Ruke perite i pre i pošto skinete masku: Ne pipajte hleb u radnjama, čim dođete kući, umijte se

Već jutros, ni 24 sata od proglašenja vanrednog satanja videlo se da se najstariji, koji bi najviše trebalo, ne pridržavaju preporuka, i u da su u većem broju u marketima, apotekama, na ulicama...

Foto-ilustracija: Pixabay

Srbi se od masovnijeg obolevanja od korona virusa, koji je u Srbiji zarazio već 55 osoba, a i zbog kojeg je u nedelju uveče u zemlji proglašeno vanredno stanje, mogu zaštiti samo ako slušaju savete lekara i primenjuju ih pravilno.

Već jutros, manje od 24 sata od proglašenja vanrednog stanja, videlo se da se najstriji ne pridržavaju preporuka, i da su u većem broju u marketima, apotekama, na ulicama... O nošenju maski da i ne pričamo.

Ruke perite pre i posle skidanja maske  

To je, osim premijerke Ane Brnabić koja je zbog toga rekla da će naša zemlja uvesti još drastičnije mere, primetio i dr Branimir Nestorović, pulmolog iz Univerzitetske dečije klinike u Tirsovoj. Sa njim smo razgovarali o greškama koje pravimo.

- Jutros u samousluzi stariji šetaju. Kaže mi prodavačica, jedan je 15 minuta čitao deklaraciju. Stariji čim uđu u prodavnicu treba da stave masku, i što kraće da se zadržavaju u njoj. Ovo je samo za njih opasno - kaže Nestorović.

Po dolasku kući, svako ko dolazi spolja, odmah treba da opere ruke. Ako je nosio masku, to treba da uradi dva puta.

- Treba oprati ruke pre i pošto skinemo masku, da ne pokupimo nešto sa nje, mada virus na predmetima jako kratko živi - objašnjava dr Nestorović.

Foto: Tanjug/AP

Ne nosite masku konstantno dok ste napolju

Masku nema potrebe nositi konstantno dok ste napolju, samo dok ste u prevozu ili negde gde ima više ljudi.

- To pogotovo važi za starije, mladi se skoro uopšte ne razboljevaju. Maska može da koristi dok ste napolju - navodi Nestorović.

Jedna maska za jedan dan

Najobičnija zaštitna maska ne treba da se nosi više, već samo jedan dan. Ali kako, ako ih nema? S tim u vezi Nestorović kaže da će maski biti dovoljno u Srbiji.

- Treba da nam stigne 5 miliona iz Kine, a i naši rade u tri smene.

Foto: Tanjug/AP

Osim ruku, i lice odmah oprati

Prema rečima dr Nestorović, nema potrebe odmah po dolasku iz šopinga, kafića, prati garderobu.

- Virus na predmetima jako kratko živi. Treba odmah prati ruke i umiti lice sapunom. Ni kosa mu, čak, nije podložna - kaže on.

Iako se virus teško, skoro uopšte ne prenosi putem predmeta, Nestorović se osvrnuo na pojavu u prehrambenim prodavnicama gde skoro svako pipa hleb, ne bi li proverio da li je mekan i svež.

- To nije toliko bitno, koliko direktan kontakt. Teško se virus može tako preneti, ali hleb ne treba pipati.

Foto: Tanjug/AP

Preporuke Ministarstva zdravlja kako da se zaštite

- Često perite ruke sapunom i vodom (u trajanju najmanje 20 sekundi) ili koristite sredstvo za dezinfekciju na bazi 70% alkohola.

- Izbegavajte bliski kontakt sa osobama koje imaju povišenu temperaturu, kijaju i/ili kašlju.

- Izbegavajte pozdravljanje rukovanjem i ljubljenjem, a sa sagovornicima održavajte razdaljinu od najmanje jednog metra.

- Ako kašljete ili kijate, prekrijte usta i nos nadlakticom ili papirnom maramicom. Maramicu odmah bacite u kantu za otpatke sa poklopcem i operite ruke.

- Često provetravajte prostorije u kojima boravite.

- Izbegavajte okupljanja sa većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru.

- Ne uzimajte antibiotike na svoju ruku.

- Masku koristite samo ako kijate ili kašljete ili ukoliko negujete bolesne.

Izbegavajte da dodirujete oči, nos i usta. Jer, ukoliko se na vašim rukama nalazi virus, na primer zato što ste bili u blizini obolele osobe, možete se inficirati dodirivanjem očiju, nosa ili usta.

- Održavajte udaljenost od 1-2 metra između sebe i obolele osobe. Kada eko kija ili kašlje, kapljice koje u sebi nose virus mogu da dospeju do vas i da se zarazite.

Dragi čitaoci, poslušajte savete stručnjaka, ostanite kod kuće  

Video: Vučić: Molim penzionere da ostanu u kućama

(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)