Lončar: Poverenje u zdravstveni sistem na najvišem nivou, cilj nam je da politika ne uđe u zdravstvo
Ministar pozvao lekare, sestre, tehničare i ostalo zdravstveno osoblje da se ne obaziru na negativne komentare
Poverenje u zdravstveni sistem i zdravstvene radnike u Srbiji nikada nije bio na višem novou, izjavio je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar i upozorio da napadi na zdravsteni sistem u ovom trenutku nisu slučajni, i izrazio žaljenje što bacaju senku na prave junake i borce koji se ozbiljno bore protiv epidemije.
- Upravo iz tog razloga cilj nam je da politika ne uđe u zdravstvo, rekao je Lončar na prvom prijemu koje će Ministarstvo ubuduće svake nedelje organizovati za zaposlene u kovid bolnicama "kao mali znak pažnje i poštovanja".
Ministar je pozvao lekare, sestre, tehničare i ostalo zdravstveno osoblje da se ne obaziru na negativne komentare, koji nažalost imaju za cilj da bace senku na njihov rad i dodao da moraju da znaju da će se njihovi rezultati i sve što su postigli, tek analizirati.
- Vi ste ljudi koji rade najbolje što mogu, pomažu pacijentima i državi, imaju punu podršku - rekao je ministar i ocenio da će oni i ubuduće biti naše najveće bogatstvo.
Na prijemu u Klubu poslanika danas su bili zaposleni u "herojskoj bolnici" KBC Dragiša Mišović, koja je zajedno sa Infektivnom, prva ušla u kovid sistem, a iz koje prema rečima direktora Vladimira Ðukića svaki pacijent, kada izađe može da kaže: "Hvala, bilo je teško, borio sam se za svaki udisaj, ali kada se ova tužna epopeja završila mogu da kažem: 'Ovo su ozbiljna bolnica i ozbiljna držva'."
Ðukić je rekao da je u bolnici, koja je eksluzivno i Dečja bolnica ima 20 dece i devet majki sa decom, jer tu postoji ginekoligija i poredilište, ....
- Na itenzivnoj nezi i na respiratoru je 69 pacijenata i više od 200 u objektima A i B - rekao je direktor ove bolnice u kojoj radi 1.300 ljudi, iz koje, kako dodaje niko nije ustuknuo ni pobegao, i podsetio da je bilo je 30 obolelih koji su se oporavili i da veliku zahvalnost za sve urađeno u prethodnom tromesečju duguje svima njima.
On je dodao da dobre rezultate beleže zato što u bolinici nema politike.
Ministarstvo im je kako kaže pouzdan partner, a svaki napad na zdravstveni sistem ne može da bude od pomoći niti može da zameni nekoga na ta 52 respiratora koja su u KBC Mišović.
Od pomoći su, kaže Ðukić, lekari koji dolaze iz Srbije, sestre intenzivne nege, majstori koji održavaju sisteme napajanja kiseonika čija je potrošnja 4 do 5 tona dnevno.
Skupu su prisutvovali i predstavnici reprezentativnih Sindikata i tom prilikom Radmila Obrenović iz Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijanoj zaštiti ocenila je kao važno povećanje plata i to u vreme kada se one u regionu smanjuju.
Ovo je borba svih nas za opstanak našeg naroda, poručila je ona i dodala da im je važno da se preporuke sindikata usvajaju, a jedna od njih se ticala i primanja tokom bolovanja ili izolacije zbog kovida.
Čelnik Lekarske komore Milan Dinić rekao je da Komora nikada nije dobijala više pisama u kojima pacijeniti hvale lekare, te da nivo lekarske profesije nikada nije bio na višem nivou, a što je bilo i povod za ocenu koju je ministar izneo o poverenju u zdravstveni sistem.
Glavna sestra centra KBC Mišović Bogunović Nataša zahvalila je na podršci koji dobijaju od naldežnih u svakodnenvoj i teškoj borbi sa virusom koja je najteža na intenzivnoj nezi.
Novinarima se obratio i radiolog Ðorje Lalošević koji je naveo da je od jula urađeno 1.000 pregleda pluća skenerom, što omogućuje i da se predviti tok bolesti.
(Telegraf.rs/ Tanjug)