Da li će biti zatvaranja u Srbiji? Krizni štab dao odgovore na pitanja koja danima muče građane
Bitno je da u svakom momentu mogu da se prime pacijenti
Na konferenciji za medije koja se održava u palati Srbiji dr Darija Kisić Tepavčević je odgovorila na pitanje u kojim bi se slučajevima ponovo uvela zabrana kretanja kako bi se sprečilo širenje korona virusa.
- Kad je u pitanju neka vrsta karantina, koju uvode mnoge evropske zemlje u pojedinim gradovima, ona je recimo u Izraelu za tri nedelje pokazala značajne rezultate. Epidemiološka situacija je još uvek stabilna, mada ovaj rastući trend mora sve da nas zabrine, pa nismo razmatrali takvu meru. Parametar koji nam je najbitniji jeste popunjenost našeg zdravstvenog kapaciteta i broj osoba koji se nalaze na respiratorima - kazala je Kisić Tepavčević.
Kako je istakla, bitno je da u svakom momentu mogu da se prime pacijenti, i to ne samo one oboleli od korona virusa.
- U ovom momentu je primarni cilj svih nas da sve bolnice koje nisu u kovid sistemu, što duže održimo takvim jer vodeći uzroci obolevanja i umiranja u našoj zemlji nije kovid. Znači gledamo kapacitet zdravstvenog sistema, popunjenost i spremnost zdravstvenog sistema da preuzme pacijente odmah - izjavila je dr Darija Kisić Tepavčević.
Dugo ćemo se boriti sa ovim virusom, kako je kazala Kisić Tepavčević.
- Moramo da naučimo da živimo sa njim bez nekih drastičnijih mera ukoliko one nisu baš neophodne - objasnila je doktorka.
Prema najnovijim podacima, danas je testirano 7.429 osoba, od čega je pozitivno 265.
Od tog broja obolelih u Beogradu je 106 (oko 40 odsto), u Kragujevcu 22, u Nišu i Valjevu 11, u Vranju 10, Novom Sadu i Kraljevu po devet, u Aleksandrovcu sedam, Trsteniku šest, u Loznici, Boru i Zaječaru po pet, a u ostalim gradovima je sa po troje zaraženih ili manje.
Procenat pozitivnosti je 3.57 odsto.
Preminule su dve osobe.
Do sada su preminule ukupno 772 osobe.
(Telegraf.rs)