Ambasadorka Kine o koronavirusu: Epidemija nema uticaj na izgradnju projekata u Srbiji
Možda će biti malog zastoja, ali verujemo da će uhvatiti svoj ritam odmah posle epidemije - izjavila je ambasadorka
Ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo kaže da je uticaj epidemije koronavirusa na saradnju Kine i Srbije fazni, kratkoročan i ograničen, jer je privremeno obustavljen grupni turizam iz Kine u inostranstvo, zbog čega je manje kineskih turista u Srbiji. Međutim, ističe ona, epidemija ne utiče na proces izgradnje velikih infrastrukturnih projekata u našoj zemlji.
Čen je u intervjuu za današnji broj "Večernjih novosti" kazala da se izgradnja velikih projekata, poput pruge Beograd - Budimpešta i auto-puta Preljina - Požega, sprovodi normalno. Možda će biti malog zastoja, ali veruje da će uhvatiti svoj ritam odmah posle epidemije.
Kaže da je Kina preuzela najstrože mere za sprečavanje širenja epidemije i da su one efikasne, što, ističe, pokazuje i činjenica da broj slučajeva obolelih izvan Kine čini manje od jedan odsto od ukupnog broja obolelih.
- Istovremeno se povećava i naša sposobnost dijagnostikovanja i lečenja bolesti. U najkraćem roku sagradili smo dve bolnice i 10 privremenih zdravstvenih ustanova. Brzina dijagnostikovanja je povećana, a broj izlečenih raste iz dana u dan. Neki eksperti su prognozirali da će smrtnost iznositi izmedu 2,7 i tri odsto, a sada je ona oko dva odsto - ukazuje ambasadorka.
Ističe i da je kineska vlada od samog početka imala transparentan stav prema informisanju i da su sekvence gena virusa odmah podelili Svetskoj zdravstvenoj organizaciji i zemljama sveta, uključujući i Srbiju.
- SZO visoko ceni naše stroge mere kontrole i ima puno poverenje u naš kapacitet za kontrolu epidemije. Ne preporučuje mere graničnog i trgovinskog ograničenja, a Međunarodna organizacija civilne avijacije takođe ne predlaže ograničavanje međunarodnih putovanja - navodi Čen.
Upitana može li Kina da razvije vakcinu protiv koronavirusa za tri meseca, kaže da je Kina poslednjih godina zabeležila veliki napredak u ekonomiji, nauci i tehnologiji, dodajući da Kina od samog početka epidemije intenzivno radi na vakcini protiv tog virusa.
- Svako od nas očekuje da će se ona sledećeg jutra pojaviti, ali treba biti svestan toga da se suočavamo s virusom s kojim se čovecanstvo sreće prvi put - dodaje Čen.
(Telegraf.rs/Tanjug)