Kakve su šanse da se zaposleni zaraze u kovid laboratoriji? Odgovor smo potražili u jednoj od njih
Na dnevnom nivou, u laboratoriji u Batajnici se potroši 30 litara alkohola i 100 litara hlora, kako bi prostor bio sterilan i dezinfikovan
Iako se brisevi uzeti od pacijenata, za koje se sumnja da imaju korona virus, obrađuju u najinfektivnijem delu laboratorija, šanse da se neko zarazi u njima nisu ni jedan procenat. Šta više, direktor Direkcije za nacionalne laboratorije u Batajnici dr Nenad Dolovac, u kojoj se radi PCR analize uzoraka, kaže za Telegraf.rs da su veće šanse da se neko zarazi u parku ili u nekom zatvorenom prostoru, ako ne nosi masku, nego analitičari i mikrobiolozi koji rade sa ovim infektivnim materijalom.
S tim u vezi, on ističe da se od 29. marta, kada je ova laboratorija počela da radi PCR analize uzoraka na kovid, nije se desilo da se neko od 50 zaposlenih zarazi u laboratoriji. Takođe, kako se ne bi desilo da oni unesu virus od spolja, redovno se testiraju na novi virus.
- Nemoguće je da se dogodi da sa nekih drugih površina dođete do virusa u našoj laboratoriji, jer se neprestano primenjuju mere zaštite. Ovde sve miriše na hlor, sve je dezinfikovano, koristimo velike količine alkohola i hlora za dezinfekciju prostora. Na dnevnom nivou se potroši 30 litara alkohola i 100 litara hlora. Svaka prostorija je opremljena recirkulatorima vazduha, tako da je vazduh ovde sterilan. S obzirom na te mere, smatram da je veća verovatnoća da se zarazite negde napolju, u parku, u zatvorenom prostoru ako ne nosite masku, nego u samoj laboratoriji - objašnjava dr Dolovac za Telegraf.rs.
- Po standardno operativnim procedurama nošenje opreme - skafanderi, duple maske, viziri je obavezno i zbog svih mera koje u ovakvoj laboratoriji moraju da se preduzmu, mogućnost zaraze u njoj je svedena na minimum. Zaštitna oprema se nakon izalaska odmah skida i ide u infektivni otpad, a zaposleni je oblače u predprostoru ove prostorije, da se ne bi desilo da se od spolja unese virus i dođe do kontaminacije.
Svi zaposleni u laboratoriji se, kako nam kaže dr Dolovac, testiraju na 7 dana.
- Svaki zaposleni je dužan da se testira čim oseti simptome. Inače, svi zaposleni se testiraju ovde kod nas na minimum 7 dana, a kada imamo više analiza i na 5. Moramo da budemo sigurni da ovde nema zaraženih - objašnjava on i dodaje da nisu imali takvih situacija:
- Hvala Bogu, do sada nismo imali situaciju da je došlo do zaražavanja analitičara u samoj laboratoriji, što je jako važno, kako da ne dođe do prenošenja virusa, tako i da sami timovi ne bi ispadali iz funkcionisanja. A, ljudi nemamo neograničen broj, tako da moramo da budemo veoma pažljivi. Radnici i po izlasku iz laboratorije, takođe, veoma, vode računa gde se kreću, i preduzimaju sve mere predostrožnosti.
(LJ. R. - lj.racic@telegraf.rs)