Od folka u autobusima do tišine u bolnicama: Kako je korona najveći šamar udarila maloj Ćupriji?

Dok u Beogradu ima 1.760, a u Nišu 929 zabeleženih slučaja inficiranja, u Ćupriji ima 215

Foto: ATA Images

Ćuprija, mala pomoravska varoš, dospela je u top 3 srpskih mesta u kojima bukti korona virus. Tako je cela opština sa tridesetak hiljada stanovnika dobila najveći "krug" na mapi zaraze posle Beograda i Niša.

Nakon Kikinde, Valjeva i Novog Pazara, ona je ostala žarište virusa i zajedno sa Nišom najveći problem za bitku protiv ove pošasti. Prema broju stanovnika ima ubedljivo najveći procenat zaraženih u Srbiji.

Dok u Beogradu ima 1.760, a u Nišu 929 zabeleženih slučaja inficiranja, u Ćupriji ima 215.

I nije samo Ćuprija problem, već i susedni Paraćin, koji je sa 130 zaraženih na 6. mestu Srbiji, kao i Jagodina, koja je na devetom mestu sa 103 slučaja. U čitavom Pomoravskom okrugu ima 483 registrovana slučaja zaraze.

Da li je sve počelo u autobusima

Kako je to moguće? Čini se da je sve počelo među Ćupričanima, Jagodincima i Paraćincima koji su se sa raznih strana iz Evrope skupili u autobusima da bi se brže bolje vratili kućama sa rada u inostranstvu. Bilo je veselo, u jednom autobusu za Jagodinu orile su se pesme protiv korone, dok je stajao u Šidu čekajući kraj policijskog časa.

Neka je samo jedna osoba imala koronu, virus je već mogao da se širi dalje u tom istom autobusu... A bilo je sigurno na desetine takvih polazaka. A onda, dobrodošli u Pomoravlje...

Naravno, ljudi su iskoristili poslednji momenat da se vrate kućama u vreme katastrofe i za to ih ne treba kriviti. Pitanje je samo šta je bilo posle, ko je i koliko poštovao zabranu kretanja, obaveznu izolaciju, ko se javljao, a ko ne epidemiolozima...

Nastavak u bolnicama

Korona koja je, možemo pretpostaviti, nastavila svoj put i u gradu, ne samo autobusima iz inostranstva, i to najosetljivijim mestima - u bolnicama. Na vrhuncu epidemije, 11. aprila u Ćupriji je bilo 102 zaraženih, ali ukupno je u Ćupriji, Jagodini i Paraćinu bilo i 50 obolelih lekara iz bolnica.

Ćuprija, Foto: ATA Images

Međusobne veze Ćupričana sa tek pristiglim građanima, mešanje u firmama koje se bave transportom, mešanje putnika i radnika... sve je to dovelo do zaraze lekara.

Oni su se, prema raspoloživim informacijama zarazili van bolnice, ali su nastavili da šire zarazu.

Lanac zaraze širio se dalje i čitave porodice bile su pozitivne na virus.

Mere

U gradu su donete mere da se 6.000 pamučnih maski podeli penzionerima, 100 vizira za potrebe Doma zdravlja i 100 zaštitnih prsluka za volontere.

Povodom izjava da je u bolnici u Ćupriji, navodno, nedostajala oprema, danas se na konferenciji za novinare oglasio i ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

- Nije bilo problema u Ćupriji. Imali ste izjavu jednog anesteziologa, nezadovljnog svojom funkcijom, koji je dao tu izjavu i koja je demantovana odmah. Ušli smo, ispitali smo sve to. Imali ste izjavu nekog ko je smatrao da je to momenat da uradi to što je uradio - rekao je Lončar na današnjoj konferenciji za novinare nakon pitanja o stanju u Ćupriji, opremi i zarazi.

Jagodina bolje prošla

Grad Jagodina imao je manji broj i znatno manji procenat obolelih od druga dva po veličini mesta u Pomoravlju - Ćuprije i Paraćina.

Jagodina, Foto: Tanjug/Dušan Aničić

- Jagodina je rano uvela mere, možda i dve nedelje nego na primer Beograd. Već početkom marta. Moram da objasnim da je u jagodinskoj bolnici zbog situacije sa gripom tokom februara bila na snazi zabrana poseta. Situacija sa gripom prerasla je brzo u dodatne mere zbog situacije sa korona virusom. Mi smo maske, rukavice, zaštitna odela i sve ostalo imali i ranije tj. obezbeđivali smo dodatne količine tokom februara. Početkom marta počela je dodatna dezinfekcija, merenje temperature onima koji ulaze u bolnicu i Dom zdravlja, dezinfekcija ruku, predmeti koje je donosila rodbina pacijenata bili su retki i strogo dezinfikovani, posete naravno zabranjene - kazao je za Infocentralu Miloš Lukić, direktor Opšte bolnice u Jagodini.

Dodaje i da mu se čini da su mnogi ovu pandemiju potcenili u startu.

- Mi smo poštovali snagu protivnika i opremili se najbolje što smo mogli, pre nego što smo dobili bilo kakve preporuke. Takođe, maksimalno smo dali sve od sebe da izolujemo kontakte, da to bude zatvoreni sistem, moram reći da smo imali sreće pa nismo imali situaciju da virus uđe u velike kolektivne sisteme gde je mnogo radnika. Naša najveća borba vodila se i vodi se i sada da virus ne uđe u bolnicu, to je prioritet broj 1. Bilo bi nepromišljeno davati bilo kakve izjave o toku situacije na dalje, jer to niko ne može da predvidi - dodao je direktor.

Bolest zapanjila lekara: Piješ vodu, a ne osećaš ništa

Šef Odeljenja onkologije u ćuprijskoj bolnici Vladan Pavlović (40) koji je pobedio korona virus, otkrio je javnosti kako se zarazio i lečio.

Začudilo ga je kada je izgubio je i čulo mirisa i ukusa.

Doktor Vladan Pavlović (40), Foto: TV Prva

- Piješ vodu, ne znaš šta piješ. Nikad nisam doživeo nešto slično - prepričava svoje iskustvo sa đavoljim virusom, kako ga zove, i dodaje da se nije zarazio u bolnici, već da je dobio virus od prijatelja.

Kaže, potpuno se oporavio i spreman je da donira krvnu plazmu.

- Virus je nezgodan. Ima pacijenata koji se odlično osećaju i preko noći im se sloši, pa završe na respiratoru. Prvo sam strahovao za druge pacijente, za moju porodicu... Hvala bogu, svi su dobro. Ja sam nosio masku - kazao je tada ovaj lekar.

Otac izlečen, deca i žena nisu ni bili bolesni

"Sestra ulazi i traži da joj izdiktiram svoj broj telefona. Saopštava potom da sam pozitivan, da moram da idem u Kragujevac. U šoku sam. Pozivam porodicu, sedam u sanitet...", tako je izgledao trenutak kada je Paraćinac Predrag Milošević u ćuprijskoj bolnici saznao da ima korona virus.

Prevezen je na lečenje u Kragujevac, gde je doživeo i pravo gušenje, nakon kojeg je usledio iznenadan oporavak.

Predrag Milošević sa porodicom, Foto: Facebook

- Gledao sam tih dana ljude koje su vodili na respirator. Kada sam osetio taj bol i to gušenje prvi put sam se uplašio da ću i ja da prestanem da dišem. Popodne mi je rasla temperatura, a to gušenje se stvorilo u roku od deset minuta. Dobio sam lekove kroz infuziju, kao i lek za smirenje. Zaspao sam. Sutradan sam bio mnogo bolje i simtomi su nestajali. Ostao sam do kraja na lečenju samo zbog procedure, kako bih izašao negativan na korona virus - priča Predrag.

I ta slika, kaže, ponavljala se kod svih. Nakon najgoreg dana koji "prebobaju" odjednom se osećaju bolje.

Vratio se kući zdrav, ne zna kako je dobio virus, ali zna da ga nikome u kruženju, čak ni deci sa kojom je spavao u krevetu, nije preneo.

Video: Kisić-Tepavčević o bolnici u Ćupriji: Neminovno je da će biti smanjen rad kapaciteta

(M. B.)