Preko 1.000 je obolelih, polovina je iz Beograda, 10 odsto su medicinari: Skoro svi radno sposobni

I mladih, dosada zdravih ljudi ima na respiratorima

Printksrin: RTS

Prof. dr Darija Kisić Tepavčević, zamenica direktorke Instituta za javno zdravlje "Dr Milan  Jovanović Batut", rekla je večeras u emisiji "Oko" na RTS-u kako od preko 1.000 obolelih od korona virusa u Srbiji polovina dolazi iz Beograda, a 10 odsto su medicinari.

- Lično poznajem nekoga ko je oboleo. Imamo preko 1.00 slučajeva infekcije. To je uglavnom radno aktivno stanovništvo, polovina iz Beograda, 10 odsto medicinskih radnika. Poznajem osobu koja je obolela od korona virusa i koja se uspešno oporavlja - rekla je ona i dodala kako ovaj virus ne poznaje nijednu granicu - ni pol, ni uzrast, ni to odakle dolazimo, a naročito ne poziciju koju imamo u društvu.

Foto: Shutterstock

Dr Srđa Janković, imunolog Dečje klinike u Tiršovoj kazao je da če svako od nas doći u situaciju da poznaje nekoga ko je oboleo do COVID-19.

- Broj zaraženih je svakako veći od broja otkrivenih slučajeva. Mi to znamo i uračunavamo u našu statistiku. Ali nema govora da ne postoji enormno veći broj od onog koji nam je poznat i objavljen - kazao je on.

Lekari su ponovili kako je jedini način da se epidemiji stane na kraj - socijalna izolacija.

- Mi iznova i iznova pričamo isto - jedini način da sprečimo virus je da se udaljimo jedni od drugih. U nekim državama gde je narod disciplinovaniji nije bilo potrebno da Vlada donosi mere. U većem broju zemalja, kao što je naša, moraju da se donose manje-više oštre mere. Izgleda da, kad je sve na nama, to nije lako sprovesti. Ali ne može ni zakon, ni država, ni Vlada da donese odluku koja će biti krajnje efikasna, ako svako od nas ne shvati koja je karika u ovom društvu - rekla je dr Kisić Tepavčević.

Emisija Oko Printksrin: RTS

Sa njom se saglasio i dr Janković, istakavši da se u Kini u Južnoj Koreju epidemija već jenjava.

- Ako ne damo virusu da inficira novu osobu, on ne može da se održi, neće se širiti dalje. Ako mu to ne damo, epidemija se završava. Ovim merama (izolacijom) koje su mučne i nisu lake, to i jeste cilj - da epidemija stane i da se spasu životi. Mi to radimo da bismo spasili živote. U Nemačkoj u nekim oblastima nema mera, ali se svi pridržavaju apela lekara. Nije reč, naravno, da neki narod dobija pohvale ili ne, već da kontakte svedemo na minimum, da uspemo. Da li će to biti kroz prinudne mere, ili kroz našu dispciplinu i volju... Ja bih više voleo da bude ovo drugo. Ali što više kontakata bude prekinuto, to ćemo više života spasiti.

Dr Srđa Janković Printskrin: RTS

Samo će nas socijalno distanciranje spasiti od posledica tog virusa u našem telu.

- Svi smo jednako odgovorni. Važno je da građani znaju da mere Vlade izlaze iz mišljenja stručnjaka, epidemiologa i infektologa... Donose se tempom koji se određuje prema stanju na terenu. U klinici "Laza Lazarević" mi smo imali preko 2.000 poziva - oni nas pitaju kako da to lakše prevaziđu. Ja verujem da naši građani imaju snage za ovu. Mi smo na kratkom vremenskom rastojanju od NATO agresije kada smo bili tako solidarni. Verujem da ćemo tako i sada - rekla je doc. dr Ivana Karličić Stašević, v. d. direktora Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević"

- Ovo je odlična prilika da svi svoju zdravstvenu kulturu podignemo na viši nivo. Ono što naučimo sada, koristiće nam i u budućnosti, a sada će spasiti živote - dodala je ona.

SMS poruka koja je poslata građanima

- Frapanta je snaga SMS poruke koja nije rekla ništa novo. Poruka je validna, tačna, a pokazano je da je takav način plasiranja informacija moćan. Mediji imaju ogromnu ulogu u sprečavanja širenja virusa i podzizanja svesti, a opet i ova SMS je odigrala svoju ulogu, jer je plasirala tačne informacije.

SMS poruka Foto: Telegraf

- Većina ljudi, pogotovu mladih, polazi sa apsekta "neće mene": Svi se nadamo da neće nas, ali ne sme suština naše borbe da bude nada. Itekako ima mladih osoba, koje su prethodno bile zdrave, a sada su na respiratoru - rekla je  dr Kisić Tepavčić i dodala da je kod ovog virusa smrtnost mnogo veća nego kod gripa.

Dr Janković je opisao kako virus napada naše telo.

- Može bolest da počne lakšim simptomima, ali kada krene nizbrdo, onda kreće veoma brzo. Mogu i mladi da obole. Teško stanje je kada se pluća ispune tečnošću, kada zapaljenska reakcija razori plućno tkivo, i zato pacijenti budu na respiratoru. Šansa za preživljavnje je 50 odsto. Virusi se stalno menjaju kada prelaze sa osobe na osobu, to su te mutacije. Tako da ti podtipovi koji su već izolovani ne menjaju mogućnost detekcije virusa, to je jako važno - rekao je Janković i napomeno da nismo u istoj situaciji kao Italija, ali da je važno da shvatimo koliko je sve ovo ozbiljno.

Trijažno mesto / Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Odrednice koje su pokazivale su kandidati za testiranje na koronavirus, promenile su se u protekla dva meseca.

- Pre dva meseca nam je pokazatelj bio to da li su te osobe bile u zaraženim područjima.  Sada je to klinička slika, osobe koje su bile u bliskom kontaktu sa onima kod kojih su potvrđeni slučajevi infekcije. Kako imamo više potvrđenih slučajeva, tako raste krug sa kojim su oni bili u kontaktu i više je kandidata za testiranje. Populacija zdravstvenih radnika nam je jako bitna, takođe. Tu nam je važno da se na odgovarajući način obezbedi da se izbegne unošenje infekcije u bolnice. Naša borba je usmerena ka tome da se, ako je zaražen neko od zdravstvenih radnika, on promptno zbrine, kako se ne bi dalje širila infekcija. Vrlo nam je važno da nam se ne desi ono što se desilo u nekim zemljama, a to je da nam virus uđe u bolnice  - rekla je dr Kisić Tepavčić.

- Sve je na nama. Hajde da pokažemo da ova krivulja koju stalno pominjemo može da rapidno ide ka nuli. Sve je do nas - dodali su lekari.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta: https://www.telegraf.rs/covid-19

Video: Doktorka Darija podigla obrve i postavila pitanje svima prisutnim u sali. Nije bilo odgovora

(Telegraf.rs)