6 čudotvornih srpskih ikona: Vernici ih najviše poštuju, a sve su posvećene istoj osobi
Pred njima se dešavaju čuda i isceljenja, tvrde vernici
Hrišćani, a naročito pravoslavci, veruju da su iskrene molitve upućene Majci Božijoj one koje se najbrže ostvaruju. Bogorodica je Hristu najbliža, te zato njene reči imaju veoma veliku moć i Sin ispunjava.
Isto tako, veruje se da se pred mnogim njenim ikonama dešavaju isceljenja i druga neobjašnjiva čudesa, a u srpskom narodu ovih šest se naročito poštuje.
Ikona Bogorodice Trojeručice
Spada u najpoštovanje ikone na Hilandaru i najznačajnija je ikona srpskog naroda.
Ikona je dobila ime u 8. veku. U to vreme se pojavila ikonoboračka jeres, a jedan od njenih najvećih protivnika je bio Jovan Damaskin, tada još svetovnjak. Zato što je pisao protiv ikonoborstva, odsečena mu je desna ruka. Držeći odsečenu u zdravoj ruci, Jovan Damaskin se celu noć molio pred ikonom Presvete Bogorodice da mu isceli ruku kako bi nastavio da piše o poštovanju svetih ikona. I čudo se zaista dogodilo. U znak zahvalnosti svetitelj je dao zlatarima da iskuju ruku od srebra i da je postave na ikonu.
U Srbiju ju je doneo Sveti Sava. Ikona je dugo čuvana u domu Nemanjića, prenoseći se s kolena na koleno. Krajem 14. veka ikona je prešla iz dvora cara Dušana u Studenicu. Najezdom Turaka, monasi iz Studenice su ikonu zavezali za jednog magarca i pustili ga da ide kud je Bogorodici volja. Magare je prošlo čitavu Srbiju i Makedoniju da bi se zaustavilo kod Svete Gore. Od tada se ikona čuva u manastiru Hilandaru.
Ona ima isceliteljske moći, a tokom istorije pomagala je mnogim pravoslavcima u ključnim momentima istorijskih događaja. Jedna od najboljih kopija ove ikone nalazi se u Hramu Svetog Save u Beogradu.
Čudotvorna ikona Bogorodice Mlekopitateljnice
Još od davnina ikona Bogorodice Mlekopitateljnice poznata je na Hrišćanskom Istoku. Na njoj je predstavljena Presveta Bogomajka koja doji ovaploćenog Gospoda Hrista kao Sina Svog. Ikonu je na Hilandar doneo Sveti Sava Osvećeni iz Svete Zemlje. Sedam vekova kasnije ikona je predata našem Svetom Savi, čime je ispunjeno proročanstvo Osvećenog.
Veruje se da pomaže ženama kod porođaja, pri nedostatku majčinskog mleka, za zdravlje, održavanje i vaspitanje dece i za spasenje.
Pećka Bogorodica
Po predanju, ovu ikonu je slikao Sveti apostol Luka u Getsimaniji kraj goba Presveta Bogorodice 48. godine. Iz Nikeje, gde je bila od 989. godine, Sveti Sava Srpski preneo ju je u Srbiju i po prenosu patrijaršije u Peć ova svetinja je prešla tamo. Ikona Majke Božje učinila je mnoga čuda u gradu Peći: sačuvala ga je od kolere, bila mu uteha u vekovima robovanja, radost u žalosti, lekar u bolesti, prijatelj u nevolji, ohrabrenje na samrti.
Čudotvorila je u požarima kada je sačuvala manastir i ljude koji su u njemu bili. Prema njos su se i Turci odnosili sa poštovanjem, a Albanici čuvali patrijaršiju i prema ikoni gajili strahopoštovanje.
U crkvi Presvete Bogorodice u Beogradu nalazi se verna kopija ove ikone.
Presveta Bogorodica Bođanska
Ikonu je slikao izvesni jeromonah Vasilije 1578. godine. Ona je najviše čudotvorila u 18. veku, a poslednjih godina našeg veka, kada su monasi iz Kovilja obnovili napušteni manastir, ikona je počela ponovo da čudotovri. Pred njom se događaju dve vrste čuda: jedna je da ljudi dobijaju utehu kada se nalaze u velikim problemima koje ne uspevaju da reše, a druga je da ikona pomaže ljudima koji imaju neku telesnu boljku, koju medicina ne može da zaleči (priča se da je čitanjem molitve pred njenom ikinom pomoglo jednom ćelavom čoveku da mu kosa opet poraste).
Takođe, ikona Presvete Bogorodice Bođanske pomaže i parovima koji su dugo bez dece, da dobiju decu.
Presveta Bogorodica Čajinčka- Darodarilica
Ova ikona poznata je i pod imenom Čajnička Krasnica. Ikonu je načinio Sveti jevanđelista Luka. Na jednoj strani ove ikone nalazi se lik Presvete Bogorodice sa Hristom, a na drugoj lik Svetog Jovana Krstitelja. Ikona je donesena u Srbiju još za vreme Nemanjića, a mesto prebivališta je menjala u zavisnosti od istorijskih okolnosti.
Njeno prvo prebivalište bilo je Manastir Banja, ali nakon pljačke Turaka, jedan seljak ju je spasao i preneo preko Lima u Čajničku crkvu. Njoj pritiču nevoljeni, ožalošćeni, iscrpeljeni dušom i telom, a poznato je da pred njom ne traže utehu samo pravoslavci, već i muslimani, Jevreji i rimokatolici.
Presveta Bogorodica Savinska
Ikona se nalazi u Manastiru Savina u Crnoj Gori. Veruje se da je vekovima čuvala manastir od ljudskog zla i vremenskih nepogoda. Velika je zaštitnica verujućih i uvek pruža pomoć onima koji joj sa ljubavlju i verom prilaze. Ikona je okovana zlatom u znak zahvalnosti svih onih koji su izlečeni i izbavljeni od nevolje moleći se pred njom. Jednom je spasila i sam manastir Savinu od uništenja kada je mletačka vojska bila rešila da manastir sravni do temelja.
Namera je bila da se manastir sruši đuladima, noću. Iguman je sazvao narod i sa ovom ikonom u rukama do kasno u noć litijama obilazio manastir i služio moleban. Pred ponoć se desilo nevreme i grom je pogodio jednu mletačku lađu, koja je eksplodirala. Ostali su, iz straha, pobegli.
(Telegraf.rs)