Korona ušla u 15 domova za stare: 324 zaraženih u ovim gradovima
- Sve mere predostrožnosti se maksimalno sprovode u cilju daljeg suzbijanja infekcije - naglasila je doktorka Kisić Tepavčević
Korona virus ušao je u 15 domova za odrasle i stare u Srbiji u kojima su ukupno zaražene 324 osobe, od čega 53 zdravstvena radnika i 271 korisnik, izjavila je danas član Kriznog štaba za Nišavski i Toplički okrug epidemiolog Darija Kisić Tepavčević.
Ona je na pres konferenciji u Nišu kazala da je u Gerontološkom centru u tom gradu zaražena 151 osoba i da, iako većina ima blage simptome ili uopšte nema znakove bolesti, su svi smešteni u Klinički centar Niš da bi se, kako je rekla, pratio čitav tok infekcije i oboleli bili u najboljoj ustanovi "ako se desi bilo kakvo pogoršanje''.
Kisić je kazala da je virus potvrđen u staračkim domovima i gerontološkim centrima u Beogradu (Umci, Zemunu, Progaru), Kragujevcu, Nišu , Blacu, Smederevu, Novom Pazaru, Aleksincu (Kulina) i ponovila da korisnici tih ustanova spadaju u najosetljivu populaciju za nastanak teških formi bolesti i različitih komplikacija koje mogu da dovedu do smrtnog ishoda.
- Sve mere predostrožnosti se maksimalno sprovode u cilju daljeg suzbijanja infekcije - naglasila je Kisić.
Kisić je kazala da je veliki vroj korisnika i zaposlenih u tim ustanovama u izolaciji i njihovo stanje se prati iz sata u sat.
Na pitanje da li u fabrici Džonson Elektrik u Nišu ima zaraženih, epidemiolog Branislav Tiodorović je kazao da je u tom pogonu samo jedna osoba pozitivna na korona virus.
Pre samo dva dana, doktorka je upozoravala:
- Jedan od prioriteta je da se masovno ne proširi ova infekcija među starijim građanima, jer oni imaju najveći rizik od nastanka komplikacija, čak i od smrtnog ishoda - dodala je Kisić Tepavčević i napomenula da stepen kolektivnog imuniteta koji je potreban da spreči širenje epidemije treba da je oko 60-70 odsto, to znači da taj broj nas mora da se zarazi da ne bi virus bio opasnost i po hronične bolesnike.
- Mi gradimo kolektivni imunitet, ali populacija starih i dece jeste osetljiva. Kad bismo sad ukinuli mere, mi bismo urušili naš kolektivni imunitet. Suština je da oslabimo virus, a pravi pokazatelj je broj pacijenata s najtežim oblikom bolesti, a to sagledavamo kroz broj pacijenata koji je na respiratoru - rekla je dr Darija Kisić Tepavčević, čime je izokola zapravo rekla da ukidanje mera još nije u planu.
(Telegraf.rs)