Najveći fikus na Balkanu slavi 50. rođendan: Džinu niko ne može ništa, Čačanke razgrabe pelcere

Čačanski fikus 2003. godine proglašen je za spomenik kulture i zaštićeno prirodno dobro trećeg reda, a građani su pokrenuli inicijativu da zbog svoje masivnosti bude upisan u Ginisovu knjigu rekorda.

Foto: Rina.rs

Najveći fikus na Balkanu u zatvorenom prostoru raste u čačanskom Domu kulture ove godine "proslavlja" svoj jubilarni 50. rođendan. Zahvaljujući čemu je ova biljka uspela da izdrži pola veka u uslovima u kojima živi maksimalno oko deset, nije konačno potvrđeno, ali se pretpostavlja da je u pitanju lokacija na kojoj je posađen.

- Fikus je posađen u temelje Doma kulture 1971. godine, iz Splita su stigla tri stabla od kojih su se dva primila, prolaze kroz tri sprata i stvaraju impozantnu krošnju. Ova biljka je pravi prirodni fenomen, a zaslužne za njegov rast verovatno su podzemne vode na kojima se grad Čačak nalazi, ali i ogromna količina svtelosti pošto se cela jedna strana zgrade nalazi u staklu - izjavila je za RINU, Verica Kovačević iz Doma kulture u Čačku.

Fikus je svake godine dobijao po jedan metar, pa je sada dostigao visinu od neverovatnih pedeset.

O njemu brinu stručnjaci sa Agranomskog fakulteta u Čačku i Gradskog zalenila, a redovno se vrši orezivanje i proređivanje ove biljke.

- Kad se to obavi, ono što je posečeno stavi se na prikolicu ispred Doma kulture i to vrlo brzo sve nestane, jer Čačanke uzimaju pelcere kako bi fikus posadile i u svojoj kući ili stanu. Tako da verujem, da na desetine fikusa raste u gradu na Moravi, ali nemam informaciju da li se još negde ovako "primio". Mislim da je upravo ova lokacija u ustanovi kulture ključna -  rekla je kroz osmeh Verica.

Čačani su ponosni na svog zelenog sugrađanina koji je na neki način postao i simbol grada, a najvećim fikusom na Balkanu oduševljeni su gosti iz inostranstva koji nikad nisu videli toliku biljku u zatvorenom prostoru, pa su njegove slike obišle čitav svet.

Čačanski fikus 2003. godine proglašen je za spomenik kulture i zaštićeno prirodno dobro trećeg reda, a građani su pokrenuli inicijativu da zbog svoje masivnosti bude upisan u Ginisovu knjigu rekorda.

(Telegraf.rs)