Krizni štab objasnio detalje o testiranju i rezultatima za 24 sata: Ko sve ulazi u ove brojke?
Ovo je najnoviji presek stanja u vezi sa korona virusom u Srbiji
Konferencija za medije Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva Republike Srbije od zarazne bolesti COVID-19, održana je u Palati Srbija. Na današnjoj konferenciji govorile su dr Darija Kisić-Tepavčević, zamenica direktora Instituta "Batut" i direktorka Kliničkog centra Vojvodine, dr Edita Stokić.
U poslednja 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano 9.817 osoba, njih 379 bilo je pozitivno na testu, a nažalost preminulo je 8 lica, ukupno 551 od početka epidemije.
Na respiratorima u bolnicama širom Srbije nalazi se 156 pacijenata.
Hospitalizovana je 4.531 osoba.
Epidemiolog dr Darija Kisić Tepavčević, navela je na početku konferencije da se u KBC Dragiša Mišović nalazi devetoro dece.
- U KC Niš u starom delu je 6 dece, a u Opštoj bolnici u Šapcu troje. Sva deca se nalaze u stabilnom stanju i imaju lakšu kliničku sliku - rekla je doktorka.
U KC Vojvodine 312 hospitalizovanih
Dr Edita Stokić, direktorka KC Vojvodine navela je da je u ovom trenutku u ovoj ustanovi hospitalizovano 312 pacijenata.
- Sve je više onih sa teškom i veoma teškom kliničkom slikom. Kovid razvija brojne komplikacije. U lečenju pacijenata možemo uočiti dva problema: jedan je da taj pacijent retko kad ima samo virusnu infekciju već ima i druge pridružene bolesti. Te prateće bolesti se pogoršavaju, zahtevaju terapiju a mogu da se razviju i druge komplikacije među kojima je šećerna bolest - objasnila je ona.
Drugo, navela je ona, za Vojvodinu je poseban problem to što je reč o regionu sa velikom prevancijencijom gojaznosti i tipa dva dijabetesa.
- Gojaznost je faktor za zaboljevanje od kovida pa čak i sa povečanjem gojaznosti dolazi do povečanje šanse za hospitalizaciju na intenzivnoj nezi, za primenu mehaničke ventilacije, pa čak je i smrtnost u tom slučaju veća - upozorava ona.
- Uočili smo da pacijenti imaju puno težu kliničku sliku. Kod njih dolazi do komplikacija - popuštanja funkcija bubrega, srca - istakla je dr Stokić.
Broj testiranih u prethodnom danu
Dr Kisić Tepavčević je objasnila da, što se tiče broja testiranih koji se objavljuju na dnevnom nivou, da je to broj uzoraka koji su na današnji dan obrađeni.
- Nekome od njih bris je uzet pre dva tri, dana, nekome juče. To su različiti dani, ali ne više od dva, tri dana. Bilo bi najidealnije da su svi rezultati u roku od 24 sata. Ono što stalno napominjemo je to da se osobe hospitalizuju zbog kliničke slike bez obzira na to da li je PCR test pozitivan - objasnila je dr Kisić.
Sednica Narodne skupštine uz sve preventivne mere
Ona je, povodom pitanja održavanja predstojeće sednice Narodne skupštine i zabrane okupljanja više od 10 osoba, da je neophodno da se održava minimalni stepen aktivnosti važnih za funkcionsianje države, ali uz poštovanje svih preventivnih mera.
Kisić-Tepavčević je kazala da, kakav god sastanak bude održan, moraju da se poštuju sve mere prevencije.
- Svi, i na ovoj konferenciji, nosimo maske i udaljenost je takva da je onemogućeno prenosenje infekcije - navela je ona uz konstataciju da se situacija sa početka epidemije i nekoliko meseci nakon toga se razlikuje i sa kliničkog i epidemiološkog aspekta.
- Ali moraju se uzeti u obzir i drugi parametri, kao i potreba funkcionisanja države - poručila je ona.
Kisić o kaznama za nepoštovanje mera
Dr Kisić Tepavčević je prokomentarisala apel dr Kona na inspekcije da počnu sa kažnjavanjem onih koji se ne pridržavaju predloženih mera i rekla da lično ne misli da je takva politika popularna i posebno efikasna.
- Stalno ističemo da je mnogo nepoznanica o ovom virusu, ali da su preventivne mere značajne i efikasne i kad god spominjemo nove, one se vrte oko istih stvari samo su načini za postizanje učestalosti primene različiti. Kada je u pitanju kaznena politika mislim da ona nije popularna i ja lično mislim da nije posebno efikasna, ali jeste krajnja instanca da se mere što više sprovode - kazala je Kisić Tepavčević.
Kako je istakla pridržavanje mera nije kolektivna odluka već lična odgovornost.
- Ne mogu da shvatim da bi se neko pre pridržavao mera da ne bi platio kaznu, a ne da bi zaštitio sebe i svoju porodicu. To jeste krajnja mera, za koju se nadam da nam neće biti potrebna - kazala je ona.
Na pitanje kako komentariše to što su se na društvenim mrežama pojavile navodi da je Ministarstvo zdravlja naložilo domovima zdravlja da anketiraju građane da li su spremne da primaju vakciju protiv kovida, Tepavčević je odgovorila da ne raspolaže tom informacijom, ali naglasila je da je takva vrsta istraživanja, koje se odnose na zdravlje, navike i ponašanje nešto što je rutinsko i što se primenjuje u fazama pre nego što se određena vakcina uvede u populaciju.
- Sa tim istraživanjem nisam upoznata, ali to jeste jedna od rutinskih aktivnosti koje se sprovode ne samo kada je u pitanju vakcinacija već u i sprovođenju preventivnih mera kako bi se zadovoljile s jedne strane, potrebe za informacijama i edukacijama, a s druge strane i u cilju promovisanja preventivnih aktivnosti - objasnila je ona.
Pismo devojčice (5) dr Editi
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine dr Edita Stokić pokazala je na konferenciji novinarima pismo koje joj je poslala, kako je rekla, jedna petogodišnja devojčica, u kom je nacrtala srca i uputila jednu molbu doktorki.
- Draga Edita, molim Vas da mom tati dozvolite godišnji 5 ili 6 dana - pročitala je ona i dodala da cenu rada u kovid jedinicama plaća kompletno medicinsko osoblje, ali i njihove porodice.
Uz pismo, devojčica je poslala i crtež na kom se nalazi ona sa roditeljima, medicinskim radnicima.
Danas je javnost pogodila jedna tužna vest - trudnica (34) iz Vranja koja je bila na respiratoru u KC Niš, sinoć je rodila muško dete, ali je ubrzo posle porođaja preminula. Beba je rođena u 27. nedelji, a teška je 920 grama i 41 centimetar.
(Telegraf.rs)