram/kristijan.krile_official, Instagram/milica.adamovic91

Milica Adamović, devojka kojoj je potrebna hitna transplantacija bubrega i za čije je lečenje zakupljen novac, dobila je informaciju o tome ko od potencijalnih donora, čije je analize poslala lekarima u Turskoj, može da joj donira bubreg.

- Imam donora, jedna osoba odgovara. Sada treba da uradim pravnu dokumentaciju. Doktorka će danas na mejl da mi pošalje sve što donor i ja treba da uradimo, a onda se ponovo javljam njoj i krećem u drugi korak procedure, što čini sređivanje hotela, karata, svega oko ličnih karti i pasoša. Doktorka mi je rekla da ne brzam, da radim deo po deo, te i dalje ne znam tačan datum nešeg odlaska u Tursku - kaže Milica za Telegraf.

Kako je dodala, Kristijan Golubović nije njen donor.

- Kristijan nije donor, jedna od druge dve osobe čije sam analize slala je podobna da bude donor - ističe ona.

Podsećamo, i da su lekari javili da je Golubović odgovarajuća osoba za donora, on ne bi mogao da prođe kroz ceo proces.

Naime, on je, time što se tetovirao pre tri dana, automatski ispao iz "igre".

Tetovaža "stopira" svaku vrstu donorstva na 180 dana, odnosno šest meseci, a kako su Milici lekari procenili da ima još šest meseci života, bubreg joj je potreban što pre.

Kristijan je ranije rekao za Telegraf da nije znao da sveže tetovirani ne mogu da budu donori, i izrazio nadu da jedna mala sličica neće pokvariti njegovu želju da pomogne Milici. Bio je ubeđen i da od svih potencijalnih donora jedino on odgovara.

- Nemam sidu, nemam ništa. Zdrav sam. Sterilne su igle, iz Amerike, koje se preda mnom iznesu. To je površinski deo kože, ne ide u krv. Nemam od koga da dobijem. Sam od sebe ne mogu da dobijem, sam sebe sam tetovirao i moju devojku. Malo smo se tetovirali - rekao je Golubović za naš portal.

On je dodao da nije znao da od tetoviranja mora da prođe šest meseci da bi bio donor, ni krvi, ni organa.

- Znači, trebalo bi da su neki već umrli odavno. Ja sam donator krvi, dao sam je 40 puta do sada, a sav sam istetoviran. Baš se sećam da sam uradio grudi i dao krvnu plazmu dečku za jetru. Ozdravio je jedno vreme, ali je nažalost posle sedam-osam godina, preminuo. Ja sam čist, uglavnom, kao dren - dodao je.

Dodaje da ne veruje da bi jedna mala slika, urađena sterilnim iglama, mogla da spreči da odu u Istanbul, ako su kompatabilni.

- Neće to ništa pokvariti. Ja sam anđeoski nastrojen. Kome god da sam pomogao, dobro mu je išlo. Ja sam ubeđen da će ona dobiti moj bubreg od svih, mada ima dosta donatora. Moja krv je ista kao što je bila i pre. Ne tetoviram se ja u zatvoru, burgijom na ulici, ja se tetoviram u mojoj kući, sterilnoj, sa najboljim svetskim mašinama, sa najskupljim majstorima - izričit je on.

Stroga pravila

Stroga pravila u vezi sa donorstvom, ipak, moraju da se poštuju. Po njima, i oni koji žele da doniraju organ, kao i oni koji bi da doniraju krv, to ne mogu da učine 180 dana nakon tetoviranja, koliko je potrebno virusima poput hepatitisa i HIV-a da se razviju.

Transplantacioni hirurg Urgentnog centra, dr Branislav Oluić, objašnjava za Telegraf da je to period inkubacije virusa.

- Mora da se sačeka 180 dana da bi se videlo da potencijalni donator ne dobije neki od virusa kao što su hepatitis B ili C. Verovatno je da osoba neće biti pozitivna na virus, ali mora da se sačeka 180 dana, jer je to period inkubacije virusa - kaže Oluić.

On objašnjava da ne može svako da bude dobor, i da se baš retko dešava da recipijent, odnosno, primalac organa bude kompatabilan sa nekim ko mu nije krvni srodnik.

- Mora da se uradi tipizacija tkiva i pogleda krv donatora. Izuzetno je retko da se nađe da bubreg donora baš odgovara, a da nije od srodnika. Zato se uvek i gleda da se uzme od srodnika - oca, majke, brata.

Podsećamo, godine 2009. Milici je, kada je imala svega 18 godina, zbog pogrešnih dijagnoza odstranjen levi bubreg.

Njoj su doktori nedavno dali šest meseci života, jedino rešenje je novi bubreg, ali kako Milica nema živog srodnika koji bi mogao da joj donira bubreg, jedina nada je da se transplantaciju uradi u inostranstvu.

Novac u iznosu od 50.000 evra je sakupljen, ostalo je samo još da doktori kažu ko može da joj donira organ.

Kao prvi potencijalni donor ponudio se Kristijan Golubović, koji je poslao analize, ali on nije jedini.

- Imam tri potencijalna donora. Poslala sam njihove analize. Ja zaista verujem da će se neko pokazati kao odgovarajući i da će se ovaj proces konačno završiti. Kako sve radim sama, to mi oduzima mnogo energije. Iscrpljena sam - rekla je Milica ranije za Telegraf.

Takođe, Milica je za Telegraf objasnila da je zahvalna svima koji su joj pomogli i koji joj pomažu u njenoj borbi.

- Ovim putem želim da se neizmerno zahvalim Furkanu Hajkiru, koji će mi obezbediti karte za Istanbul, smeštaj u hotelu u kojem ću boraviti sa svojim donorom, kao i vozilo kojim ću ići do bolnice i nazad kako ne bih morala da uzimam taksi. Naravno, hvala i svim lekarima u Istanbulu, kao i Turskoj ambasadi - uputila je Milica na kraju ove reči zahvalnosti.

Video: Jedan donor spasao je četiri života

(Telegraf.rs)