Formiran stručni tim koji će obići ustanove socijalne zaštite nakon izveštaja koji je uzdrmao Srbiju

U timu će biti, među ostalima, resorna ministarka i ministar zdravlja

Foto: Janko Maslovarić

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević formirala je danas stručni tim koji će obići ustanove socijalne zaštite za smeštaj korisnika, saopštilo je ovo ministarstvo.

Tim će obići te ustanove, utvrditi činjenično stanje i kvalitet zaštite korisnika i nakon toga dati preporuke za unapređenje sistema socijalne zaptite.

Tim će činiti ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prof. dr Darija Kisić Tepavčević, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ministar za brigu o porodici i demografiju Ratko Dmitrović, zaštitnik građana Zoran Pašalić, državna sekretarka u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Stana Božović, kao i pomoćnice ministarke za socijalnu zaštitu Biljana Zekavica i za zaštitu osoba sa invaliditetom Biljana Barošević.

U timu će, takođe, biti predstavnici Inspekcije socijalne zaštite, Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom, predstavnik humanitarne organizacije „Dečije srce“, kao i profesor Defektološkog fakulteta Goran Nedović.

Zaboravljena deca Srbije

Podsetimo, organizacije Disability Rights International (DRI) i Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom (MDRI-S) objavile su izveštaj „Zaboravljena deca Srbije“. Izveštaj je predstavljen 24. juna, a u njemu su predstavljeni nalazi prikupljeni tokom 2019. godine. Kako je navedeno na sajtu MDRI-S, izveštaj sadrži nalaze o "i dalje prisutnim teškim kršenjima ljudskih prava dece i odraslih koji žive u institucijama".

Prema navodima iz tek objavljenog izveštaja na više desetina strana ukazuje se na loše uslove, zlostavljanje, zanemarivanje i nečovečno postupanje, što je, ističu, tokom godina ukazivano Vladi RS. Istraživači su, navodi se u studiji, zatekli oko 100 dece u metalnim krevecima sa visokim rešetkama jedne od ustanova socijalne zaštite. Kako je navedeno, reč je o deci sa posledicama cerebralne paralize.

- Deca retko napuštaju ove krevece osim kada im se pruža bazična nega (kupanje i presvlačenje). Mnoga deca izgledaju znatno mlađa u odnosu na njihov uzrast i njihovi mišiči su atrofirali usled manjka aktivnosti i kretanja. Dugotrajan manjak fizičke aktivnosti i izostanak ljubavi i ljudskog kontakta doslovno ubija decu – stanje koje je poznato kao „izostanak napredovanja“ kada se zaustavlja rast i razvoj deteta, bez obzira na količinu hrane koja im je dostupna - stoji u izveštaju "Zaboravljena deca Srbije".

(Telegraf.rs)