Epidemiolog predlaže kako starije od 65 vratiti u javni život: Ovo su dva načina, princip je isti
Radovanović ocenjuje da ukidanjem vanrednog stanja neće doći do ukidanja mera, te da poteze treba povlačiti postupno
U susret ukidanju vanrednog stanja koje se, prema najavama nadležnih i ocenama stručnih, očekuje za kraj aprila ili početak maja, razgovarali smo sa epidemiologom prof. dr Zoranom Radovanovićem o tome na koji će se način život vraćati u normalu.
On nam je rekao da sa ukidanjem vanrednog stanja neće doći do ukidanja mera, te da će socijalno distanciranje nastaviti da važi, kao i da je njegova procena da će mera masovnog okupljanja biti poslednja ukinuta, te da će suzdržavanje od kontakata važiti do kraja maja.
Radovanović je objasnio i da je bitno postupno uvoditi ljude u gradski prevoz i u fabrike, posebno se osvrnuvši na populaciju stariju od 65 godina. Veruje da će mere biti najpre popuštane prema njima, jer su se na njih najduže i najrestriktivnije i odnosile, ali ističe da to mora biti u fazama.
- Moralo bi razumno to da se reši. Recimo da petina dobije po dva ili tri sata ili svoj dan, da oni čija prezimena počinju od A do K izlaze ponedeljkom, oni od K do M izlaze utorkom... Može da bude i jedna kategorija od 7 do 10, druga 10-13 časova... Princip je da ne izađu svi zajedno. Da ni u jednom trenutku nema više od 20 odsto penzionera na ulicama i u samoposlugama - otvara mogućnosti preporučujući i druge modele.
- Može i po kućnim brojevima. Oni čiji se kućni broj završava na 1 i na 3 izlaze danas, oni čiji se broj završava na 2 ili 4 sutra i tako u krug - objašnjava ističući da je princip bitan, ne nužno i način na koji će to biti urađeno.
Tim povodom rekao je i da vraćanjem petine penzionera na ulice, treba vratiti dve petine vozila gradskog prevoza, da se ne bi pravile gužve u vožnji.
(B. P.)