Ovako izgleda Kikinda tokom strašne epidemije: Poštujemo pravila, pomažemo se i nismo srpski Vuhan
Prva žrtva korona virusa je iz ovog grada, koje je postalo jedno od najvećih žarišta u Srbiji
Nakon tužne vesti da je prva žrtva korona virusa penzioner iz Kikinde R. B. (59), koji je preminuo u Kliničkom Centru Vojvodine u Novom Sadu, a nedugo i da je virusom zaražena mlađa ženska osoba koja je trenutno u dobrom stanju i nalazi se na Infektivnoj klinici u KCV, Kikinda je postala "Srpski Vuhan", "Grad duhova", "Kikinda na ivici propasti", kako su pojedini mediji počeli da nazivaju grad na severu Banata.
Vidno već uplašeni i uznemireni zbog same činjenice da je Kikinda jedan od tri grada sa najvećim žarištem korona virusa, u kojem je više od sto ljudi u izolaciji, posetili smo ovaj grad kako bismo se uverili šta rade Kikinđani u izolaciji.
Nakon uvođenja novih i drastičnijih mera, broj šetača u Kikindi se znatno smanjio, ulice su puste, lokali su zatvoreni, a prema rečima gradonačelnika Kikinde, Pavla Markova, cilj je smanjiti socijalni kontakt , a nova rigoroznija mera daje rezulate.
- Mere su donele mnogo veću ozbiljnost naših sugrađana koji prethodnih dana nisu dovolljno ozbiljno shvatili vrlo tešku situaciju. Zbog toga odlučili smo se na drastičniji korak, zatvaranje svih lokala, ugostiteljskih objekata -restorana, kafića. Jedino što funkcioniše jeste ketering i hamburgerije, šalterska prodaja hrane. Komunalna inspekcija i sve ostale inspekcije svakodnevno su na terenu,dezinfekcija grada se radi svakoga dana, pojedinačnih objekata i objekata javnih službi. Sve je zatvoreno osim apoteka i prodavnica sa prehrambenom robom, samodisciplina i uvažavanje svih mera je jedini način da sačuvamo naš i život naših najbližih - izjavio je gradonačelnik Markov.
Maski nema, ali vredne žene iz Kikinde šiju ih ručno
I dok su ulice grada puste, Kikinđanke vreme u izolaciji provode tako što ručno šiju maske. Nekoliko seoskih udruženja žena iz Banatskog Velikog Sela, Novih Kozaraca, Sajana, Ruskog Sela, Mokrina, Kikinde, za potrebe Opšte bolnice u Kikindi svakodnevno šiju maske.
- Radimo od kuće, pošto su maske za jednokratnu upotrebu šijemo ih svakoga dana, pozivamo i druga udruženja da nam se pridruže - rekla nam je Mirela Blagojević iz aktiva žena iz Novih Kozaraca.
Radnici "Lire" iz Kikinde, takođe su se pridružili akciji kako bi stanovnici imali dovoljno zaštitnih maski.
Volonetri obilaze stare i bolesne
- Ako treba, nahranimo kokoške, svinje - kažu nam mladi iz Ruskog Sela.
- Od prvog dana izolacije i uvođenja rigoroznijih mera, a to je ograničeno kretanja za sve starije od 65 godina, odlučili smo da na nivou sela organizujemo pomoć za naše najstarije meštane - rekao je za Telegraf.rs, Dušan Marjanović, predsednik Mesne zajednice Rusko Selo.
Ovakav vid pomoći urodio je plodom, a mnoge seoske zajednice takođe su krenule primerom Ruskoselaca.
- Većinom je to nabavka lekova i namirnica, do 15 časova obiđemo sva domaćinstva u kojima žive stariji naši meštani. Jednoj baki smo nahranili i napojili živinu, ne libimo se nikakvog posla, spremni smo da pomognemo koliko možemo - rekao nam je Mladen Lazičić, koji svakodnevno sa još desetak volonetera pomaže starijim Ruskoselcima.
U gradu je od početka izolacije otvoren Centar za pomoć starijim sugrađanima, operateri svakog dana primaju pozive od 8-18 časova, na broj telefona 410-190, 410-179.
Da Kikinđani čine sve kako bi zaštitili svoju sredinu, primer je i poljoprivrednik iz Kikinde, Milorad Šibul, koji sa svojim prijateljima na traktoru po nekoliko puta u toku nedelje prskao ulice Kikinde.
- Ovo je jedan znak solidarnosti, samoinicijativno ovo radimo, u večernjim satima , naš četvorica sa cisternom i traktorom, svako po jedan reon, obilazimo i dezinfikujemo - kazao je.
Ovakav gest naišao je na oduševljenje Kikinđana, koji se protiv virusa bore na sve načine.
Pripadnici Vojske Republike Srbije kontrolišu kikindsku bolnicu, dok komunalna policija svakodnevno upozorava građane ukoliko se bez preke potrebe šetaju po gradu.
Nedavno uvedeni policijski čas od 20 sati do 5 ujutru, strogo se poštuje.
Podrška Kikindi stiže sa svih strana - javne ličnosti, glumci, pevači, pisci, poput Tanje Bošković, Mirjane Bobić Mojsilović, Irfana Mensura, video pozivima podržavaju Kikindu i meštane u borbi protiv virusa.
- Mi jesmo žarište, jedno od tri najveća u Srbiji, ali sigurno da nismo "Srpski Vuhan". Neprimereno je tako govoriti o našem gradu u kojem već postoji strah od zaraze - rekao nam je Dušan Kovačević iz Kikinde.
Podsetimo, preminuli Kikinđanin R. B. bio je u kontaktu sa komšijom R. Š. čiji je sin bio na lečenju u Italiji.
Kikinđanin R. Š. zbog teške kliničke slike iz Opšte bolnice u Kikindi prebačen u KCV, tokom boravka u kikindskoj bolnici i zbog kontakta sa komšijama, rodbinom, kolegama i medicinskim osobljem, preduzete su mere opreza, pa su sve osobe za koje se sumnja da su mogle doći u kontakt sa obolelim u izolaciji i kućnom karantinu.
- Moja supruga je medicinski radnik i bila je u kontaktu sa prvozaraženim Kikinđaninom. Svi smo u izolaciji, supruga, ja i petnaestogodišnja ćerkica, ona je na žalost imala vrlo neprijatnu situaciju u školi, bežali su od nje kada se saznalo da moramo u karantin. Naravno mi smo odmah ostali u izolaciji, dobro se osećamo za sada, potvrdio nam je Kikinđanin, zaposlen u MUP-u.
Po preporuci Pokrajinskog štaba za vanredne situacije,Kikinda je prvi grad u Srbiji koji je uveo najrigoroznije mere, zatvoranje svih objekata, sem apoteka i prodavnica sa prehrambenom robom i uvođenje policijskog časa.
Ulice Kikinde potpuno su puste, dezinfekcija puteva, ustanova,službi obavlja se svakoga dana, Domovi zdravlja se kontaktiraju putem telefona, dok kikindska bolnica radi samo za hitne slučajeve.
(Dragana Starčević Ivanić)