Ovaj srpski grad je bio žarište korone, a sada je od 117 testiranih samo 1 osoba zaražena

Ovo je najnoviji presek stanja u vezi sa korona virusom u Srbiji

Video: U poslednja 24 sata preminulo devet osoba

Konferencija za medije Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva Republike Srbije od zarazne bolesti COVID-19, održana je u Palati Srbije. Na konferenciji su se obratili doktorka Darija Kisić Tepavčević, direktor KBC Zvezdara Petar Svorcan i  doktorka Sanja Glišić iz Instituta Vinča.

U poslednja 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano 9.560 osoba, pozitivno je bilo njih 411, dok je nažalost preminulo devet lica, tri osobe ženskog pola i 6 muškog pola. Ukupan broj preminulih je 543.

Ilustracija: Nikola Jovanović

Prema poslednjim podacima Ministarstva zdravlja na respiratorima u bolnicama širom Srbije se nalazi 171 pacijent.

Od početka epidemije testirano je 631.274 građana.

- Situacija je malo bolja nego prethodnih dana, ali i dalje je teška klinička slika pacijenata. Dobra je stvar što smo izbalansirali broj primljenih i otpuštenih pacijenata, ali ne smemo se opustiti. Devet zaposlenih u KBC Zvezdara je pozitivno, dvoje hospitalizovano, a sedmoro je u kućnoj izolaciji - rekao je dotkro Petar Svorcan.

Video: Direktor KBC Zvezdara o situaciji u njegovoj bolnici

Doktorka Darija Kisić iznela je jedan bitan podatak, a tiče se Niša.

- Imamo prilično stabilne brojeve potvrđenih slučajeva i testiranih. Imamo povoljne parametre koji su optimistični, koji nam pokazuju da je manji broj zahteva za hospitalizaciju i manji broj zahteva za pregled u kovid ambulantama. Očekujemo da krivulja krene silaznim tokom. Treba da smognemo snage i da se pridržavamo svih mera. Ono što je izuzetno jedan dobar pokazatelj jeste da u toku poslednja 24 časa na području grada Niša je testirano 117 osoba i samo jedna je bila pozitivna, a ne tako davno epidemiološka situacija je u ovom delu naše zemlje bila potpuno drugačija - kaže doktorka Darija Kisić.

Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan Miljević

Prema poslednjim informacijama, u Kliničkom centru Niš hospitalizovano je u kovid odeljenjima ukupno 382 pacijenta, od čega je kod 157, među kojima je i osmoro dece, potvrđen virus korona, dok su ostali suspektni slučajevi koji čekaju rezultat.

Od ukupnog broja hospitalizovanih, potvrđenih pacijenata, 10 je priključeno na respiratore i nalaze se u jako teškom opštem stanju, a od posledica virusa korona preminule su dve osobe, saopšteno je iz KC Niša.

U Zdravstvenom centru Lekovac u kovid bolnici, trenutno je hospitalizovano 143 pacijenata, od čega je kod 35 laboratorijski potvrđeno prisustvo virusa Covid -19, a jedan pacijent sa potvrđenim virusom je nažalost preminuo.

U četiri kovid bolnice u ZC Vranje, ukupano je hospitalizovano 178 pacijenata, a kod 93 pacijenata je potvrđeno prisustvo virusa. U ZC Surdulica, u kovid bolnici trenutno su hospitalizovana 55 pacijenata, od čega je kod 27 pacijenta potvrđeno prisustvo virusa Covid -19.

Doktorka Kisić je prokomentarisala i izjavu Sulejmana Ugljanina da su maske zatrovane.

- Ja ne znam da li je iko ozbiljno shvatio takvu izjavu. Ne treba da gubimo vreme na neke izjave kojima nije mesto ovde. Ja sam ubeđena da svaki građanin naše zemlje zna kako može da se zaštiti i to je dužnost svih nas. Mora da postoji odgovornost za svaku javno izrečene reč. Mnogi sebi daju za pravo da pričaju stvari koje nisu iz oblasti njihove stručnosti.

Doktorka je odgovorila i na pitanje da li je neko kažnjen zbog kršenja samoizolacije od ukidanja vanrednog stanja.

- Da bi jedna osoba bila u samoizolaciji, ona mora imati dokument da je bila na pregledu, da je u statusu kovid pozitivnosti. Mi se sada sve više angažujemo da imamo pomoć od sanitarne inspekcije i komunalne policije, ali se nadam da ne postoji niko ko zna da je inficira, da ima tu sreću da se oseća dobro, a koja bi se svesno kretala i širila infekciju. Imamo daleko veći broj osoba koje se nisu testirale, a imaju simptome. Nošenje maski i te kako ima smisla, to nije usputna mera, ona i te kako smanjuje verovatnoću zaražavanje. Čak i ako se osoba koja je koristila masku zarazila, po pravilu se radi o lakšoj kliničkoj slici.

Video: Kakva je epidemiološka situacija na nivou cele Srbije

Da li ćemo pre dobiti lek ili vakcinu?

- Čudotvorni lek koji bi delovao na virus čekamo decenijama. Ali se nadamo da će se otkriti nešto što će značajno uticati na sam virus. Tako da ćemo pre dobiti vakcinu - kaže doktorka Kisić.

U Zavodu za transfuziju kažu da se svakodnevno povećava broj dobrovoljnih davalaca koji su preležali korona virus.

- U našoj ustanovi postoji davanje plazme od preležanih pacijenata. Postoji posebna procedura za to. Mi imamo određena iskustva i uspešna. Pacijenti koji su dobijali plazmu su pokazali bolje rezultate u odnosu na one pacijente koji nisu dobili. Poslednji termin u kom možete dati plazmu pacijentu je tri nedelje od početka bolesti - objasnio je doktor Svorcan.

Doktorka Kisić je dodala i da je bilo slučajeva da su se ljude ponovo zaražavali nakon što su preležali korona virus.

- Imamo slučajeve osoba koje su imale korona virus i koje su ponovo inficirane. Oko 10-ak pacijenata je potvrđeno na Infektivnoj klinici u Beogradu, ali oni nisu zahtevali hospitalizaciju. Imamo dosta nepoznanica oko toga, ali širom sveta ima ovakvih sporadičnih slučajeva.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas nakon sastanka sa direktorima kovid bolnica da se u Nišu završavaju radovi na izgradnji laboratorije "Vatreno oko", koja će u četvrtak biti otvorena.

U toku jučerašnjeg dana u Infektivnoj klinici u Beogradu obavljeno je 167 prvih pregleda što je za 30 odsto manje nego u vreme najintenzivnijeg porasta obolelih, ali da predstavlja i dalje značajan broj za Beograd.

Posle Beograda, najteža situacija je u Novom Sadu i Šapcu.

Video: Da li moraju u karantin osobe koje dolaze iz određenih zemalja prilikom ulaska u Srbiju

(Telegraf.rs)