Krizni štab zaseda danas u 15 sati: Na stolu mere za Novu godinu
Epidemiolozi su složni da ugostitelji ne bi trebalo da rade u novogodišnjoj noći
Krizni štab za borbu perotiv korona virusa, ipak, će danas održati sednicu u 15 sati, na kojoj će se razmotriti mere za Novu godinu i praznike, saznaje Telegraf.rs.
Za sutra je predviđena sednica Vlade na kojoj bi trebalo da se usvoje odluke, koje danas donesu članovi štaba.
Glavna tema štaba trebalo bi da budu mere koje će važiti za doček Nove godine i Božićne praznike.
Epidemiolozi su složni da do popuštanja mera, odnosno rada ugostiteljskih objekata u novogpdišnjoj noći ne bi trebalo da dođe.
Epidemiolog Predrag kon kjazao je da su protiv popuštanja mera za praznike pa taman i da se prepolovi broj novih zaraženih. On je rekao i da je medicinski deo kriznog štaba spreman na protest.
- Protest podrazumeva da smo spremni da jasno pokažemo da smo protiv bilo kakavog organizovanja dočeka jer to može samo da pogoršava situaciju. Pogotovo sada kada su nam bolnice pune. Kriva jeste sada da je malo u padu, ali daleko je to od dobrog. Mi iz Kriznog štaba moramo biti jasni i kažem da smo protiv bilo kakvog dočeka - rekao je danas epidemiolog Predrag Kon koji je kazao da će svakako Vlada odlučiti o dočeku.
Postoji mogućnost da ugostitelji rade do 22 sata, mada je medicinski deo Kriznog štaba i protiv toga.
Epidemiolozi složni
Profesor dr Branislav Tiodorović kazao je da nema šanse da se 2021. dočeka u kafanama, niti na nekom drugom organizovanom dočeku.
- Odložite slavlja da bismo pobedili ovu zarazu! Novu godinu sigurno nećemo slaviti kao što smo to činili pre. Medicinski deo Kriznog štaba neće se složiti da klubovi, restorani i kafići rade do 1 ili 2 sata iza ponoći. Nikako ne smemo da rizikujemo i dopustimo okupljanja, jer bismo tako već ozbiljnu situaciju učinili još gorom. Epidemiološka slika jeste za nijansu bolja nego što je bila, brojke polako padaju, ali daleko smo od toga gde bismo želeli da budemo. Bolnice su nam i dalje pune, pogotovo u velikim kliničkim centrima u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu - kazao je dr Tiodorović.
Sa njima je saglasan i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić koji je rekao da je njegov stav jasan a to je da nema organizovanog okupljanja za doček.
Istakao je da je strogo protiv bilo kakvog popuštanja mera za novogodišnje praznike, 31. decembra i 1. i 2. januara i da očekuje da takva bude i odluka Republičkog kriznog štaba.
- Moj stav je da nema dileme da nema okupljanja za doček Nove godine. Samo tako ćemo nastaviti pozitivan trend u borbi sa koronom i verujem da će tako i Krizni štab odlučiti - kazao je Radojičić proteklog vikenda Radojičić i dodao da "skromniji" doček ove godine rađa veću prisnost u krugu porodice a, kako kaže, ni taj aspekt nije zanemarljiv.
Sa druge strane, zamenimk gradonačelnika Beograda Goran Vesić kazao je da se Grad Beograd ne protivi tome da ne bude organizovanog dočeka Nove godine.
Brnabić: Skupa borba
Premijerka Srbije Ana Brnabić kazala je u subotu da će se uslovi pod kojim ćemo ispratiti ovu staru a dočekati Novu godinu znati u utorak.
Rekla je i da je komunikacija između predstavnika vlasti i stručnjaka u Kriznom štabu odlična, iako nekad postoji neslaganje.
- Medicinski deo brine o zaštiti zdravstvenog sistema i zdravlja građana, a ja kao predsednica vlade i ostali privredni deo Kriznog štaba moramo da sagledamo i neke druge stvari, kako te mere utiču na privredu. Ova borba je enormno skupa, svakog dana nam odnosi oko ili čak preko milion evra. Samo testiranje dnevno nosi, kada imate 20.000 testova, oko 700-720.000 evra - rekla je Brnabić.
(Telegraf.rs)