Od danas je u nekim gradovima obavezno nošenje maski, ali da li to važi i za decu u vrtićima?
Pre početka rada vrtića doneto je 35 mera za predškolske ustanove koje su još na snazi
Nošenje maski u zatvorenom prostoru od danas je obavezno u Beogradu, a od juče u Užicu i Vranju, međutim, mada se za decu kaže da su uglavnom asimptomatski prenosioci korona virusa, ovaj detalj ne moraju da imaju i mališani u vrtićima, nebitno koji je uzrast u pitanju.
Ostaje obaveza da samo vaspitačice, medicinske sestre i svi ostalo zaposleni u preškolskim upravama moraju da ih imaju, kao i da moraju da ih imaju roditelji kada dovode i odvode decu iz vrtića.
Da nađemo odgovor na ovo pitanje prvo smo se obratili Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, ali su nas uputili na Krizni štab za borbu protiv korone.
- Mere zaštite su u nadležnosti Kriznog štaba - odgovorili su nam u Ministarstvu prosvete koje je nadležno za predškolske uprave.
U Kriznom štabu smo saznali da deca nemaju tu obavezu u vrtićima, dok smo od predsednika Udruženja pedijatara Srbije prof. dr Georgiosa Konstantinidisa dobili isto objašnjenje o maskama i deci, koje nam je dao i oko 11. maja, kada su se deca posle vanrednog stanja opet vratila u predškolske uprave. Da deca ne treba da nose maske, a evo i zašto.
- Ništa se po tom pitanju nije promenilo. U uzrastu od 3 do 5 godina nije moguće nositi masku. Ta saradnja je moguća sa decom tek posle 6 godina, mada, koliko vidim u drugim zemljama u kojima su deca kretala u školu, ta granica je bila pomerena do 10 godina - kaže prof. dr Konstantinidis za naš portal, koji je podsetio da oni ne mogu pravilno da ih nose.
On je ranije za Telegraf.rs objasnio da u svojoj igri i načinu života, nije za očekivati da će se deca pridržavati nošenja maski, već će je skidati, stavljati, spuštati, i onda će ta maska, ukoliko negde na površini ima virus, u stvari, biti samo izvor zaraze.
Na pitanje ima li sada više zaražene dece, kaže da nema podatke za Srbiju, ali da je, i ako postoji neki mali broj, to danak načinu života a ne izmena karakteristika virusa. Primećuje da se sada deca druže u grupama, kao da su u školi, i napominje poseban oblik korone kod dece:
- Ono što može biti problem, jeste taj sistemska antiinflamatorna bolesti, koja se pojavila kod dece , pri čemu je jedan od oblika ispoljavanja i kavasaki sindrom. I, to je glavna opasnost kod dece, taj oblik sa kompleksnom pre svega imunološkom reakcijom - objasnio je prof. dr Konstantinidis.
Vrtići u Srbiji su posle dva meseca pauze počela sa radom 11. maja. Prvo su mogla da idu deca, čiji su roditelji morali da budu prisutni na poslu, i to su morali potvrdom da dokažu, a nedelju dana ranije mogla su i sva ostala.
Prvog radnog dana korona ušla u vrtiće
Podsećanja radi, već prvog dana početka rada korona je ušla u predškolske ustanove. Prvo je to bilo u Vlasotincu, a do danas ih je u sigurno desetak, ako ne i više.
Na sreću, u samo par njih, COVID 19 je potvrđen kod dece, virus je uglavnom potvrđen kod vaspitačica ili drugih zaposlenih.
Inače, u svim vrtićima i dalje su na snazi mere kojih zaposleni i roditelji moraju da se pridržavaju. U većini se na ulazu u vrtić deci i roditeljima meri temperatura i dezinfikuju ruke, a to se čini i kada roditelj dolazi po dete. Roditelji su u obavezi da imaju maske, a zaposleni na ulazu i rukavice i vizire.
35 mera za predškolske ustanove
Pre nego što je počeo rad vrtića, doneto je 35 mera kako bi se sprečilo unošenje i širenje zaraze u ovim kolektivima, donete su mere koje moraju da se poštuju u predškolskim ustanovama pre početka i u toku rada, kao i u slučaju da se kod dece primete određene zdravstvene promene. Na spisku je 35 mera. Ceo spisak možete pogledati u OVOM tekstu.
Naime, pored čišćenja, dezifkecije, nabavke opreme za ličnu zaštitu, postavljanje dezobarijera, redovnog pranja ruku, provetravanja prostora, moraće da se vodi računa prilikom dolaska i odlaska dece iz vrtića da distanca bude 2 metra. Roditelji moraju da nose maske. Grupe i vaspitači ne smeju da se mešaju. Takođe, deca među sobom ne smeju da dele hranu i ne smeju da koriste igračke koje se ne mogu prati i dezinfikovati, posebno meke.
Deca će spavati po modelu noge - glava, a razdaljina između njih mora da bude 2 metra. Potrebno je i strogo voditi računa da se njihova posetljina ne meša.
I vrtićima je preporučeno da ne koriste veštačku ventilaciju, a zabranjene su i organizovane priredbe, pozorišta...
U slučaju da se kod deteta pojave simptomi i sumnja na koronu, treba ga izolovati u posebnu prostoriju za izolaciju, obavestiti roditelje i proveriti zdravstveno stanje ostale dece. U slučaju da se potvrdi da dete ima koronu, prostor u kojem je boravilo više ne koristiti.
(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)