Nakon snimka iz Zrenjanina na kom gori voda, oglasio se Vodovod: "Metan može da eksplodira"

Reč je o dugogodišnjem problemu

Printskrin:Twitter/Ivan Živkov

U selu Stajićevu kod Zrenjanina zabeležen je snimak na kojem se vidi kako gori mlaz vode nad lavaboom u kupatilu. Snimak je postavljen na Tviter, a za meštane tog kraja koji, bližeći se drugoj deceniji, godinama imaju problem sa ispravnošću vode, to nije bio neko iznenađenje.

Ipak, bilo je onih koji su šaljivo komentarisali stuaciju, na tragu smeha kojim se objavljeni snimak završava. Tako su predlagali da se voda flašira i prodaje ili sipa u rezervoar.

Utom se oglasio i JKP "Vodovod i kanaizacija" Zrenjanin, koji je odgovoru na naša juče postavljena pitanja naveo da je reč o metanu, te da je to dugogodišnji problem.

- Sastav zemljišta južno od Zrenjanina je takav da u sebi sadrži prisustvo većeg broja gasova među kojima je i metan, koji je zapaljiv, a u većim količinama može izazvati i eksploziju - naveli su iz tog JKP.

Dalje su dodali da su svi meštani upoznati sa problemom, ipak ne precizirajući da li je voda za koršćenje.

- Od kada postoji sistem vodosnabdevanja u svim naseljenim mestima južno od Zrenjanina, postoji i problem prisustva metana u vodi koja se doprema do korisnika, i sa tim su upoznati i svi meštani.

Uklanjanje metana iz vode rešava se izgradnjom vodotornja ili prizemnog rezervoara, i na taj način je rešen problem prisustva metana u svim naseljenim mestima osim u Stajićevu i Belom Blatu - napisali su u odgovoru na pitanja portala Telegraf.rs.

Mere su, kažu, preduzete i u Stajićevu, gde je snimak načinjen, međutim navode da problem nije rešen.

- U Stajićevu je na izvorištu, odakle se ovo naseljeno mesto snabdeva vodom, ugrađena automatika koja kontroliše ispuštanje gasova, ali se ipak desi da određena količina ostane u vodi koja se distribuira potrošačima, pa korisnici koji su bliži izvorištu imaju prisustvo značajne količine metana u vodi.

Naveli su i koje su mere predostrožnosti.

- Metan je gas koji je lakši od vazduha i prirodno izlazi ukoliko postoji ventilacioni otvor. Zato je bitno da se redovno vrši provetravanje prostorija gde se upotrebljava voda, a na kupatilu je poželjno i držanje otvorenog prozora.

Kao što je rešen problem u svim drugim naseljenim mestima sa prisustvom metana, JKP „Vodovod i kanalizacija“ Zrenjanin u saradnji sa osnivačem radi na rešavanju problema u pomenuta dva naseljena mesta. Postoji nekoliko opcija kako da se problem reši, za svaku je potrebno obezbediti značajna materijalna sredstva, ali očekujemo da će ona u narednom periodu biti obezbeđena i da će na taj način biti trajno rešen problem sa prisustvom metana u vodi na celoj teritoriji južno od Zrenjanina - naveli su.

Voda nije ispravna za piće

U današnjoj dopuni odgovora iz JKP "Vodovod i kanalizacija Zrenjanjin" rekli su i da voda u Stajićevu nije ispravna za piće, ali da se koristi, te da nikada ranije nije uvedena zabrana kao što je to bio slučaj u Zrenjaninu. 

- Mi redovno vršimo analize vode u svim naseljenim mestima u gradu. Kod nas svako naselje ima svoje izvorište sa koga se snabdeva vodom. Nema veze zrenjaninskom vodovodnom mrežom ni Stajićevo ni bilo koje drugo mesto.

Voda nije nije u skladu sa pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće, ali nikad nije zvanično uvedena zabrana kao što je uvedena u Zrenjaninu. Voda je u suštini uvek istog kvaliteta poslednjih... otkako se vrše merenja - rekli su nam.

Na pitanje o tome da li je bezbedno da se voda koristi za nešto drugo, odgovorili su potvrdno, uz napomenu da su meštani upoznati sa situacijom.

- Sme da se koristi (za nešto drugo), ne bi trebalo da se koristi za piće. Voda, dakle nije u potpunosti u skladu sa pravilnikom, ali se koristi - kazali su nam.

Video: Reka pliva u hemikalijama, a inspektori ne vide penu

(Telegraf.rs)