Porođaj u doba korone: U četiri dana rođeno šest parova blizanaca i trojke u novosadskom porodilištu

Mnoge buduće mame sa strepnjom očekuju porođaj zbog pandemije, a dr Ilić poručuje da ne treba

Foto-ilustracija: Shutterstock

U poslednje vreme stiže puno lepih vesti iz novosadskog porodilišta gde je 26. maja za 24 sata rođeno čak pet parova blizanaca, a nedavno je u četiri dana rođeno je šest parova blizanaca i jedne trojke.

Beleže i više porođaja i brinu o novim prinovama čuvajući ih od korone.

- Rođeno je šest devojčica i devet dečaka iz multiplih trudnoća. Sudeći prema trenutnim podacima, da je u 2019. godini do 21. jula obavljen 3.451 porođaj, a da je ove godine do tog datuma urađen 3.531 porođaj, možemo zaključiti da tendencija porasta postoji, ali nije povezana sa pandemijom jer mi iz godine u godinu imamo sve više porođaja - objašnjava upravnik novosadske Klinike za ginekologiju i akušerstvo (GAK) doc. dr Đorđe Ilić za "Blic".

Mnoge buduće mame sa strepnjom očekuju porođaj zbog pandemije, a dr Ilić poručuje da ne treba. To je, prema rečima lekara, jedan od najsrećnijih trenutaka u njihovim životima i životima njihovih porodica.

- Pacijenti su maksimalno zaštićeni, sprovode se sve epidemiloške mere kako zaposlenih tako i pacijenata (obavezno nošenje hirurške maske, pranje i dezinfekcija ruku, na samom ulazu u kliniku nalazi se kontrolisani ulaz gde se sprovodi merenje temperature svima koji ulaze na kliniku, imamo i dezinfekcioni tunel kroz koji je obavezan prolazak pre dolaska na kontrolisani ulaz), ali oprez mora da postoji i nema razloga za paniku ukoliko se poštuju propisane mere zaštite - objašnjava dr Ilić.

Ističe i da se svakodnevno sprovodi edukacija i reedukacija zaposlenih i pacijentkinja koje su vezane za postupanje i zaštitu od virusa korona te da iste mere koje su predložene za kompletnu populaciju važe i za trudnice. Takođe GAK - KCV je jedina tercijalna ustanova iz oblasti ginekologije i akušerstva u Vojvodini i u njoj su zaposleni vrhunski stručnjaci.

Foto: Pixabay

- Konstantno i pravilno nošenje medicinske maske, obavezno pranje i dezinfekcija ruku, izbegavanje skupova, pravilna upotreba propisanih vitamina i redovno korišćenje terapije preporučene od strane lekara. U slučaju prvih simptoma respiratorne infekcije, neophodno je da se jave nadležnom ginekologu u Domu zdravlja (temperature preko 37,2C, bol u grlu, glavobolja, gubitak čula mirisa i ukusa, kašalj, malaksalost, bolovi u mišićima, kao i gastrointestinalne tegobe, dijareja). To su osnovne mere kojih savetujem da se buduće mame pridržavaju, ali i svi ostali i, podsećam, ono što je najvažnije, bez obzira na pandemiju, jeste da buduće mame treba da uživaju svojoj trudnoći - poručuje dr Ilić.

Podseća i da su u Betaniji od početka epidemije imali šest trudnica pozitivnih na koronu koje su na sreću sve dobro i puštene su kući sa zdravom decom.

- Bitno je da kapaciteta imamo sasvim dovoljno. Uglavnom se pacijentkinje kratko zadržavaju na Klinici, jer nakon porođaja, ako je sve prošlo u redu, idu kući nakon 48 sati sa bebom. Za pacijentkinje koje treba duže da leže na klinici, postojeći kapaciteti su dovoljni. Sve trudnice pre prijema u GAK – KCV testiraju se serološki (test na prisustvo antitela iz krvi), osim ako trudnica dođe na kliniku sa pozitivnim PCR testom, ali takav prijem je uvek organizovan u dogovoru sa Covid ambulantnom za trudnice u Domu zdravlja. Moram napomenuti da sa ovom ambulantnom imamo odličnu saradnju, kao i sa lekarima i osobljem iz Hitne pomoći - priča sagovornik.

foto: pixabay.com

U slučaju pozitivnog PCR testa, dr Ilić kaže da se pacijentkinja smešta u "crvenu zonu", odnosno Odeljenje za smeštaj Covid pozitivnih, gde su identični uslovi boravka i lečenja kao i pacijentkinja koje su Covid negativne.

- O takvim pacijentima brine se tim stručnjaka koji obuhvata ginekologa, neonatologa, internistu pulmologa, anesteziologa, infektologa i epidemiologa. Novorođenčetu Covid pozitivne majke 24 sata nakon rođenja se uzima krv za brzi test na antitela, a 48 sati nakon rođenja radi se PCR test. Na osnovu kliničke slike i dobijenih laboratorijskih nalaza, postupa se po predviđenom protokolu koji je usaglašen sa republičkim smernicama. Ako beba pokazuje znake respiratornih infekcija, ostaje na odeljenju uz terapiju ordiniranu od strane nenontaologa i infektologa - objašnjava dr Ilić ističući da je normalno da izvesna doza straha uvek postoji, ali da definitivno nema razloga za paniku ukoliko se buduće mame pridržavaju saveta svog ginekologa i ukoliko se pridržavaju svih zdravstvenih mera propisanih za zaštitu od infekcija.

(Telegraf.rs)