Suze ministarke, spuštene glave i tuga na licima vernika u crnom: Potresne slike sa opela patrijarhu
Veliki broj onih koji su došli da odaju poštu upokojenom patrijarhu Irineju, nije mogao da sakrije bol zbog velikog gubitka
Kolone vernika u crnoj odeći, sa tugom na licu, suzama i spuštenim pogledima preplavile su portu i sam Hram Svetog Save kako bi se oprostili od voljenog patrijarha Irineja koji je preminuo u petak, 20. novembra, a koji je danas sahranjen u Beogradu.
Poj hora odzvanjao je u veličanstvenom Hramu Svetog Save, na opelu blaženopočivšeg patrijarha, dok je veliki broj vernika, ali i državnih zvaničnika, došao da mu oda poslednju poštu.
Mnogi od onih koji su došli da se pozdrave sa srpskim patrijarhom nisu mogli da sakriju suze i tugu zbog velikog gubitka. Bila je među njima i ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, koja je zaplakala pred odrom upokojenog patrijarha Irineja.
Ispred Hrama, ogroman broj vernika tiho je, i pognute glave, palio sveće u pomen upokojenom poglavaru Srpske pravoslavne crkve, a žal za velikim gubitkom nije mogao da sakrije ni deo sveštenstva na čijim su se licima mokrih očiju otkrivale teške suze.
Vernici su se klanjali nad odrom prekrivenim staklom koji su celivali sa velikom tugom u srcu zbog smrti patrijarha. Čini se da su i stari i bolesni, jedva pokretni vernici, pronašli u sebi snagu da dođu i po poslednji put se oproste od Irineja.
Misterizni đakon Japanac
Posebnu pažnju medija i javnosti na opelu privukao je jedan od sveštenika saslužitelja azijskog porekla. Reč je o đakonu Ilariona Alfejeva, predsednika Odseka spoljnih veza Ruske pravoslavne crkve.
Ovaj mladi čovek je, kako su preneli pojedini mediji, Japanac, a njegovo prisustvu na služenju opela izazvalo je veliko interesovanje i komentare korisnika društvenih mreža.
Inače, Srpska pravoslavna crkva pored eparhija na teritoriji bivše Jugoslavije ima eparhije u Evropi, Severnoj Americi, Australiji i Novom Zelandu. Eparhija buenosajreska zadužena je za celu Južnu Ameriku. Ipak pored toga postoje misije SPC u Africi i Aziji, gde se vrši misionarski i humanitarni rad.
Tako na primer, u Bocvani lokalno udruženje Srba sa sveštenicima drži školu za lokalno stanovništvo, pa su mnoge tamošnje porodice zajednički krštene i prihvatile su pravoslavni obred. Isto tako ne postoje bilo kakve nacionalne prepreke da bi se neko krstio i postao član SPC, kao ni prepreke u pogledu školovanja u bogoslovijama Srpske pravoslavne crkve.
Druge pravoslavne crkve, kao što je ruska, pokrivaju teritorije u aziji i dosta vernika nije ruskog porekla.
(Telegraf.rs)