VMA primila 60.000 pacijenata od početka epidemije koronavirusa u Srbiji

Od početka epidemije na stacionarno lečenje primljeno je 18.000 pacijenata

U Centar hitne pomoći Vojnomedicinske akademije danas je primljen 60.000-ti pacijent koji od početka epidemije korona virusa u Srbiji ne boluje od kovid-19, izjavio je danas načelnik VMA, pukovnik Miroslav Vukosavljević.

VMA je u martu postala dežurna zdravstvena ustanova za lečenje svih nekovid pacijenata čije zdravstveno stanje zahteva hitnu medicinsku pomoć.

Nailaskom trećeg talasa korona virusa, VMA je 30. oktobra ponovo svakodnevno, 24 časa, dežurna zdravstvena ustanova za lečenje svih građana čije zdravstveno stanje zahteva hitnu medicinsku pomoć, prenosi Tanjug.

Dnevno od 200 do 250 pacijenata, a previđeno 120

Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane, na dnevnom nivou pregleda se između 200 i 250 pacijenata, iako je predviđeni kapacitet za hitne prijeme oko 120 pacijenata.

- Ako se to uporedi sa brojkama u istom periodu od 1. marta do 1. novembra prošle godine, onda je to za 50 odsto više pacijenata u Centru hitne pomoći. Praktično, od 1. marta mi smo u neprekidnoj borbi protiv kovida-19 i dežurni 24 časa - objašnjava Vukosavljević.

Navodi da hitno zbrinjavanje pacijenata nije jedini zadatak te ustanove, koja je od početka epidemije na stacionarno lečenje primila 18.000 pacijenata, pri tom vodeći računa o svim merama epidemiološke zaštite kako osoblja, tako i pacijanata.

Lečenje i vojske i civila

VMA je u martu ove godine postala dežurna zdravstvena ustanova za lečenje i vojnih i civilnih nekovid pacijenata, nakon što su obavljene konsultacije sa ekspertskim timom lekara iz Kine, podseća se u sapštenju.

Po nalogu republičkog Kriznog štaba za suzbijanje bolesti Kovid-19 doneta je odluka da ta bolnica zbog sistema centralne ventilacije nije adekvatna za prijem i lečenje pacijenata obolelih od korona virusa.

Odmah je napravljeno prijemno-trijažno odeljenje ispred VMA, jedinstveno po tome što ima i hirurški i stacionarno-dijagnostički deo, kao i trijažni centar kompletno opremljen za dijagnostiku svih stanja i diferencijalnu dijagnozu između kovid i nekovid pacijenata.

Dodatni front koji VMA mora da iznese u borbi protiv Kovida-19 je i angažovanje medicinskog i nemedicinskog osoblje te ustanove u kovid bolnicama.

Kao primere, pukovnik Vukosavljević navodi kovid bolnicu Vojnomedicinskog centra "Karaburma" i privremenu kovid bolnicu u beogradskoj "Štark areni".

Kaže da se Vojna bolnica "Karaburma" bori protiv kovida od početka aprila, a da VMA daje 99 odsto osoblja za funkcionisanje te bolnice, i to ne samo medicinskog već i logističkog i svakog drugog.

"Opslužuju" i bolnicu u "Štark areni"

Do sada, navodi Vukosavljević, ta bolnica zbrinula je oko 1.000 kovid pacijenata, a komandno osoblje privremene kovid bolnice u "Štark areni" takođe je iz VMA.

Naveo je da je u stalni radni odnos u vojno zdravstvo prošle i ove godine primljeno više od 500 medicinskog i nemedicinskog osoblja, a najviše njih raspoređeno je upravo u VMA.

Vukosavljević je pozvao građane da se pridržavaju svih protivepidemioloških mera.

Kako bi, navodi, VMA nastavila da bude čvrsta potpora zdravstvenom sistemu zemlje, biće nastavljeno ulaganje u kadrove, infrastrukturu i opremljenost savremenim sredstvima za lečenje pacijenata.

(Telegraf.rs)