Dokle se stiglo sa slučajem Snežane iz Kragujevca koja je 3 puta zvala Hitnu pomoć, pa preminula?
U toku su provere navoda iz podnete krivične prijave
Slučaj Snežane Dreo (65), koja je 19. maja tri puta zbog simptoma srčanog udara uzaludno zvala Zavod za hitnu medicinsku pomoć u Kragujevcu, a istog dana i preminula, u rukama je Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu.
Njeni sinovi, Boris i Anton Dreo, kao što smo već i objavili, tužili su lekare Zavoda za hitnu medicinsku pomoć. Tužbu su podneli i protiv lekara Zastavine ambulante, u kojoj je, kako kaže, verovatno usled neadekvatnog lečenja, njihova majka i preminula.
Kobnog dana Snežana je u jutarnjim satima zvala Hitnu pomoć. Kako su joj rekli da se sama snađe, kasnije je smogla snage da taksijem ode u Zastavinu ambulantu, u kojoj je nedugo nakon što je primljena i preminula.
- Tog kobnog dana naša majka se tri puta obratila Službi hitne pomoći u Kragujevcu. Prvi put u 06:07 u trajanju od 2 minuta i 58 sekundi, drugi put u 06:42 u trajanju od 1 minuta i 44 sekunde, a treći put u 09:19 kada je razgovor trajao 1 minut i 44 sekunde. Sva tri poziva su upućena sa majčinog broja telefona (broj poznat redakciji). Žalila se na jasne simptome srčanog udara, od kojeg je, očigledno bila u neposrednoj opasnosti po život - ispričao je Boris Dreo za Telegraf.rs:
- Svesno ili nesvesno sva tri poziva su završena samo razgovorom, i pored toga što im je jasno rekla da ne može da trpi bolove, i da ne može ni do toaleta da ode od njih. Rečeno joj je da se sama snalazi, i da se javi kod svog lekara - dodao je Boris.
U 16.16 sati Snežana se javila u Zastavinu ambulantu u Kragujevcu, u koju je otišla taksijem.
- Pošto je ispričala šta je muči, primili su je. U 17:30 majki je konstatovana smrt - rekao je za naš portal njen sin Boris.
Vršilac dužnosti direktora Zavoda za hitnu medicinsku pomoć dr Gordana Đokić kazala je kratko za Telegraf.rs da se neće izjašnjavati povodom ovog slučaja, s obzirom na to da je pokrenut postupak pred drugim državnim organima.
- Stav je da se nećemo oglašavati tim povodom. Bile su ovde i druge institucije, uzele su svoje učešće, sve je to u proceduri. Mi smo, što se tiče Hitne pomoći, sproveli sve što smo mogli po proceduri, to smo uradili i ranije. Sve što je trebalo, dostavili smo tužilaštvu i zdravstvenoj inspekciji - kazala je dr Đokić kratko za naš portal.
Sa druge strane, u Osnovnom javnom tužilaštvu u Kragujevcu kažu za Telegraf.rs da su u toku provere navoda podnete krivične prijave.
- Tužilaštvo je povodom predmetnog događaja uputilo zahtev Policijskoj upravi u Кragujevcu zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja. U ovom momentu, u toku su provere navoda podnete prijave, sve radi utvrđivanja okolnosti i činjenica od značaja za donošenje javnotužilačke odluke - stoji u pisanom odgovoru koji nam je dostavljen, a koji je potpisala zamenik osnovnog javnog tužioca u Kragujevcu, Gordana Striković.
Šta je za Hitnu pomoć hitan slučaj, i u kojim situacijama ona izlazi na teren možete pročitati u ovom tekstu.
(Telegraf.rs)