Šta ako dobiješ koronu u gradu u kojem nemaš boravište: Možeš li tu da se testiraš ili moraš kući?
Neophodna i neodložna, narodski rečeno hitna zdravstvena zaštita pruža se na teritoriji cele Srbije
Iako smo više od godinu dana u pandemiji korona virusa, stalno se javljaju nove nedoumice, a jedna od njih je i šta ako dobiješ koronu u gradu u kojem se trenutno nalaziš, a u kojem nemaš boravište. Možeš li u prvu, najbližu kovid ambulantu na pregled, ili moraš da ideš kući, da bi ti u svom gradu bila pružena pomoć, a u međuvremenu da širiš zarazu.
Mada se većini koji žive u velikim gradovima kao podstanari, a u kojima nemaju boravište jer vlasnici stanova ne žele da ih prijave na toj adresi, čini da im zakoni nalažu ovu drugu opciju, ipak je prva tačna. To im je zagarantovano Ustavom i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, a pogotovo pandemija u kojoj se nalazimo koja diktira malo drugačija pravila.
Profesor dr Branislav Tiodorović, epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protv korona virusa kaže za Telegraf.rs da se neophodna i neodložna, narodski rečeno - hitna zdravstvena zaštita pruža na teritoriji cele Srbije.
- Po Ustavu i po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti neophodna i neodložna zdravstvena zaštita se pruža na celoj teritoriji Srbije. Bez obzira na to gde je pacijentu privremeno ili stalno boravište, on se javlja u prvu kovid ambulantu - kaže prof. dr Tiodorović za Telegraf.rs.
Isto nam kaže i Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata obolelih od melanoma, inače, pravnik.
- Svaki takav pacijent ide u prvu kovid ambulantu. To vam je kao hitna pomoć. Kao kada krenete na put ka Nišu, i ne daj Bože nekom se dogodi saobraćajna nezgoda. Nećete se vraćati za Beograd, nego će pomoć biti pružena u prvoj najbližoj ustanovi - rekao je Pilipović za Telegraf.rs.
U Srbiji, inače, postoji više od 170 kovid ambulanti u koje mogu da se jave građani koji imaju simptome na korona virus.
Procedura je da građani koji imaju simptome respiratornih infekcija ili simptome oboljevanja od covid 19, a to su povišena temperatura, kašalj, bol u grlu, najpre treba da se jave u posebnu kovid ambulantu matičnog doma zdravlja. Naravno, u slučaju o kojem smo gore pisali, to je prva najbliža ambulanta.
U tim ambulantama će svakome sa navedenim simptomima biti urađena dijagnostika, odnosno krvna slika, izmerena temperatura, urađen brzi test i ako ima potrebe, rentgenski pregled pluća.
Tek nakon toga, i uz konsultaciju sa lekarima iz doma zdravlja, ako doktor tako proceni, građani treba da se jave u neku od trijažnih službi gde će lekari odrediti dalji način lečenja, odnosno, da li je pacijent za hospitalizaciju ili nije.
Domove zdravlja u kojima su kovid ambulante, nije potrebno pozivati telefonom i zakazivati pregled, jer se uglavnom stiže brzo na pregled.
(Telegraf.rs)