Potresna poruka lekara koji brinu o najteže obolelim: Mi smo poslednji nasip. Iza nas više nema ko

Janković kaže da su se anesteziolozi intenzivisti školovali i spremali za ovakvu situaciju, ali su se nadali da do nje neće doći

Foto: Facebook, Youtube/RTV Krusevac

Izazov je veliki i prebrodićemo ga zajedno. Klinički centar nema boljih ni kompletnijih lekara od nas. Mi smo poslednji nasip. Iza nas više nema ko. Srećno! - ovu poruku je kroz viber grupu uz raspored prvopozivajućih ekipa svojim kolegama uputio Radmilo Janković, direktor Klinike za anesteziju i intenzivnu terapiju KC Niš, neposredno pre njihovog ulaska na odeljenje intenzivne nege gde su ih čekali prvi najteže oboleli od korona virusa.

Janković kaže da su se anesteziolozi intenzivisti školovali i spremali za ovakvu situaciju, ali su se nadali da do nje neće doći.

- Teška respiratorna insuficijencija je završna i najteža faza oboljenja od Covida 19. Pacijenti umiru upravo zbog kritične razmene gasova u plućima. Jedini lekari koji u Srbiji mogu pomoći u takvoj situaciji su upravo anesteziolozi – intenzivisti, posle njih, nažalost, nema nikog drugog. Upravo su i u Italiji i Španiji anesteziolozi pod najvećim pritiskom i najveći broj lekara, koji je nažalost preminuo boreći se za najteže pacijente, su pripadnici ove specijalnosti – kaže Janković.

Prvi najteže oboleli na Kliniku za anesteziju je stigao u subotu ujutro, zbog čega Janković tri dana nije odlazio kući.

- S obzirom na rizik pod kojim se leče ovi pacijenti, nisam želeo da ostavim svoje kolege. Ima puno posla u upravi Kliničkog centra, morala se organizovati selidba kompletnih klinika, prebacivanje respiratora i ostalih uređaja kako bi prijem najtežih pacijenata bio efikasan. Mi ovde zbrinjavamo sve obolele iz čitave jugoistočne Srbije i srpskih sredina Kosova i Metohije – objašnjava Janković.

Foto: Privatna arhiva

Kaže da je veoma ponosan na svoj kolektiv.

- Moji ljudi su disciplinovani, i lekari i medicinske setre naviknuti su na velike izazove, naporan rad i disciplinu. Ti najteži pacijenti nakon nas, nemaju više nikog drugog - kaže lekar.

Priznaje, da sve manje ima vremena za privatni život, a to kratko slobodno vreme iskoristi da se informiše o iskustvima svojih kolega u borbi sa smrtonosnim virusom.

- Pratim stručnu literature na internetu, poslednje preporuke i iskustva u lečenju pacijenata obolelih od ove infekcije. Ono malo vremena što preostane provedem sa sinovima, kad stignem dohvatim se gitare i klavira sa njima - zaključuje Janković.

Video: 11 lekara i medicinskih sestara iz KC Niš zaraženo koronom: Vodili smo bitku za život koleginice

(D. K.)