Zašto dezinfikujemo ulice širom Srbije, da li to zaista ima efekta i kakvog?

Virus je nov, a jedini siguran način borbe je prevencija

Od početka epidemije korone, za koju je ceo svet bio nespreman, o virusu se uči na malim koracima na najteži mogući način. Činjenica je da virus postoji, da se veoma brzo širi, kao i to da se prenosi sa čoveka na čoveka.

Od izbijanja epidemije pa sve do dana današnjeg o njemu se i dalje veoma malo zna. Virus je nov, a jedini siguran način borbe je prevencija. Pored socijalnog distanciranja, obaveznog nošenja maski i rukavica u javnosti, i lične higijene preduzete su i razne mere zaštite od virsa kada su javne površine u pitanju.

Jedna od njih je i ostavljanje otirača natopljenih dezinfekcionim sredstvom ispred prodavnica, ali i redovna dezinfekcija ulica. U Srbiji su ulice dezinfkovane u velikim gradovima, ali i male sredine organizovale su se na svoj način.

Pored dezinfekcije kamionima gradske čistoće, pojedini gradovi svoje ulice, po ugledu na neke svetske metropole, prskali su dronovima, dok su se manje urbane sredine snašle na drugačiji način.

Jednom od njih pribegla je mesna zajednica Minićevo koja je svoje ulice prskala poljoprivrednom mehanizacijom, koja je umesto prskanja neke od kultura, poslužila u ovu svrhu.

Da li dezinfekcija ulica ima efekta?

Međutim, nije utvrđeno da li ovako nešto pomaže u suzbijanju epidemije i ubijanju virusa. Kako je epidemiolog dr Predrag Kon rekao, ovakva mera nije čudna, jer deluje psihološki na ljude.

- I to treba reći, zašto to prećutati. Ljudi se osećaju daleko bolje. Strah prestaje kada se uradi dezinfekcija, i to je jedan od razloga što se ona vrši. Ovo je novi virus i opravdava bilo kakvu dodatnu dezinfekciju odnosno pojačane mere dezinfekcije - rekao je Kon.

Na isto pitanje odgovor je dao i doktor Nestorović koji je rekao da se javne površine dezinfikuju za svaki slučaj.

(Telegraf.rs)