Čuvajte se ljubomore, vređanja, ismevanja: Ovo su prvi znaci nasilja kod partnera, prepoznajte ih
Prepoznavanje nasilja je prvi korak ka rešavanju problema
Na nasilje se najčešće reaguje tek onda kad bude prekasno.
Jedan od glavnih razloga za to je što žrtve nasilja, zbog straha za svoj život, ili osude okoline ne prijavljuju problem i time nesvesno štite nasilnika. Drugi razlog je često neadekvatna birokratija, koja se ponekad završi još kobnije za žrtvu.
To nažalost ne umanjuje broj onih kojima je pomoć uskraćena. Iako je 2016. usvojen Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, u Srbiji svake godine 30 osoba, mahom žena, izgubi život. Samo tokom prošle godine registrovano je 1.497 slučajeva nasilja u porodici, od kojih su 1.094 žrtve bile žene, a 403 muškarci.
Iako fizički ožiljci izblede, psihički ostaju zauvek i zato je jako važno da se nasilje prepozna i prijavi odmah. U videu na početku teksta pogledajte koji su prvi znaci da je veza postala nasilna.
SOS telefon Autonomnog ženskog centra je dostupan svakog radnog dana putem besplatnog broja telefona 0800.100.007 od 10h do 20h
Telefon za pružanje besplatne pravne podrške 011.26.56.178 je dostupan svakog radnog dana od 10 do 12 časova i od 17 do 20 časova (osim petkom).
(J. Dragojević)