"Labudovo okno" je prepuno smeća, a usred tog đubreta nosilac imena pokušava da odgaji potomstvo
Studenti Šumarskog fakulteta, Šumsko gazdinstvo Banat Pančevo i Šumska uprava Banatski Karlovac počeli su akciju čišćenja Ramsarskog područja "Labudovo okno"
Nasred Deliblatske peščare, u prvoj zoni zaštite ima smeća koliko hoćete, plastike uglavnom. A usred sveg tog đubreta i jedan par labudova svio je gnezdo.
Studenti Šumarskog fakulteta, Šumsko gazdinstvo Banat Pančevo i Šumska uprava Banatski Karlovac počeli su akciju čišćenja Ramsarskog područja "Labudovo okno".
Područje Dunava na južnom obodu Panonske nizije u Banatu, između prostrane Deliblatske peščare na severu i Dubovački rit, Labudovo okno, ada Čibuklija i Žilava, ušće Karaša, obuhvaćeni su granicama Specijalnog rezervata prirode “Deliblatska peščara”. U granice predloženog Ramsarskog područja su uključeni i vredni akvatični ekosistemi tog regiona, kao što su ušće Nere, Zavojska ada, kao i Dunavci i obale Dunava sa desne strane reke. Uključeno je na Ramsarsku listu 2007. godine, navodi se na sajtu Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
Na Labudovom oknu borave izuzetno retke grabljivice kao što su orao belorepan i crni orao. Veoma bogata i raznovrsna jata barskih ptica koja broje preko 40.000 jedinki skupljaju se svake godine na vodama Labudovog okna. Ovo je najvažnije zimovalište vodenih ptica u Srbiji i jedno od najvažnijih na Balkanu.
Ovaj dragulj prirode ugrožen je pre svega našim nemarom, budući da Dunav na ove prostore donosi enormne količine plastičnih flaša i ostalih nusproizvoda naše “civilizacije”, navodi se na sajtu Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode. A ovaj video upravo to potvrđuje.
(Telegraf.rs)