Pelemiš: Sada imamo kratko zatišje, ali oni koji se vraćaju iz inostranstva mogu da raznesu koronu
U zemljama u kojima je nepovoljnija epidemiološka situacija u odnosu na našu zemlju, prema procenama, ima oko 30.000 naših građana
Profesor dr Mijomir Pelemiš, infektolog upozorava da postoji realna opasnost da oni koji se vraćaju sa odmora iz inostranstva "raznesu" korona virus po Srbiji.
- Sada imamo zatišje epidemije, ali lično ne verujem da će ono dugo trajati, najverovatnije manje od mesec dana. Ne zabrinjava me toliko početak školske godine koliko povratak studenata, kod kojih se, ipak, ne može računati na disciplinu kao kod đaka. Ozbiljno bi trebalo razmisliti da se ispiti, kao i u razvijenim zapadnim zemljama, organizuju onlajn - rekao je za Novosti prof. dr Pelemiš.
Kako piše ovaj beogradski list, značajnijeg popuštanja epidemijskih mera zbog korona virusa bar za sada, neće biti. Neće biti uveden ni obavezni PCR test ili karantin po povratku sa letovanja u državama koje imaju nepovoljniju epidemiološku situaciju.
Za uvođenje karantina, koji bi mogao da zameni negativan PCR test po povratku u zemlju, među članovima Kriznog štaba ne postoji konsenzus. Taj predlog je, jednom već "bio na stolu", ali nije "prošao", i ako ne dođe do drastičnog pogoršanja epidemiološke situacije verovatno neće ponovo biti razmatran.
Pojedini članovi Kriznog štaba, iz medicinskog dela, uvereni su da bi uvođenje PCR testa ili karantina po povratku u Srbiju, ipak, produžilo "pauzu" između ovog, koji je na silaznoj putanji, i sledećeg talasa epidemije. Iako dva dana zaredom imamo po oko 50 pozitivnih više, procenat pozitivnosti je nizak, s obzirom na to da su za 24 sata testirane 9.932 osobe. Ali, većina se testira radi putovanja u inostranstvo.
- Van Srbije je oko 30.000 ljudi, uglavnom u zemljama regiona sa mnogo više zaraženih u odnosu na broj stanovnika nego kod nas. Njihov povratak u zemlju je ozbiljan epidemiološki rizik - kaže jedan od članova Kriznog štaba.
Većina članova Kriznog štaba, prema saznanjima Novosti, insistira da se mere zabrane okupljanja ne ukidaju. Tolerisali bi, kažu, blago povećanje broja ljudi na jednom mestu, koji je sad ograničen na 10, ali svakako ne u meri koja bi omogućila da se u vreme kada inače ima najviše venčanja organizuju velike svadbe.
Bitno je, kažu epidemiolozi, da se miran period epidemije što duže održi, i zbog toga da bi se zdravstveni sistem odmorio.
(Telegraf.rs)