Lim kao plutajuća deponija: Zastrašujuće slike nekada najbistrije reke, smeće "šalju" i iz CG i BiH
Četrdeset hiljada kubnih metara smeća godišnje pluta Limom
Stotine kubika smeća ponovo plovi rekom Lim i preti da izazove ekološku katastrofu. Nekada jedna od najčistijih reka u kojoj su se odrasli i deca kupali, sada je plutajuća deponija od plastike i najrazličitijeg otpada . Zbog nedostatka finansijskih sredstava postavljanje zaštitne sajle nije dovršeno, što otežava situaciju.
- Zavisno od vremenskih uslova, vetrova i kiša gomila se količina otpada na reci. Ovo nagomilavanje smeća može da bude veliki problem, jer može da ugrozi rad elektrane, a ukoliko se podignu ustave, Priboj će imati praktično plutajuću deponiju, takav scenario se već desio pre nekog vremena, a slike su bile katastrofalne - rekao je za RINU, Siniša Laković iz Ekološkog udruženja "Jastreb".
Osam opština kroz koje protiče Lim nemaju sanitarne deponije, a smetlišta se nalaze u priobalju, pa se Lim puni najrazličitijim otpadom koje stiže iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i deponije Stanjevine u Prijepolju.
- Četrdeset hiljada kubnih metara smeća godišnje pluta Limom, prema procenama stručnjaka koji su to ispitivali. Oko 40 posto otpada potone, 20 posto se zadrži na obalama, a 40 procenata prođe vodenim tokom - rekao je Goran Reković, predsednik Fonda za zaštitu životne sredine opštini Priboj.
Ekolozi u Priboju upozoravaju da ukoliko se uskoro nešto ne preduzme da bi Lim mogao da postane mrtva reka i ističu da imaju pripremljen projekat za postavljanje sajle i plutajućih barijera na Limu za kupljenje smeća koje plovi rekom, ali da za njegovu realizaciju nedostaje novac.
(Telegraf.rs)