Upoznavanje sa Albankom 3.000 €: Ovo je procedura, mladoženje u pet krajeva Srbije je najbolje znaju

Brakovi se, kažu iz agencije za posredovanje kod upoznavanja, retko razvode

Foto: Pixabay

Posredovanje kod upoznavanja danas nije isključivo rezervisano za jednog umešnog provodadžiju. Naprotiv, institucionalizovalo se, prešlo na agenciju sa brojnim saradnicima, rasutim po celom regionu. Posao je naplativ, brakovi koji se potom sklope retko se razvedu, a da je biznis već razrađen, jer interesovanje postoji, rekao nam je jedan od vlasnika agencije koji posreduje u upoznavanju muškaraca, pre svega iz Srbije, sa ženama iz Albanije - isključivo.

Kako je u razgovoru za Telegraf.rs rekao Miško Jovanović iz agencije registrovane u Tirani, ali sa saradnicima na terenu po celom regionu, posao je započet pre osam godina.

- To je već bio razrađen posao - kaže nam u telefonskom razgovoru koga vodi iz Crne Gore: - Mi smo videli da to funkcioniše i pre nas. Nema pravila, najviše je Srba. Ali ima i Hrvata, ljudi iz Bosne i Hercegovine, iz zapadne Evrope...

Ističe da posreduju u upoznavanju, ne i u sklapanju brakova. Ipak, govori o mladoženjama i mladama. Objašnjava nam i kako se taj "proces" odvija fazno.

Najpre momci iskažu interesovanje. Pošalju kratke biografije i svoje fotografije.

- Mi u odnosu na  ta interesovanja angažujemo saradnike na terenu, u čitavoj Albaniji. Ko prvi nađe odgovarajuću osobu koja izrazi želju da se upozna sa potencijalnim mladoženjom, mi ih spajamo. Fizički se dolazi na upoznavanje, nema razmene telefona, društvenih profila... - navodi dodajući da se odlazi u posetu mladi: - Tu se prave neki preliminarni dogovori, ako se njih dvoje jedno drugom dopadnu.

Sledeći korak je uzvratna poseta kada mlada sa ukućanima ili bratom ode da vidi uslove u kojima bi živela.

Treći korak je da ponovo mladoženja dođe u Albaniju gde obavlja veridbu. Nekad veridba bude istovremeno sa svadbom - kaže navodeći da se najčešće čeka da prođe nekoliko sedmica, nekad i meseci, dok mladoženja ne odovede mladu.

Potom sledi svadba u mladoženjinom kraju.

Pre podstanarke na zapadu, nego gazdarice u Srbiji?

Jovanović kaže i da je interesovanje Albanki za udaju u Srbiji zamrlo u protekle tri godine, te da su im želje da odu u zemlje Zapadne Evrope.

- Nešto je veće interesovanje za Hrvatsku nego za druge zemlje, zato što je u pitanju članica Evropske unije. Bez obzira što se neko muči i radi u Zapadnoj Evropi, što živi kao podstanar, one bi radije da budu podstanari tamo, nego da u izobilju žive u Srbiji, Crnoj Gori, BiH... - kaže navodeći da razvoda ima, ali da se dešavaju retko.

Po obavljenom poslu agencija u Tirani naplaćuje 3.000 evra, kaže nam. Na upoznavanje odlazi i posrednik iz agencije, što je najčešće osoba koja govori oba jezika.

Kako nam je rekao u Srbiji je, statistički gledano, najviše Albanki udato u kraju oko Ljubovije, Bajine Bašte, Niša, Aleksinca...

- U Kraljevu isto ima mnogo Albanki koje su se udale - dodaje.

Video: Grupa Albanaca bagerom napala pripadnike KPS Sever srpske nacionalnosti

(Telegraf.rs)