"Nisam te video": Motocikli postali hit kod mladih, 3 sekunde ključne, ko su glavni krivci za žrtve?
- Teško je ako niste emocionalno zrela osoba da kontrolišete nešto što može da ide 300 km/h. Savetujemo mlade da se ne vode snimcima jutjubera, koji kroz centar grada voze nenormalnim brzinama. Tu ne postoji dobar vozač i pitanje je ne da li će se desiti nesreća već kada će se desiti - upozorava Jevtić
Sa dolaskom lepog vremena i suvih kolovoza, nezvanično je otvorena sezona vožnje motocikala. Međutim, broj saobraćajnih nesreća u kojima su žrtve upravo motociklisti, naglo je porastao.
Da li su najveći krivci sami vozači dvotočkaša ili drugi učesnici u saobraćaju, teško je govoriti. Odgovornost je svakako obostrana, a rizici veliki.
Predsednik Asocijacije za bezbednost motociklista Vladimir Jevtić za "Telegraf" kaže da je taj odnos "pola - pola", a da je u čeonom sudaru automobila i motocikla šansa da motociklista strada 32 puta veća.
- Najveći broj nesreća se desi između vozača automobila i vozača motocikala, a ključna rečenica koju izjave vozači drugih vozila jeste "Izvini, nisam te video". Rizici za nesreću, dakle, postoje zbog manje uočljivosti, manjeg gabarita vozila, posebno u noćnim uslovima, i kada neko nema odgovarajuću opremu - kaže naš sagovrnik.
Postoji nekoliko razloga zašto ostali vozači ne vide motocklistu, a odsutnost koncentracije u toku vožnje je jedno od najčešćih.
- Vozači su neretko odusutni mislima. Mnogi nisu navikli da vide jedan far, jer motocikli čine svega dva posto registrovanih vozila. To su takozvane nesreće gde vozač gleda u vas, ali zapravo ne vidi. Kada motocikl bude suviše blizu, najčešće se vozači tada probude, a onda više nema prostora za reagovanje.
A verovatnoća da će ishod u toku voženje biti fatalan, raste zbog neodgovornosti i nedostatka obučenosti samih motociklista.
Za sada, nošenje zaštitne kacige je jedina zakonom propisana mera zaštite, dok ostalo spada u slobodnu volju vozača.
- Od opreme je potrebno sve - obuća, pantalone, adekvatna zaštitna jakna, rukavice, kaciga. Video sam kao veštak gomilu nezgoda i uvek je falila jedna sekunda i najmanje jedan komad zaštitne opreme. Kada padnete sa motocikla to je obično politrauma. To je čitav niz povreda. Sama nezgoda nije problem, problem su posledice, lečenje, to kasnije ostavlja traume i na porodicu. Život više ne može biti isti. Važno je da se shvati koiko su rizici veliki i ponašati se u skladu sa tim - objašnjava Jevtić.
Pored zaštitne opreme, ulaganje u znanje je jedan od važnih elemenata prevencije. Posebno kada su u pitanju mladi vozači, među kojima je posedovanje i brza vožnja motocikala trend koji raste.
- Motocikl je postao hit, posebno sada kada se povećavaju gužve u saobraćaju. Teško je ako niste emocionalno zrela osoba da kontrolišete nešto što može da ide 300 km/h. Savetujemo mlade da se ne vode snimcima jutjubera, koji kroz centar grada voze nenormalnim brzinama. Tu ne postoji dobar vozač i pitanje je ne da li će se desiti nesreća već kada će se desiti - upozorava Jevtić.
Asocijacija za bezbednost motociklista organizuje besplatne savete koji će neiskusnog vozača pripremiti za upravljanje motociklom. Jevtić zato kaže da podjednako bitno uputiti nekog koji motocikl može da "savlada".
- Ljudi često biraju prejak motocikl. Treba na početku uraditi sve kako treba i uložiti u svoje znanje. I tek nakon toga možemo govoriti o prihvatljivom riziku. Važno je tu dobijati profesionalne savete. Motocikl ne trpi nikakav vid improvizacije. Tome se mora pristupiti kako treba, posebno kad su mladi vozači u pitanju - kaže on.
Inače, početak leta predstavlja jek sezone vožnje dvotočkaša zbog najboljih uslova za vožnju. Već nekoliko godina unazad najveći broj smrtnosti motocikala zabeleženo je u julu mesecu.
Brzina, alkohol i prenaglašene emocije
Brzina i vožnja pod dejstvom alkohola bili su dominantni prekršaji i glavni faktor nastanka nezgoda tokom prošlih praznika, zaključak je Direktora agencije za bezbednost saobraćaja Duška Pešića.
Reč je o "tipskim" faktorima, uz koje, ruku pod ruku, stoje i drugi, ništa manje opasni.
- Puno vozača kad napravi grešku ume da bude agresivno. Kada ste agresivni, nivo kortizola i adrenalina jako skače i po pređenom kilometru je 15 puta veći rizik da ćete napraviti problem. Agresija, strah i euforija su stvari koje su opasne za vožnju. Mnogi vozači imaju strah od motocikla. To je opasno po one koji planiraju da voze, jer motocikl ne prašta greške i morate apsolutno biti pripremljeni za bezbednu vožnju - rekao je Jevtić.
Dakle, upozoravaju se svi vozači da poštuju pravila i preventivne mere.
- Imate tri sekunde da izbegnete opasnu situaciju na motoru. Ako ne uradite sve kako treba u te tri sekunde, gotvo je sigurno da će se dogoditi saobraćajna nezgoda.
Tokom praznika na putevima stradalo devetoro ljudi
Tokom uskršnjih i prvomajskih praznika, od 30. aprila do 4. maja, život je u saobraćaju izgubilo devetoro ljudi, dok je saobraćajna policija otkrila 14.445 različitih saobraćajnih prekršaja, dva i po puta više nego što se otkrije u redovnim danima.
Precizirano je da su 1.082 vozača isključena iz saobraćaja zbog vožnje pod dejstvom alkohola.
Direktor agencije za bezbednost saobraćaja Duško Pešić naglasio je da je saobraćaj sistem koji ne prašta greške i da se greške u saobraćaju plaćaju krvlju, izgubljenim životima, ostavljanjem porodice bez najmilijih.
(Telegraf.rs)