Dr Kisić Tepavčević objasnila u kojim sve situacijama treba nositi maske na otvorenom
Makse ćemo, kazala je, morati da nosimo duži vremenski period i da se na njih naviknemo, a najranije do proleća naredne godine
Dr Darija Kisić Tepavčević je na današnjoj konferenciji za novinare zdravstvenog kriznog štaba detaljno objasnila gde je i zašto neophodno nošenje zaštitnih maski i na otvorenom prostoru.
S obzirom na to da su maske jedno od najjačih "oružja" u borbi protiv korone, one su, naravno, obavezne u zatvorenom prostoru i postoji kazna za one koji ih ne nose u prevozu, čekaonicama, prodavnicama... Međutim, u susret sezoni pojačanih infekcija sve više se govori i o potrebi nošenja maski na otvorenom prostoru.
- Više puta smo napomenuli da je ova opšta mera primarne prevencije najefikasnija kada je u pitanju borba sa ovim virusom i uz fiziču distancu jeste osnova borbe sa ovim virusom. Kada je u pitanju nošenje maski, ono je u našoj zemlji obavezno u svim zatvorenim prostorima i na otvorenim prostorima ukoliko čekate u nekom redu gde je nemoguće držati distancu - kazala je dr Kisić Tepavčević.
Međutim, ona je istakla da je, kada je u pitanju otvoreni prostor, stručna preporuka da se maske nose i dodala da su mnoge zemlje uvele ovu meru kao obavezujuću.
- Apsolutno je stručni stav da bi ove maske trebalo da se nose i na otvorenom prostoru, pogotovo kada se nalazite u pešačkim zonama gde je veliki broj ljudi, ali svesni smo svi da je prosto nemoguće sve stanovnike naše države kontrolisati u tom smislu i to tehnički nije izvodljivo, takva vrsta kontrole, iako su mnoge zemlje to uvele i pokazalo se nakon 2 do 3 nedelje da je dalo efekta - kazala je doktorka.
Ona je dodala da u ovom momentu oko 60 posto populacije redovno nosi maske.
- Kada bi se ovaj broj povećao na 90 posto, do kraja godine bismo spasli 300.000 života. Ne smemo da budemo sebični u borbi sa ovim virusom bez obzira koliko se osećamo zdravo - rekla je.
Makske ćemo, kazala je, morati da nosimo duži vremenski period i da se na njih naviknemo, a najranije do proleća naredne godine.
Šta je zabrana, a šta preporuka i zašto je nošenje maske ostalo na nivu preporuke objasnila je takođe dr Kisić Tepavčević.
- Apsolutno je stručni stav da bi svi trebalo u svim situacijama na svakom mestu da nosimo masku, to je stručni stav, to je stručno mišljenje, međutim, operativni tim i pravnici su upozorili na zakonski osnov, koji tehnički onemogućava takvu vrstu primene u ovom momentu. Svako naše mišljenje je na nivou preporuke, koja se dalje revidira u smislu da li je onda tehnički izvodljiva - rekla je Kisić.
Međutim, ona je istakla i da je jedina razlika između obaveze i preporuke mogućnost kažnjavanja, a da je najveća kazna za sve nas da se, zapravo, razbolimo.
(Telegraf.rs)