Inspektori otkrili ilegalne radnje u četiri kozmetička salona u Srbiji
Hiperbarična medicina se bez dozvole nadležnog ministarstva obavljala u dva kozmetička salona u Novom Sadu, i u po jednom u Zrenjaninu i u Inđiji
Zdravstveni inspektori iz Novog Sada kontrolisali su prošle nedelje poštovanje protivepidemijskih mera u kozmetičkim salonima u Vojvodini, i u istom danu ustanovili da se u četiri hiperbarična medicina obavlja bez dozvole Ministarstva zdravlja, saznaje Telegraf.rs u resornom ministarstvu.
Inspektori su u sredu, 7. oktobra, naime, po službenoj dužnosti izvršili vanredni terenski inspekcijski nadzor u četiri kozmetička salona u kojima se obavlja zdravstvena delatnost hiperbarične medicine.
- Dva nadzora su izvršena u Novom Sadu, jedan u salonu u Ložioničkoj ulici, a drugi u Resavskoj ulici. Jedan nadzor je izvršen u salonu u Karadžićevoj ulici u Zrenjaninu, i jedan u Jug Bogdanovoj u Inđiji. Konstatovano je da se u sva četiri objekta obavlja hiperbarična medicine bez rešenja o ispunjenosti uslova Ministarstva zdravlja - saznajemo u Ministarstvu zdravlja.
Kroz zapisnike je izrečena mera zabrane obavljanja te delatnosti, koja je odmah stupila na snagu:
- Zdravstveni inspektori Odseka za zdravstvenu inspekciju Novi Sad će bez odlaganja, doneti rešenja o zabrani obavljanja delatnosti, u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru.
Šta je hiperbarična medicina?
Hiperbarična medicina se zasniva se na samo jednom leku - čistom kiseoniku, koja je osnovna supstanca života. On se, u okviru hiperbarične medicine, udiše pod pritiskom većim od atmosferskog, u hiperbaričnim komorama.
Struka kaže da čovek bez kiseonika može da preživi samo 3 do 4 minuta. Upravo je smanjenje ili prestanak transporta kiseonika, uzrok ili posledica velikog broja bolesti.
Primena kiseonika u okviru hiperbarične medicine, sprečava ostećenje ćelija i organizam u celini, može dovesti do izlečenja, regeneracije i potpunog oporavka organizma.
Hiperbarična medicina se, naime, pokazala kao jedini lek za trovanje ugljen-monoksidom, kod gangrene, za zarastanje rana, kao i kod naglog gubitka vida i sluha zbog problema sa cirkulacijom... Korisna je i kod sportskih povreda.
Sa druge strane, u komoru ne smeju trudnice, pacijenti koji koriste citostatičku terapiju, osobe koje imaju astmu, epilepsiju, psihijatrijski bolesnici...
U Beogradu postoji Specijalna bolnica za hiperbaričnu medicinu, a Centar koji se njome bavi postoji na Vojnomedicinskoj akademiji.
Zbog pojedinig stanja, pacijenti se na lečenje ovom metodom šalji o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
(Telegraf.rs)