Kumulonimbusi izazvali haos u Srbiji, samo jedan dan bez padavina: "Količina kiše uobičajena za jun"
U Beogradu je najviše kiše palo na Senjaku, čak 73, 2 litara po metru kvadratnom, a u ostatku Srbije u naselju Kaona u Vladimircima - 57,9, ispaljeno je 600 raketa
U Srbiji se i narednih dana očekuje promenljivo vreme sa čestom pojavom pljuskova i grmljavinom, ponegde i sa velikom količinom padavina, a najmanja verovatnoća za padavine je u subotu, 13. juna kaže za Telegraf.rs direktor Republičkog hidrometeorološkoh zavoda (RHMZ) prof. dr Jugoslav Nikolić, diplomirani meteorolog. Navodi da jučerašnje padavine nisu neuobičajeno za jun, kada se inače, beleži njihova najveća količina u toku godina, dok je grmljavina, koja je pratila nevreme, uobičajena za kumulonimbuse - olujne oblake.
On za naš portal objašnjava da su obilne padavine, koje su juče pogodile Srbiju, bile neujednačene čak i u gradovima, a da su najjači pljuskovi bili u Beogradu, na području Vojvodine i ponegde u zapadnoj i istočnoj Srbiji.
- U ponedeljak su Srbiji zabeležene padavine pljuskovitog karaktera, što znači da su prostorno i vremenski bile neravnomerno raspoređene. U nekim mestima nije uopšte bilo padavina, a u nekim su bile obilne. Najjači pljuskovi su bili na području Beograda, Vojvodine i ponegde u zapadnoj i istočnoj Srbiji - kaže prof. dr Nikolić za naš portal.
I na području Beograda jačina padavina bila je neujednačena, a najviše kiše je palo na Senjaku, a zatim na Vračaru.
- Ukupno, do kraja dana na Senjaku je palo 73,2 litara kiše po metru kvadratnom, na Vračaru - 64,9, na Košutnjaku - 58, u Zemunu - 25,5, u Batajnici - 11,7 litara, u Kaluđerici 16,7, a u Grockoj 6,9 litara po metru kvadratnom. U Srbiji je najviše palo u naselju Kaona u Vladimircima - 57, 9 litara, zatim u Podgorcu u Boljevcu - 57,2, pa u naselju Varna u Šapcu - 49 litara po metru kvadratnom. U naselju Mali Stapar u Kuli palo je 38,2, a u Crvenki 31,5 - naveo je Nikolić za naš portal.
Nije oboren rekord, uobičajeno vreme za jun
Mada je tako delovalo, naš sagovornik kaže da juče nije postavljen rekord po količini padavina u Beogradu.
- Za podsećanje, prošle godine je u Borči, u Beogradu, palo od 100 do 130 mm kiše - kaže on.
Nikolić objašnjava da je juče bilo veoma nestabilno vreme, sa mnogo olujno-grmljavinskih oblaka, sa jakim pljuskovima i uslovima za stvaranje grada. Ističe da je ispaljeno 600 protivgradnih raketa, pa su sprečene veće štete od grada.
- To su uobičajene vremenske prilike za jun, jer se u tom mesecu beleže najveće količine padavina u toku godine. Sistem odbrane od grada je dejstvovao sa deset radarskih centara koji komanduju mrežom protivgradnih stanica iz svoje nadležnosti. Sa ukupno 128 lansirnih stanica ispaljeno je juče 600 protivgradnih raketa. Veće štete od grada su sprečene. Štete na malim površinama, u manjem procentu oštećenja, registrovane su u Žablju, Srbobranu, Smederevu i Čačku - navodi direktor RHMZ-a za Telegraf.rs.
Objašnjava da je jučerašnje nevreme praćeno grmljavinom, takođe, uobičajeno za olujne oblake pod imenom kumulonimbusi. Na našu konstataciju da je juče dugo grmelo, kaže:
- Što je jači intenzitet padavina i broj gromova je veći - od nekoliko desetina do nekoliko stotina puta. I ranije je zabeležen, u sličnim situacijama, veliki broj gromova, a analiza pokazuje da ne postoji značajni trend promene.
I sledeće nedelje isto vreme
Sa vremenskom prognozom za naredne dane, prvi čovek RHMZ-a nas nije obradovao. Jer, kako je rekao, i narednih dana nas očekuje slično vreme.
- I narednih dana nas očekuje promenljivo vreme sa čestom pojavom pljuskova i grmljavinom, ponegde i sa velikom količinom padavina. Najmanja verovatnoća za padavine je u subotu, 13. juna. I sledeće sedmice biće promenljivo, bez bitnijih promena u vremenskim događanjima - kaže prof. dr Nikolić i dodaje da se pri ovako jakim pljuskovima bujice stvaraju i u brdsko-planinskim predelima:
- Pri ovako jakim pljuskovima, lokalnog karaktera, oticanje velike količine padavina u gradovima, gde je velika površina pod asfaltom i betonom, stvara potoke i ponekad ulične bujice, a voda se zadžava u najnižim delovima. U brdsko-planinskim predelima, takođe, se stvaraju bujice, zbog specifične konfiguracije terena.
(Lj. Račić - lj.racic@telegraf.rs)