"U domu za stare u Kruševcu nije bilo poseta, ispotovane sve mere"

Ona je rekla da je dom u Kruševcu jedna od 31 ustanove u našoj zemlji gde je zabeležen korona virus

Nakon što je korona virus prodro u više domova za stare na jugoistoku Srbije, pojavila se informacija da se zaraza pojavila i u domu u Kruševcu. Na pitanje da li je to moglo da se spreči doktorka Darija Kisić Tepavčević na današnjoj konferenciji za novinare iznela je odgovor: 

- Da, moralo je da se spreči. Da li moramo učiniti sve da se tako nešto više ne ponovi, opet je odgovor "Da" - kazala je dr Kisić Tepavčević.

Ona je rekla da je dom u Kruševcu jedna od 31 ustanove u našoj zemlji gde je zabeležena cirkulacija i prenošenje ovog virusa.

Printskrin: Tanjug News Agency official

- Na koji način se desilo unošenje infekcije, to očigledno nikada u potpunosti ne može da se razjasni, kada se vrši ovakva vrsta retrogradnog istraživanja. Međutim, u najvećem broju slučajeva jeste da su se dozvoljavale posete u određenom vremenskom momentu, gde su članovi najbliže porodice bez ikakvih simptoma i znakova infekcije unosili infekciju u ustanovu, iz najboljih namera, iz pomisli da se ništa ne može desiti nažao ako nakratko vide svoje najmilije - kazala je Kisić Tepavčević.

Doktora je navela da Ministarstvo za rad odgovorno radi svoj posao i da je vršilo kontrolu primene mera protiv korona virusa u gerontološkom centru u Kruševcu.

- Utvrđeno je da su sprovedene sve mere uključujući zabranu poseta. Sve osobe koje su inficirane ovim virusom nemaju nikavih znakova simptoma, ali su smešteni u kovid bolnicama -rekla je doktorka Kisić Tepavčević. Navela je i da je i MUP ispitivao odgovornost.

Ona dodaje i da je osnovni efekat mera koje smo uveli kada je u pitanju zabrana kretanja najstarijih upravo u njihovoj smanjenoj učestalosti u strukturi obolevanja.

- U ukupnoj strukturi učestvuju sa nekih 15 posto, što je značajno manje u odnosu na druge zemlje. U poslednje tri nedelje beležimo unos virusa u gerijatrijske centre. Jedina je srećna okolnost da se to desilo u ovom delu epidemije, kad je došlo do slabljenja virusa. Da se desilo na samom početku sigurno je da bi bila mnogo veća smrtnost, kao što je to bilo u mnogim zemljama širom Evrope - zaključila je doktorka.

Epidemiolog Predrag Kon dodao je da će taj procenat biti za ponos u Evropi, jer će biti više desetina puta manji nego u Evropi.

Ovo su domovi gde je prodro korona virus

Zaključno sa danom 24.4.2020. godine, u ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih, potvrđeno je prisustvo virusa COVID – 19 kod 534 korisnika i 131 zaposlenog.

Prisustvo virusa COVID -19 potvrđeno je u:

- Gerontološkom centru u Nišu;

- Gerontološkom centru u Kruševcu;

- Gerontološkom centru u Knjaževcu;

- Gerontološkom centru ''Jelenac'' u Aleksincu;

- Gerontološkom centru ''Jelenac'' u Aleksincu, Radnoj jedinici u Tešici;

- Gerontološkom centru u Mataruškoj Banji;

- Gerontološkom centru Beograd, Radnoj jedinici ''Bežanijska kosa'';

- Gradskom centru za socijalni rad u Beogradu, Odeljenju Novi Beograd;

- Domu za smeštaj starih lica u Smederevu;

- Domskom odeljenju za smeštaj odraslih i starih u Novom Pazaru;

- Domu za decu i omladinu ''Duško Radović'' u Nišu;

- Ustanovi za decu i mlade ''Sremčica'' u Beogradu;

- Prihvatilištu za decu u Beogradu;

- Prihvatilištu za odrasle i starije osobe u Beogradu;

- Centru za porodični smeštaj i usvojenje u Nišu;

- Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Beogradu;

- Domu za smeštaj lica ometenih u razvoju Blace-Trbunje;

- Domu za odrasla invalidna lica u Beogradu;

- Domu za odrasla invalidna lica u Doljevcu;

- Domu za lica ometena u mentalnom razvoju ''OTTHON'', Stara Moravica;

- Domu za smeštaj odraslih lica Kulina;

- Domu za smeštaj odraslih i starijih ''Stara pruga'' na Umci;

- Domu za smeštaj odraslih i starijih ''MeliorVita'', u Zemunu;

- Domu za smeštaj odraslih i starijih ''Doživeti stotu'' u Zemunu;

- Domu za smeštaj odraslih i starijih ''Elite Home Star'', u Progaru;

- Domu za smeštaj odraslih i starijih ''Eskulap centar'' u Nišu;

- Domu za smeštaj odraslih i starijih ''Nana'' u Beogradu;

- Domu za smeštaj odraslih i starijih ''Nada'' u Beogradu;

- Domu za smeštaj odraslih i starijih ''Sveti Trifun'' u Železniku;

- Domu za smeštaj odraslih i starijih ''Sunčev breg'' u Beogradu.

- Domu za smeštaj odraslih i starijih ''Palma Magnolija'', u Beogradu;

U ustanovama socijalne zaštite izlečene su ukupno 44 osobe.

Korisnici u ustanovama socijalne zaštite za koje postoji procena da mogu biti potencijalni prenosioci virusa smešteni su u izolaciju, dok zaposleni u ustanovama socijalne zaštite, kod kojih postoji ovakva opasnost, ne dolaze na posao i nalaze se u kućnoj izolaciji.

Ukupan broj Ustanova socijalne zaštite čiji je osnivač Republika Srbija i AP Vojvodina iznosi 74, sa kapacitetom od 14.512 korisnika. Od toga je: 57 Ustanova za odrasle i starije (9 Domskih odeljenja pri Centrima za socijalni rad, 23 Gerontoloških centara, 8 Domova za smeštaj odraslih i starih, 3 Ustanove za smeštaj osoba sa invaliditetom i 14 Ustanova za smeštaj osoba sa mentalnim i intelektualnim teškoćama) i 17 Domova za decu i mlade (10 Domova za decu i mlade bez roditeljskog staranja, 3 Zavoda za vaspitanje dece i omladine i 4 Ustanove za decu i mlade sa smetnjama u razvoju).

Ukupan broj privatnih pružalaca usluge socijalne zaštite domski smeštaj odraslih i starijih na teritoriji Republike Srbije iznosi 229, sa kapacitetom od 8.617 korisnika.

Najnoviji podaci o zaraženima

nače, u poslednja 24 sata zabeleženo je 207 novih slučaja obolevanja od korona virusa, što je manje od šest posto u odnosu na broj testova, koji iznosi 3.563.

Hospitalizovano je 3.164 pacijenata, na respiratoru je njih 95.

Preminulo je još 5 pacijenata, dva muškarca i tri žene.

Izlečeno je 1.094 ljudi.

(Telegraf.rs)