Za 14 dana korona se u Srbiji pojavila u 14 gradova: Sutra ulazimo u treću, najrizičniju nedelju

* Korona virus u Srbiji ima 97 osoba * COVID 19 je prisutan u 14 gradova * Pacijenti se leče u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Čačku i Kragujevcu * 6 pacijenata je na respiratoru * Dvoje pacijenata je u teškom stanju

Ilustracija: Nikola Jovanović

Na karti Srbije sve je više gradova u kojima je novi korona virus pustio svoje čestice. Pre samo 4 dana on je bio prisutan u 8 gradova, a danas su mapirani i Vranje, Užice, Čajetina, Ćuprija, Gornji Milanovac...

Kada smo se 15. marta na dan kada je proglašeno vanredno stanje u Srbiji, pisali o tome u kojim gradovima je prisutan COVID to su bili Beograd, Niš, Kikinda, Pančevo, Novi Sad, Čačak, Zrenjanin i Kragujevac.

Njima ipak treba pridružiti i Bačku Topolu, odakle je prvozaraženi I. Đ. (43), kojem je virus potvrđen u petak, 6.marta. Do danas on je potvrđen kod ukupno 97 osoba. Danas izlazimo iz druge nedelje kako je ovaj virus prisutan kod nas, a ulazimo sutra u treću, najrizičniju, kada struka očekuje najveći uzlet obolelih.

Poslednji u nizu na karti Srbije su se zacrveneli Vranje, Užice i Čajetina.

Foto: Tanjug/AP

Prva dva slučaja korona virusa u Zlatiborskom okrugu

Na teritoriji Zlatiborskog okruga juče su potvrđena prva dva slučaja infekcije korona virusom kod dva muškarca iz Užica i Čajetine.

Epidemiolog Zavoda za javno zdravlje Užice Aleksandra Andrić rekla je da je reč o osobama koje su u prethodnih 14 dana bile u inostranstvu, u BiH i Češkoj, a oni imaju blagu kliničku sliku.

U toku je epidemiološko istraživanje novih kontakata.

U Užicu je, prema podacima Zavoda za javno zdravlje, u samoizolaciji oko 300 osoba. Reč je uglavnom o osobama koje su doputovale iz inostranstva.

U Vranju oboleo sudija 

U Vranju je COVID 19 potvrđen kod sudije (63) Osnovnog suda u tom gradu.  On je početkom marta boravio u Češkoj, te se pretpostavlja da je tokom puta "pokupio" virus.

On se trenutno nalazi u Kliničkom centru u Nišu, a informaciju da je on zaražen potvrdio je Slobodan Milenković, gradonačelnik Vranja, a ujedno i lekar.

- Pacijent je u stabilnom stanju, sa blago povišenom temperaturom, oseća se dobro. Nadležne institucije u gradu preduzele su sve potrebne mere u ovakvim slučajevima, kako bi se stanovništvo zaštitilo i sprečilo dalje širenje zaraze - kaže Milenković.

Više o tome možete čitati u OVOM tekstu koji smo već objavili tokom jutra.

Foto: tanjug/AP

Dvojica muškarca iz Italije donela koronu u Ćupriju

U Ćupriji su juče danas identifikovana prva dva slučaja zaraze korona virusom, potvrđeno je iz Štaba za vanredne situacije opštine Ćuprija.

Radi se o dvojici muškaraca koji su se, kako se pretpostavlja, zarazili u Italiji. Oni se nalaze u kućnoj izolaciji i zdravstveni stanje im je stabilno.

U bolnici u Čačku 3 pacijenta 

Gornji Milanovac se na kartu zaraženih upisao u ponedeljak. Tada je saopšteno da koronu ima muškarac koji radi u ČačkuOn je u kućnoj izolaciji, a pored njega u izolaciji od 14 dana je još 18 osoba u Gornjem Milanovcu.  

Pored njega, još jedna osoba je iz Gornjeg Milanovca zaražena, i ona se nalazi u čačanskoj bolnici u kojoj su hospitalizovane ukupno tri zaražene osobe, od kojih dve iz Čačka.

- Za njih se osnovano sumnja da imaju upalu pluća izazvanu korona virusom. Virusološka identifikacija je u toku i sa pacijentima se postupa u skladu sa preporukama. Stanje bolesnika nije, za sada, kritično.

U Opštoj bolnici su obezbeđeni kapaciteti za funkcionisanje u vanrednom stanju i zbrinjavanje teže obolelih od virusa korona. Lekova i drugog materijala neophodnih za zbrinjavanje bolesnika ima dovoljno.

U toku dana biće sprovedena dezinfekcija svih površina zdravstvenih ustanova u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje.

Ambulanta Doma zdravlja namenjena za postavljanje diferencijalne dijagnoze usled febrilnog stanja započela je sa radom na lokaciji Ambulante Ljubić.

Tokom jučerašnjeg dana sve inspekcijske službe radile su na sprovođenju propisanih mera, svaka u svom resoru. Najviše nedoumica je bilo vezano za kretanje građana u skladu sa novim merama Vlade, pa je u tom smislu razjašnjeno kako da se postupa i kome obraća. Radni tim i gradonačelnik apeluju na sugrađane da se pridržavaju svih propisanih mera u cilju sprečavanja širenja bolesti.

Foto: Tanjug/Tanja Valič

Kako je sinoć saopštila premijerka Ana Brnanbić u Kliničkom centru Vojvodine u Novom Sadu se leči šest pacijenata, devet se leči u KC Niš, zatim dvoje u Kragujevcu, a 31 osoba je u Klinici za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije. 

- Kada je reč o osobama na respiratorima njih je šestoro. Troje je u KC Vojvodine, od kojih je dvoje u zaista teškom stanju. Jedna osoba u Nišu je na respiratoru, ali je ona već bila i ranije na respiratoru zbog sezonskog gripa, a potom joj je registrovan i korona virus. Takođe, jedna osoba je na respiratoru u KC Kragujevac i jedna osoba u KC Srbije na Infektivnoj klinici.

U Vojvodini korona potvrđena kod 16 osoba 

Na sajtu Instituta za javno zdravlje Vojvodine navodi se da je na teritoriji Vojvodine do danas registrovano je 16 slučajeva oboljenja COVID-2019 kod pacijenta na teritorije  više okruga.

- Do sada je na teritoriji AP Vojvodine prijavljeno 129 slučaja sumnje na korona virus. Svi testirani uzorci su bili negativni osim kod 16 pacijenta kod kojih je infekcija laboratorijski potvrđena - navodi se u saopštenju na sajtu Instituta.

Na Infektivnoj klinici Кliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu leči se šest pacijenata obolelih od virusa korona, od čega su dva u boljem opštem stanju i oni su praktično u fazi oporavka, dok su tri smeštena u jedinici intenzivnog lečenja, uz primenu mehaničke ventilacije, a jedan od njih je i dalje u kritičnom zdravstvenom stanju, izjavila je danas direktorka КCV prof. dr Edita Stokić.

Ona je dodala da je među šest pacijenata koji se leče u КCV i ranije oboleli pacijent iz Opšte bolnice u Pančevu, koji je juče popodne dopremljen na Infektivnu kliniku КCV, gde će njegovo lečenje biti nastavljeno.

- Lečenje svih ovih pacijenata je pod strogim dvadesetčetvoročasovnim monitoringom multidisciplinarnog tima lekara i drugih obučenih zdravstvenih radnika i biće nastavljeno po svim algoritmima i protokolima za lečenje ovakvih pacijenata -  rekla je dr Stokić.

Stokićeva je podsetila i na sve mere prevenacije koje svaki građanin sam može da preduzme i apelovala na sve da ih se najstrožije pridržavaju, kako bi dali prilog sprečavanju daljeg širenja virusa i povećavanja broja obolelih.

- S druge strane, ukoliko pacijent ima povišenu temperaturu neophodno je da se odmah telefonom javi odgovarajućoj službi, ali i da odmah, samoinicijativno, sprovede mere samoizolacije - naglasila je ona.

Stokićeva je podsetila i na obavezu svih onih koji su dobili mere ograničenja kretanja, odnosno samoizolacije, da te mere strogo poštuju.

Na Infektivnoj klinici  Beogradu je 34 pacijenata, a ova ustanova bi trebalo od danas da bude rasterećena, s obzirom na to da će se deo pacijenata prebaciti u KBC "Dr Dragiša Mišović", a kasnije i u Zemunsku bolnicu.

U Srbiji je od nedelje, 15. marta vanredno stanje. Juče je u 10 je počela zabrana kretanja za sve koji imaju 65 i više godina, a sinoć je bio i prvi policijski čas.

Večeras u 18 sati naciji će se obratiti predsednik Srbije koji će saopštiti najnovije mere u borbi protiv korona virusa. 

Video: Pelemiš: Svako ko je na respiratoru je životno ugrožen, ali ne mora da znači da će da umre

(Lj. R.)