Dr Kon priznao istorijsku grešku u vezi sa korona virusom u Srbiji
Konferencija za štampu Kriznog štaba odražana je danas
U Srbiji su u protekla 24 sata preminule tri osobe, a još 96 je obolelo od korona virusa, saopštili su doktori Darija Kisić-Tepavčević i Predrag Kon na današnjoj konferenciji za štampu.
Broj javljenih u kovid ambulante i dalje se održava između 200 i 300 svakog dana, i i dalje se otkriva izmeđz 7 i 20 slučajeva pozitivnih. To pokazije da je virus tu sa nama i da je ovo stabilizovano na vrlo niskom nivou.
Ovi apeli treba da budu daleko snažniji, naročito sada kada su deca krenula u školu, jer itekako zavisi šta se dešava izvan škola, rekao je na današnjoj konferenciji za štampu dr Predrag Kon.
Dovoljan je jedan eksces da dođe do masovnijeg prenošenja virusa i odmah on može da se raširi, dodao je on.
Prevashodno je bitno videti da škole jesu i mogu biti bezbedna mesta, bez obzira na rizik koji se javlja uvek kada imate kolektiv na zatvorenom prostoru.
- Prvi utisci su solidni, ne kažem najbolji - kazao je on.
- Nisam spokojan sa brojem 96 novoobolelih. Poslednji koji za Beograd imam je 13, za Vojvodinu 20-25. Situacija se smiruje svuda. Uvek sam naglašavao Beograd gde je mogućnost ubrzanog prenošenja najviša. Mi sada imamo ispite, povratak u studentske i učeničke domove. Sve su to rizici i sve se to prati. Urađeno je sve što smo znali, a situaciju ćemo pratiti intenzivno. U Institutu "Batut" napravljen je specijalan tim, prema tome, sad sve zavisi od situacije - kazao je on.
Kako je dodao, ako je svuda kod oko nas situacija gora, a kod nas broj zaraženih pada, a ništa drugo osim primenjivanja mera nismo korisitli, to je onda znak da ovo funkcioniše i treba da se nastavi.
Dr Kisić-Tepavčević: Ovo govori u prilog prevencije bolesti
Dr Kisić-Tepavčević kazala je da mi trenutno nemamo nijedno područje koje bismo mogli definisati kao žarište.
- Uglavnom se radi o sporadičnim slučajevima, ali oni su ravnomerno raspoređeni. To znači da bi oni lako mogli da se proširi po celoj zemlji. Ali, s obzirom na pad obolelih, govori u prilog ovih mera, nošenja maske, distance, tj. prevencije bolesti.
- Naše kolege u Kini to su prepoznale. Više od četiri meseca nisu imali smrtni slučaj, a beleže dvocifren broj obolelih. Isključivo zahvaljujući primeni preventivnih mera - dodala je ona.
Dr Kon: Pisao sam dva puta predsednici Vlade
Epidemilog dr Kon kazao je da je predsednici Vlade pisao dva puta - 10. juna, nakon utakmice, i sada ponovo nakon događaja u zatvorenom prostoru koji su bojkotovali sve protivepidemijske mere.
- Ovo što sam napisao, javni poziv svim funkcionerima, kako bi zaštitili sebe, a bili i primer drugima, bilo je nešto što sam napisao na svom Fejsbuk nalogu i zaista tako mislim.
- Nisam jedini koji je mislio da preko leta nećemo imati ovako veliki broj slučajeva. Većina profesionalaca to nije mogla da očekuje. A sada ulazimo u jesenji period. Mislim da je sada pravi trenutak.
Dr Kisić-Tepavčević: Zdravlje dece prioritet
Kako bi se rizik po zdravlje dece i zaposlenih u školi sveo na minimum, narapvljeni su protokoli, organizovana je nastava, tako da deca tokom nastave budu na bezbednoj udaljenosti, kazala je dr Kisić-Tepavčević.
- Pri toj distanci onemogućen je prenos virusa čak i ako deca ne nose maske, a znate da je to obavezno od momenta ulaska u školu, do trena kada počne nastava. I tada se preporučuje nošenje maske, ali moguće ju je odložiti.
Situacije u kojima je jedno ili više dece obolelo u razredu, razrađene su tim protokolima i programom.
- Moramo da utičemo na decu da shvate da to što nose maske ne znači da su poslušni, već da tako štite i sebe i svoju okolinu. Virus je moguće preneti i putem prljavih ruku, a mi vrlo često i nesvesno dodirujemo nos i usta. Nošenjem maske i to sprečavamo - dodala je ona.
Što se tiče škole u Železniku, u koju je jedno dete, zaraženo koronom, ali bez ikakvih siptoma bolesti, došlo u školu, lekarka je rekla da su tu primenjene određene mere.
- Dete je taj dan i nosilo masku u školi i pridržavalo se mera. Mi smo ipak, zbog predostrožnosti, odličili da čitavo odeljenje bude u samoizolaciji. Velika je verovatnoća da će u narednom periodu biti više takvih slučajeva, a ukoliko se bude desilo da imamo i jedno dete koje ima zaraženo (to se uvek prijavljuje nadležnom Institutu), a nije utvrđeno da je bilo nezaštićenog kontkta bez maske i na udaljenosti na manjoj od metar i po, to odeljenje će imati pojačane mere, među kojima je i ta da se sve vreme tokom slušanja nastave nosi maska.
- Ukoliko ima dva slučaja, onda će nastava biti onlajn. Veliki broj dece koja pohađa škole se ponaša odgovorno.
Dr Predrag Kon je kazao da bi on preporučio nadležnom nastavniku ili učitelju da se odmah javi nadležnom Institutu za javno zdravlje i prepusti istraživanje epidemiologu, jer je istraživanje epidemiloga specifično i nijedan tekst ne može da pokrije sve životne situacije.
On je dodao da bez pomoći kolega iz Kine, u pravom trenutku, imali bismo jako tešku situaciju, a broj preminulih bio bi mnogo veći.
Istorijska greška
- Greška koja je istorijska jeste da smo pomislili da se gašenjem vanrednog stanja ugasila i epidemija, to ostaje nama i sa tim nemaju veze naše kolege iz Kine. Bili so ubeđeni da će virus nestati preko leta. Nismo znali za aerogenu transmisiju, na koju se jedno vreme samo sumnjalo. Kod nas je do velikog broja zaražavanja došlo na svadbama, rođendanima, veseljima, maturama. Imali su uticaji i predizborne i postizborne proslave, onda i protesti nakon izbora. Jul nam je bio maksimalan. Sada smo na prihvatljivom nivou, teško da ćemo ići još dole. Moraćemo da dodatno popustimo mere, a to sigurno neće oboriti, već povećati broj obolelih. To što u Kini četiri meseca nema preminulih je za svaku pohvalu, a oni u ovom trenu koriste apsolutno iste mere kao i mi - rekao je dr Kon.
(Telegraf.rs)