Godinu dana otkako je kovid 19 odneo prvi život u Srbiji: Do sada nam je uzeo skoro 5.000

Prvi je bitku izgubio Kikinđanin (59), koji se zarazio od komšije, koji je preminuo deset dana posle njega

Foto: Shutterstock

Pet dana nakon što je uvedeno vanredno stanje u Srbiji, i dva dana posle prvog policijskog časa, prošle godine na današnji dan korona virus nam je odneo prvi život. Do danas, od posledica ove bolesti, preminulo je 4.869 osoba. 

U Kliničko-bolničkom centru Vojvodina, koji je, inače, primio i nultog pacijenta od korone u našoj zemlji, tog 20. marta preminuo je Radislav B. (59) iz Kikinde. Zarazio se od svog komšije, koji je preminuo desetak dana posle njega, a koji je bio u kontaktu sa sinom iz Milana

Vest da imamo prvu žrtvu, saopštila je u večernjim satima premijerka Srbija Ana Brnabić, a dr Vesna Turkulov, načelnica Klinike za infektivne bolesti KC Vojvodina, gde se lečio ovaj pacijent, rekla je da je za lekara  veliki poraz kad doživi tako nešto. 

- Tim pre što mu je supruga zdravstveni radnik, ćerka studira medicinu, divni i posvećeni ljudi od prvog dana. Ovaj čovek nije imao mnogo godina, 60-ak, kao i većina građana Vojvodine imao je hipertenziju, dijabetes, gojaznost i razne druge pridružene bolesti koje većina građana Vojvodine u tom životnom dobu ima. Pokazalo se da je ovaj virus jako opasan, sad nas tek očekuje borba i mi smo spremni za prihvat pacijenata - rekla je pre godinu dana Vesna Turkulov.

Posle ovog pacijenta, korona je nastavila da seje smrt u našoj zemlji. Ne toliko u martu, koliko u aprilu, a najviše u julu, i novembru i decembru mesecu prošle godine.

Crni rekord po broju preminulih oboren je 4. decembra. Za 24 sata tada nam je umrlo 69 pacijenata. 

Ovu borbu, izgubilo je mnogo majki, baka, očeva, braće sestara... Izgubili smo mnoga poznata imena, više od 70 heroja - lekara...

Prva među doktorima, korona virusu je podlegladr Biljana Natić Ljumović (59), specijalista ginekologije sa akušerstvom iz Doma zdravlja u Nišu. Doktorka Biljana, koja je, inače, iz Prokuplja preminula je četiri dana nakon prvog pacijenta, 24. marta. 

14. aprila nam je preminuo dr Miodrag Lazić -  specijalista hirurgije iz Niša, zbog kojeg je plakala cela Srbija a i region.

Dr Miodrag Lazić / Foto: Youtube/RTS Oko - Zvanični kanal, Pixabay

U oproštajnoj poruci Lazić, koji je ušao u legendu kao ratni hirurg zbog svog angažovanja na frontu u Republici Srpskoj, zamolio je da bude ispraćen zvucima Marša na Drinu. To mu je i učinjeno.

Pored njih izgubili smo i prof. dr Radana Džodića, Dragana Markovića, Vladimira Žugića, Milana Mileusnića, Nenada Maksimovića, Sonju Raičević....

Zbog korone smo birali i novog patrijarha. Patrijarh Irinej preminuo je u svojoj 90. godini u VMC Karaburma.

Kako je za Telegraf.rs nedavno ispričao komandant ove bolnice Ivo Udovičić, nije se plašio.

- To je jedan od najtežih trenutaka svima nama ovde - gotovo suznih očiju kaže Udovičić:

- Došao je u dobrom opštem stanju s obzirom na njegove godine. Imao je 91 godinu. Sa dosta svojih nekih pridruženih bolesti. Identifikovana mu je korona PCR testom, ali nije razvio bolest, ali znali smo da će se razviti za nekih 7, 8 dana. Tako se i desilo. Zaista smo bili privilegovani da smo tih prvih 7, 8 dana kada je bio bez tegoba, mogli da pričamo sa njim. To ću, bar ja, pamtiti čitav život. Jer, imati priliku da pričate sa takvom osobom, zaista je nešto neverovatno. Ta njegova smirenost, blagost, nešto što vam daje dodatnu eneregiju. On se nije plašio. On je bio potpuno smiren sve vreme. On je samo rekao: "Sve  je Božija volja, deco, samo vi radite svoj posao".

Foto: Tanjug/Instagram/buducnostsrbijeav

- Voleo je da priča o narodu na Kosovu. Bio je vezan za Prizren. Nije mogao da se pomiri sa tim da Prizren više nije srpski grad. Govorio je da u životu čovek treba da bude pošten i smiren a da će na kraju sve da dođe na svoje.

Uzeo nam je kovid i umetnike. Plakala je Srbija nedavno zbog smrti Đorđa Balaševića.

U novembru nam je uzeo glumca Ivana Bekjareva u 74. godini. Pre par dana bitku je u KBC "Dr Dragiša Mišović" izgubio čuveni bubnjar Dragoljub Đuričić, a nije se sa ovim virusom, između, ostalih, izborio i to u 45. godini života i ni bubnjar “Amadeus benda” Bojan Zlatanović Tokan...

Na sreću, nije nam uzimao decu...

Korona virus u Srbiji je "došao" 6. marta 2020. godine. Tada je potvrđena kod Igora Đantara iz Bačke Topole.

Do danas, potvrđena je kod 542.209 osoba.

Srbija se trenutno nalazi u trećem talasu korona virusa, u kojem se bori i sa njegovom britanskom mutiranom varijatnom.

(Telegraf.rs)