Biće pojačane tri mere u Nišu da bi se što pre smanjio broj zaraženih korona virusom

Rano jutros sastao se krizni štab

Foto: Tanjug/AP

Čak 4.873 osobe u Srbiji su zaražene korona virusom, od toga više od 20 odsto je u Nišu. Zbog toga je oformljen novi krizni štab, koji je rano jutros imao sastanak kako bi analizirao situaciju u ovom gradu.

- Analiza je i prethodnih dana pokazala da je ovo region zemlje gde imamo najveće stope učestalosti, a u ostalim je stabilna situacija. Zato smo oformili novi štab, jutros smo se sastali i napravili analizu epidemiološke situacije. Žarišta su i u specijalnoj psihijatrijskoj bolnici i u gerijatrijskim ustanovama. Obišli smo ih, inicirali smo naredne mere, koje za cilj imaju da se epidemijsko širenje bolesti smanji -objasnila je dr Darija Kisić Tepavčević u javljanju uživo na TV Prva.

Koliko je prevoz obolelih u niški klinički centar otežan?

- Prevoz svih je već urađen, u specijalnoj psihijatrijskoj bolnici ih je sedam obolelih, u gerijatrijskim centrima je 151 zaražena osoba, sve su one juče transportovane u KC Niš. Većina imaju blage simptome bolesti, a ako dođe do komplikacija, dobiće adekvatan tretman - dodala je Tepavčević.

Kako je virus ušao u niške institucije

U ovom momentu Niš može da odgovori svim kapacitetima, a ima trenutno veći priliv pacijenata nego do sada.

- Sada prvo suzbijamo posledice, da prepoznamo ljude koji imaju infekciju da bi se zbrinuli. Naknadna istraživanja će pokazati o čemu se radi, ali svi faktori dolaze u obzir - od posetioca u tim zdravstvenim ustanovama... Napravićemo pojedinačna istraživanja kako je virus ušao u ove institucije - rekla je Darija Kisić Tepavčević.

Video: U Toponicu je ušao virus, radi se intenzivno istraživanje i testiranje

- Epidemiološku situaciju držimo pod kontrolom, mi držimo sve na nekom stabilnom nivou, fokusirani smo na nova žarišta koja se pojedinačmno pojavljuju, vidi se kraj, bićemo relaksirani kada broj zaraženih bude nula. Očekuju se relakacija mera kod nas, ali treba da se strpimo i da svu snagu usmerimo na borbu protiv virusa - objasnila je ona.

Koje će tri mere biti pojačane u Nišu 

- Povećaćemo testiranje, to prati intenzivno istraživanje kontakata i neizbežna izolacija osoba kod kojih je potvrđen virus.

- Radimo sve da se virus ne proširi dalje. Intenzivirali smo sve mere i aktivnosti. Kada je u pitanju obim testiranja, i do sada su testirane osobe koje treba da su testirane, nekada je dolazilo do zastoja u dobijanju rezultata, a pravovremeno dobijanje rezultata je osnova za borbu protiv ove bolesti - dodala je.

Video: Ovo je najveće žarište korona virusa u Srbiji: Evakuacija Gerontološkog centra u Nišu

Nove mere u domovima za stare

Zaposleni u domovima za stare ubuduće će raditi u smenama od 15 dana kako bi se onemogućilo širenje korona virusa i zaštitili štićenici i radnici.

Ta mera će se strogo kontrolisati, najavio je juče ministar zdravlja Zlatibor Lončar, koji je istakao da će biti analizirano šta se dogodilo u Gerontološkom centru u Nišu, gde je zaraženo 135 korisnika i četvoro zaposlenih, te da će odgovarati svako ko nije poštovao mere.

Prisustvo virusa COVID-19 potvrđeno je kod 243 korisnika i 32 zaposlena u više ustanova socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih na teritoriji Srbije, poslednji su podaci nadležnog Ministarstva za rad, zaposljavanje, boračka i socijalna pitanja, objavljeni juče.

Prisustvo novog korona virusa potvrđeno je u više ustanova i to u Domu za smeštaj odraslih i starih "Stara pruga" na Umci, Domu za smeštaj odraslih i starih "Doživeti stotu" u Zemunu u Beogradu, Gerontološkom centru u Nišu i Domu za smeštaj odraslih i starih "Nana" u Beogradu.

Takođe i u Domu za smeštaj lica ometenih u razvoju Blace-Trbunje, Domu za smeštaj odraslih lica Kulina, Domu za smeštaj starih lica u Smederevu, Domu za smeštaj odraslih i starih "Elite Home Star", u Progaru, Domu za smeštaj odraslih i starih "Eskulap centar" u Nišu, Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Beogradu.

Potvrđenih na Covid 19 ima i u Domu za smeštaj odraslih i starih "Sunčev breg" u Beogradu, Gradskom centru za socijalni rad u Beogradu, Odeljenju Novi Beograd i Gerontološkom centru Beograd - Usluga Pomoć u kući.

Korisnici u ustanovama socijalne zaštite za koje postoji procena da mogu biti potencijalni prenosioci virusa smešteni su u izolaciju, dok zaposleni u ustanovama socijalne zaštite, kod kojih postoji ovakva opasnost, ne dolaze na posao i nalaze se u kućnoj izolaciji, kažu u Ministarstvu.

(Telegraf.rs)