Posle dužeg vremena, opet je jedno "da" spasilo više života: Urađene nove transplantacije organa
Kapa, kaljače, mantil, i naravno maska, bili su neophodni kako ne bi ugrozili tek operisane pacijente
Posle duge pauze, jer je epidemija korona virusa zaustavila program transplantacije organa, konačno su urađene transplantacije. U Urgentnom centru Srbije dvoje pacijenata je dobilo nove bubrege, presađena je jetra, a urađene su i transplantacije rožnjača.
I konačno, ekipa RTS-a je nije oblačila skafander za ulazak u crvenu zonu, ali su zaštitnu opremu dobili za ulazak u Jedinicu intenzivnog lečenja.
Kapa, kaljače, mantil, i naravno maska, bili su neophodni kako ne bi ugrozili tek operisane pacijente. Došli su da razgovaraju i snime one koji su otpočeli nove živote.
- Danas mi je deveti dan nakon transplantacije. Oporavak ide u pozitivnom smeru. Iznenadio sam se kad sam dobio poziv od profesora Ćulafića. Došao sam, trebalo je proveriti krvne grupe, tkiva jetre, poklopio se donor - navodi Slobodan Keranović.
Nedaleko od Slobodanove sobe, oporavljaju se pacijenti koji su dobili nove bubrege.
- Tri godine i tri meseca sam na dijalizi. Kad su me pozvali bio sam baš iznenađen - opisuje svoja osećanja Slađan Stojanović.
Pedesetdevetogodišnja Radoslavka Popović navodi da je na dijalizi bila tri i po godine.
- Zahvaljujući donoru, dobili smo novi život, i zahvaljujem se celoj ekipi, celom centru za transplantaciju - ističe Popovićeva.
Nataša Petrović, anesteziolog Tima za transplantaciju Urgentnog centra navodi da je zahvaljujući porodici donora troje mladih ljudi dobilo šansu za novi život.
- Hvala porodici donora i na njihovom razumevanju i na njihovoj ljudskosti, i sigurna sam da im je sigurno bol manji ako znaju da je troje mladih ljudi, teških hroničnih bolesnika ipak krenula nekim drugim zdravijim životnim stazama - poručila je Petrovićeva.
U Urgentnom centru i Kliničkom centru Srbije, svi s nestrpljenjem iščekuju da se epidemijska situacija stabilizuje i da se vrate redovnom radu.
- Svi smo iscrpljeni, svi smo već maksimalno angažovani, u Urgentnom centru, u kovid bolnicama, ali nekako smo uspeli da nađemo neku ekstra energiju, koju svakako crpimo iz entuzijazma i naše vere u potrebu, i dobrobit iznad svega u ljudsku dimenziju donacije i transplantacije organa - objašnjava Petrovićeva.
A sada kada su dobili nove živote, i kada im je najveća želja ispunjena, i one druge manje ili veće, takođe postaju ostvarive - da prošetaju i putuju.
- Šta da vam kažem, lepo je vreme, jedva čekam da izađem i prošetam psa - poručio je Slobodan Keranović.
(Telegraf.rs)