U Nišu počinje proizvodnja testa za anitela na koronu, stručnjaci upozoravaju: "Neće ovo lako proći"

Pešačka zona u Nišu u večernjim satima puna, epidemiolog Tiodorović saglasan i sa ocenom da je ljudima potrebno da budu na vazduhu

Printskrin: RTS

Drugi dan kako su ublažene mere, u Nišu većina frizerskih i kozmetičkih salona radi, teretane, pijace, a i ustanove kulture su otvorene, uz propisane mere zaštite. Posle „Čaira“, zatvorena je i druga privremena bolnica u tom gradu, Dom učenika. Pacijenti sa lakšim simtomima virusa korona smešteni su u Studentskom domu kod Medicinskog fakulteta i u Niškoj banji.

Testove za otkrivanje virusa „kovid 19" počeće da proizvodi niška firma Neomedika. Prvi u Srbiji, očekuju da za dve do tri nedelje proizvedu prve testove, po oko 1.500 dnevno, piše RTS.

Saša Tričković / Foto: Printskrin RTS

- Specifični mono test zatvorenog tipa, to je naša inovacija koju smo razvijali u prethodne četri godine. Generalno, kovid test je samo jedan na platformi koja se zove Naisa. Test će se raditi iz krvi, nije pisiar, nije molekularna metoda, ovaj test je kvantitativnog tipa i dokazuje nivo antitela u krvi - ističe Saša Tričković, direktor firme „Neomedika".

"Ljudima treba vazduha"

Po temperaturi letnji dan u Nišu. Na ulicama grada i dalje uglavnom redovi ispred banki i prodavnica, u samom centru više šetača uz poštovanje fizičke udaljenosti. To je, za epidemiologe, očekivana situacija, s obzirom na to da su ublažene mere i pojedini delatnici rade.

- Budimo objektivni, treba ljudima vazduha, treba im ovo lepo vreme, zašto da ne i parkovi i pored reke, da iskoriste da se prošetaju, ali neka se drže rastojanja, neka se drže onoga što je pravilo, što već treba da prihvatimo, to nas čeka i ubuduće. Neće ovo tako lako proći - kaže dr Branislav Tiodorović, epidemiolog.

Branislav Tiodorović / Foto: Printskrin RTS

Počela je da radi Narodna biblioteka, a tri dana ove sedmice otvoren je i Narodni muzej, od 10 do 14 časova besplatan ulaz za posetioce, obavezno je nositi masku i rukavice.

- Maksimalan broj posetilaca u jednom momentu može da bude četvoro, moraju da prate vodiča, njegova uputstva. On je tu da im ispriča priču o artefaktima koji se tu na stalnoj postavi nalaze, a i pored svakog postoji objašnjenje - podseća Željko Anđelković, kustos Narodnog muzeja u Nišu.

Željko Anđelković / Foto: Printskrin RTS

Penzioneri koriste mogućnost da izađu iz svojih domova u vreme policijskog časa. Od juče je taj termin duži za pola sata, a pešačka zona u Nišu u večernjim satima puna.

(Telegraf.rs)