Sve kovid bolnice u Beogradu pune, pacijenti noćas prebačeni u Požarevac, Smederevo i Mladenovac
- Ako se ovako nastavi, zdravstveni sistem će biti u problemu - rekao je Lončar
Kapaciteti kovid bolnica u Beogradu su popunjeni, pa je noćas više desetina pacijenata zbrinuto u bolnicama u Požarevcu, Smederevu, Mladenovcu, izjavio je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
On je nakon sastanka s direktorima kovid bolnica novinarima rekao da se radi sve kako bi se pronašli novi kapaciteti, i ocenio da će, ako se nastavi sa ovolikim brojem zaraženih, "zdravstveni sistem biti u problemu".
Ministar je naveo i da će bolnica u Šapcu primati više kovid pacijenata, kao i da će bolnica u Čačku ući u kovid šistem.
- Deo pacijenata iz bolnice u Čačku koji nisu kovid pozitivni biće danas prebačeni na VMA koji zajedno sa Kliničkim centrom Srbije radi kao Urgentni centar - rekao je ministar.
On je pozvao građane na jedistvo i poštovanje mera da bi zdravstveni sistem, kako je rekao, mogao da izdrži i svakom pruži adekvatnu pomoć.
Privremene bolnice koje će zbrinjavati lakse pacijente biće otvorene u Kragujevcu, Nišu, Čigoti na Zlatiboru.
Čim se oslobodi, krevet se odmah zauzima
Direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti Goran Stevanović rekao je da dnevno u Beogradu potrebu za bolničkim lečenjem ima 150 do 200 kovid pacijenata, a od toga 10 odsto zahteva prijem na jedinice intenzivne nege.
Objasnio je da u bolnice stižu pacijenti s težom kliničkom slikom, čije lečenje traje duže. Dodao je da zdravstvene ustanove u kovid sistemu u prestonici na dnevnom nivou otpuste 60 do 70 bolesnika, što znači da je Beograd svakog dana u manjku za oko 100 mesta u kovid bolnicama.
- Popunjenost kapaciteta bolnica u Beogradu je skoro 100 odsto. Pacijenti kada se otpuste, zamene se samo novim pacijentom - rekao je Stevanović.
Kovid bolnice se brzo pune i u ostalim delovima zemlje, tako da, ako se ne budu poštovale mere, brzo će, kako je rekao, biti popunjeni kapacitete novih bolnica koje ulaze u kovid šistem u Šapcu i Čačku.
- Posle toga nećemo imati mogućnost da primimo pacijente i pružimo im minimum nege, a kamoli adekvatno lečenje - naveo je Stevanović.
On je podsetio da Infektivna klinika u Beogradu već šest meseci prima kovid pacijente i da su zdravstveni radnici umorni.
- Nemamo lek za kovid, nemamo vakcinu, jedino što može jeste da se zaustavi širenje bolesti u populaciji, a to možemo da postignemo preventivnim merama - rekao je on.
(Telegraf.rs/ Tanjug)